Yumurta Büyütme (Ovulasyon İndüksiyonu)
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Yumurta Büyütme (Ovulasyon İndüksiyonu)

  Yumurta Büyütme (Ovulasyon İndüksiyonu)

  Düzensiz adet döngüsüne sahip kadınlar için, yumurtlamanın ne zaman meydana gelip gelmediğini bilmek zordur. Bir kadının yumurtalığındaki yumurtaların olgunlaşmadığı ve serbest bırakılmadığı durumlarda, hamilelik mümkün olmayacaktır. Kadın faktörlü kısırlığın yaklaşık %25’i yumurtlama problemlerinden kaynaklanmaktadır. Bu problemin çözümlenmesi ve hamileliğin oluşması amacıyla yumurta büyütme olarak da bilinen ovulasyon indüksiyonu uygulanabilmektedir.

  Ovulasyon indüksiyonu nedir?

  Ovulasyon indüksiyonu, hamile kalmakta zorlanan kadınlarda yumurta üretimini ve yumurta salınımını teşvik etmek için hormonal ilaçların kullanıldığı tedavi prosedürüdür.

  Normal yumurtlama sisteminde yumurtalıklar, döllenmek üzere olgun bir yumurta bırakır. Bu eylem, bir kadının adet döngüsü sırasında yaklaşık 28 günde bir meydana gelir. 21 ila 35 günlük periyotlar da olağandır ve normal kabul edilir. Döllenme gerçekleşmezse olgun yumurta ve diğer dokular doğal olarak parçalanır, adet kanamasıyla beraber rahimden temizlenir.

  Yumurtlama 35 günde bir kereden az veya öngörülemez olduğunda, düzensiz olduğu düşünülür. Yumurtlama, aralık ya da süre olarak tamamen öngörülemediğinde oligoovülasyon, hiç gerçekleşmez ise buna anovulasyon denir. Yumurtlama sorunları, yumurtlamanın öngörülebilirliğini ve potansiyel olarak döllenecek bir yumurtanın kullanılabilirliğini ortadan kaldırarak doğurganlığı etkiler.

  Yumurtlama indüksiyonunun amacı; bir kadının doğal yöntemler, aşılama veya başka bir doğurganlık tedavisi kullanarak hamile kalma şansını arttırmaktır. Bununla birlikte, yumurtlamanın olmaması başka bir doğurganlık sorununun belirtisi olduğunda; altta yatan problemin tedavisi olarak doğurganlığı geri kazandırabilir.

  Yumurta büyütme kimlere uygulanır?

  Yumurtlama yumurta, ovulasyonu olmayan veya seyrek görülen kadınlar için sıkça kullanılan bir tedavidir. Yumurtlama bozukluklarına neden olabilecek ve ovulasyon indüksiyonu uygulanabilecek problemler ise şöyledir:

  • Yumurtanın gelişememesine veya olması gerektiği gibi serbest bırakılamamasına neden olan çoklu kist oluşumları polikistik over sendromu olarak bilinir. Kısırlığın en yaygın nedenidir. Akne, açıklanamayan kilo alımı, yüz ve vücudun çeşitli bölgelerinde tüylenme, saç dökülmesi ve adet döngüsünde düzensizlikler gibi belirtiler mevcuttur.
  • Hipotalamus tarafından salgılanan hormonların salınımında meydana gelen bozulmalar hipotalamik disfonksiyon olarak adlandırılır ve yumurta üretim sistemini engeller.
  • Yumurta üretiminin menopoz döneminden çok daha önce durması erken yumurtalık yetmezliği ile ilişkidir.
  • Hiperprolaktinemi (yüksek prolaktin serumu), yumurtalık fonksiyonlarını etkilemektedir.
  • Tiroit bozuklukları, stres, aşırı egzersiz, yeme bozuklukları ve obezite gibi yumurtlamayı dolaylı olarak etkileyebilecek bozukluklar; hormon takviyesi gerektirebilir.
  • Aşılama veya tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme prosedürlerinden önce uygulanır.

  Yumurtlama problemlerinin başlıca semptomları düzensiz veya hiç olmayan adet dönemleri, olağandışı lekelenme, anormal hafif veya ağır dönemler, cinsel ilişki esnasında ağrı, şişkinlik, göğüslerde hassasiyet, adet öncesi belirtilerin olmaması gibi problemler mevcuttur.

  Yurmurta büyütme nasıl uygulanır?

  Yumurtlama sorunları tedavi edilmeden önce, nedeni belirlemek için belirli tetkiklerin yapılması önemlidir. Bu tetkikler; tiroit, prolaktin, FSH, LH, testosteron ve diğer androjenleri (erkek hormonları) içeren bir dizi kan testlerini; yumurtalıkların ve rahimin ultrason taramasını içerir. Yumurtalığın, ilaç tedavisine cevap verebildiğinden emin olmak da önemlidir.

  Yumurtlama indüksiyonu kullanılarak yumurtlamanın uyarılması, bir yumurtanın olgunlaşmasına ve yumurtalık tarafından salınmasına izin verilir. Kadının düzensiz bir adet döngüsü varsa folikül takibi ve hormon değerlendirmeleri düzenli olarak izlenmeli, doğurganlık zamanını tanımlamaya yardımcı olunmalıdır.

  Yumurta büyütme ilaçları nelerdir?

  Yumurta büyütme için kullanılan ilaçlar şunlardır:

  Klomifen sitrat: Östrojen reseptörlerini bloke ederek yumurtlamayı indükleyen oral bir ilaçtır. Yapay anti-östrojen etkisi vücudu östrojen seviyelerinin düşük olduğuna inandırır, böylece daha fazla folikül uyarıcı hormon (FSH) üretimi uyarılır. Klomifen sitrat alırken bir dizi izleme gereklidir. Bu izlemeler ultrason, kan östrojen seviyeleri ve idrardaki leutinizan hormon (LH) testini içerir.

  Açıklanamayan infertilite vakalarında ve yardımcı doğurganlık tedavilerinde reçete edilir.

  • İnsan menopozal gonadotropin (hMG): Folikül uyarıcı hormon (FSH) ve leutinize edici hormondan (LH) oluşan, enjekte edilebilir bir ilaçtır. Kendiliğinden yumurtlamayan veya aşırı düzensiz yumurtlayan kadınlarda yumurta gelişimini uyarmak; yumurtlayan kadınlarda ise tek bir döngüde geliştirilen yumurta sayısını arttırmak için kullanılır. Bu doğurganlık ilacı hem aşılama hem de in tüp bebek tedavisinde kullanılabilir.

  İlaçla birlikte yumurtalık cevabının izlenmesi gereklidir. Kan östrojen ölçümü (E2) ve ultrason kombinasyonu en ideal yaklaşımdır; komplikasyon riskini en aza indirir.

  • Folikül uyarıcı hormon: FSH ilaçları, bir yumurtlama indüksiyon döngüsü sırasında çoklu yumurta alımını ve gelişimini teşvik etmek için kullanılan enjekte edilebilir bir ilaçtır. FSH ürünleri tek başına veya superovülasyonu indüklemek için insan menopozal gonadotropin (hMG) ile kombinasyon halinde kullanılabilir. Her döngüde yumurtalık cevabını değerlendirmek için ultrason muayeneleri ve kan östrojen seviyesi testleri ile takip gerektirir.
  • İnsan koryonik konadotropin: hCG, yumurtaların olgunlaşmasına yardımcı olan ve olgun yumurtaları serbest bırakmak için yumurtalıkları tetikleyen doğal bir hormondur. Ayrıca, döllenmiş yumurtanın implantasyonunu sağlamak üzere progesteron salgılaması için corpus luteumu uyarır. Yumurtlama, genellikle hCG verildikten yaklaşık 36 saat sonra ortaya çıkar.
  • Lupron ve sentetik gonadotropin (FSH / LH) inhibitörü: Lupron, beynin leutinize edici hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) salgılanmasını bastırır. Bu nedenle, ekzojen hMG-LH / FSH ve / veya FSH gibi yumurtlama indüksiyon ilaçları ile tedavi döngülerinin hazırlanmasında kullanılır. Bir sonraki adet döngüsü için baskın bir folikülün salınmasını önleyerek foliküllerin alımını iyileştirir.

  Yumurta büyütme tedavisinin etkinliğini doğrulamak için, ovulasyon indüksiyonu başlamadan önce bir ultrason tetkiki ve kan östrojen seviyesi (E2) testi gerekir. Adet döngüsünün erken döneminde kullanılırsa FSH’yi uyarmak için de kullanılabilir.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız