Yumurtalık Kisti Operasyonları
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Yumurtalık Kisti Operasyonları

  Yumurtalık Kisti Operasyonları

  Yumurtalıklar, kadın üretme sisteminin en önemli parçalarından biridir. Rahmin her iki yanında ve alt karın bölgesinde yer alırlar. Yumurtalık kistleri ise özellikle üreme çağındaki kadınlarda sıkça görülen ve de yumurtalık dokusunda gelişen sıvı dolu keseciklerdir. Öyle ki her kadın hayatı boyunca 1 kez dahi olsa kist geliştirmektedir. Yumurtalık kistleri ağrısız ve hiçbir belirti göstermedikleri için genellikle teşhis edilmesi de zor olmaktadır. Üreme yaşına gelmiş kadınlar, herhangi bir nedene bağlı olarak jinekolojik muayene gördüklerinde, yapılan değerlendirmeler sonucunda işlevsel yumurtalık kistlerine nispeten de olsa denk gelinmektedir. Yumurtalık kistleri bir ya da birkaç adet döngüsünden sonra kendiliğinden yok olabilmektedir. Bu nedenle kadın doğum uzmanları kist tanısı koyduktan sonra, kistlerin kendiliğinden yok olup olmadığını belirlemek için bir süre boyunca beklemektedirler.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalıklar kadınların üreme sistemlerindeki en önemli parçalardan biridir. Neden tam olarak bilinmese de birçok nedenden dolayı üretilen yumurtalarda ya da yumurtaların üretim sürecindeki enzimler ve diğer maddeler kiste dönüşebilmektedir. İçi su dolu bir yapıya sahip olan yumurtalık kistlerinin ultrason yardımıyla teşhisi konulur. Yumurtalık kisti belirtileri şu şekildedir;

  • Reglin düzensiz gerçekleşmesi
  • Karın bölgesinde şişlik ve ağrı
  • Mide bulantısı
  • Sindirim sistemindeki bozukluklar
  • Cinsel birleşme esnasında meydana gelen nedensiz ağrılar
  • Kasık bölgesinde ağrı oluşumu
  • Tüylenmenin artması
  • Daha sık idrara çıkma
  • Kötü kokulu vajinal akıntı
  • Vajinadan kan gelmesi
  • Kilo artışı ya da kaybı
  • Göğüs hassasiyeti

  Bu belirtiler başka bir hastalığın göstergesi de olabilmektedir. Bu nedenle belirtilerden herhangi birinin söz konusu olması durumunda mutlaka uzman bir hekimin kontrolünden geçilmesi önerilmektedir.

  Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir?

  yumurtalık kisti

  Bazı kistler vücutta belirti göstermezken bazıları da şiddetli belirtiler gösterebilmektedir. Öyle ki yumurtalık kistlerinin bir kısmı zararlı değildir. Ancak kötü huylu kistler hem insan vücudu için çok zararlıdır hem de bir an önce tedavi edilmeleri gerekir. Yumurtalık kisti çeşitleri şunlardır;

  • İyi Huylu Kistler

  İyi huylu kistler yumurtalığın sol ya da sağ bölgesinde bulunabilir. Boyutları 5 santimetrenin altındadır. İlerleyen süreç içerisinde kanser gibi daha ciddi hastalıklara dönüşme riskleri bulunmaz. Zehirleyici etkileri yoktur. Ancak iyi huylu kistlerin de insan vücudunda bazı zararları vardır. İlerleyen süreç içerisinde ağrı yapma ihtimalleri vardır. İyi huylu yumurtalık kisti şunlardır;

  • Çikolata Kisti

  Çikolata kistleri koyu renklidirler ve erimiş bir çikolataya benzer yapıları vardır. Kadınların regl dönemlerinin ağrılı geçmesine neden olurlar. Aynı zamanda cinsel beraberlik esnasında da ciddi ağrıların meydana gelmesine sebebiyet vermektedirler.

  • Dermoid Kisti

  Dermoid kisti, üreme hücrelerinin üretilmesi esnasında ortaya çıkmaktadır. Dermoid kistlerinin iç yapısında saç kökü ve tırnak gibi cilt dokuları da bulunabilmektedir. Bu yapıları nedeniyle de şiddetli karın ağrılarına neden olabilmektedirler.

  • Polikistik Over

  Yumurtalıklardaki yumurtaların birçok nedenden dolay vücuttan atılamaması sonucunda ortaya çıkan bir kist çeşididir. İrili ufaklı bir yapısı vardır. Reglin düzensiz ilerlemesine neden olabilir. Eğer Polikistik Over kist tedavi edilmezse ilerleyen süreç içerisinde adet düzeni  bozuklukları , kıllanma, çocuk sahibi olmada gecikme  meydana gelebilmektedir.

  • Kötü Huylu Kistler

  Kötü huylu kistler genel olarak yumurtalık bölgesindeki yağ tabakalarının üzerine oluşmaktadırlar. Çok fazla belirti göstermemeleri nedeniyle farkına varılması da uzun bir zaman dilimini alabilir Erken teşhis son derece önemlidir. Çünkü kötü huylu kistlerin ilerleyen süreç içerisinde kansere dönüşme ihtimali vardır. Kendi kendine yok olmazlar. Zaman geçtikçe büyüyüp patlama ihtimalleri vardır. Patladıklarında da vücut için zehirleyici bir etki oluştururlar. Yumurtalıklarda yırtılmalar meydana getirerek iç kanama oluşturma ihtimalleri vardır.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi

  Yumurtalık kistleri vücutta anormal belirtiler meydana getirmemişlerse, doktorlar birkaç ay boyunca hastalarını izlemeye alırlar. Eğer kist iyi huylu ise birkaç ay içerisinde vücut tarafından salgılanan enzimler sayesinde yok olmaları muhtemeldir. Fakat kötü huylu kistler için cerrahi bir operasyon gerekebilmektedir. Yumurtalık kisti tedavi yöntemleri şu şekildedir;

  • Hormon Tedavisi

  Yumurtalıklar hormonları etkileyen ve hormonlardan da etkilenen bir organdır. Bu nedenle yumurtalıklarda kist oluşumunun kimi zamanlarda hormon tedavisi ile de düzeltilmesi mümkün olacaktır. Hormon tedavisinde genellikle kullanılan yöntem kadın doğum ilaçlarının kullanılmasıdır. Kadın doğum hapları içerisinde aktif ve pasif hormonlar bulunur. Bunlar vücudun kendisini kontrol edemediği durumlarda yeni hormon üretimi için yardımcı konumunda yer alırlar. Birçok nedenden dolayı doğum haplarının kullanımı mümkün değilse, başka hap ya da iğne ile hormon tedavisinin görüşmesi mümkün olacaktır.

  • Cerrahi Müdahale

  Yumurtalık kistlerinin kötü huylu olması durumunda cerrahi bir operasyon uygulanmaktadır. Yani söz konusu kistler ve yumurtalıklar bazen rahim de ameliyatla  alınır. Kist oluşumunda genetik nedenler varsa, ilgili üreme sisteminin kist oluşumuna meyilli olduğu düşünülmektedir. Böyle durumlarda kistin cerrahi operasyon ile alınması başlı başına yeterli olmaz. Çünkü ilerleyen süreç içerisinde yine yeni kistlerin oluşması muhtemel bir durumdur. Bu durumdan kaçınmak adına yumurtalıklardan birinin ya da ikisinin alınması söz konusu olabilir. Ayrıca rahmin tamamının alınması için de operasyon gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntem kısır kalmaya neden olduğundan en son tercih edilen yöntem olarak bilinmektedir. Yumurtalıkların alınması, hastaların çocuk sahibi olmalarına engel teşkil eder ve çok daha ciddi sonuçlar da ortaya çıkarabilir. Kötü huylu kist oluşumu varsa mümkün olan en erken zaman diliminde tedavi olunması şarttır.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız