Vajina Daraltma
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Vajina Daraltma

  Vajina Daraltma

  Bu operasyon ile cinsel ilişki sırasında çiftlere rahatsızlık veren gevşeklik hissini düzeltilir. Ayrıca operasyon sırasında eğer varsa stres sinkontinans (hapşırma,ıkınma vs. gibi nedenlerle idrar kaçırma) veya diğer sarkmalar da düzeltilebilir. Dış genital bölgenin görünümünü düzeltmek, güzelleştirmek için eğer uygun olur ise beraberinde labium minörlerin (küçük dudakların) düzeltilmesi ameliyatı da yapılabilir.

  Vajina daraltma operasyonu genellikle bir veya birden fazla normal vajinal doğum yapmış ya da çok zor kilolu bebek doğurma hikayesi olan hastalara uygulanmaktadır. Ancak henüz doğum yapmadığı halde yapısal olarak veya başka bir nedenle vajinasında genişleme şikayeti ve bundan rahatsızlık duyan olan hastalara da doktor tarafından uygun görülürse yapılabilir.

  Çoğunlukla cinsel birliktelik sırasında cinsel ilişki esnasında duyulan bolluk hissi ve hava çıkarma sesi gelmesi bir nevi gevşemenin göstergesi olarak kabul edilebilir. Bu operasyonun amacı vajinadaki bol kısmı cerrahi olarak çıkartıp daraltmak ve altındaki bağ ve kas dokusunu penisi güzel kavrayacak şekilde sıkılaştırmaktır.

  Yaş ilerledikçe kas ve bağ dokusu yavaş yavaş zayıflamaya başlar ve bu neden ile idrar torbası ( mesane ) ve kalın barsağın vaginaya doğru sarktığı gözlenebilir, hastanın genellikle idrar kaçırma şikayeti olur ya davaginasında ele gelen kitleden rahatsızlık duyar. Bu hastalara da vaginanın ön ve arka duvarına cerrahi düzeltme yapılır, idrar torbası ve bağırsağın vajen duvarına doğru sarkan kısmı ortadan kaldırılır. Operasyon lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.

  Ancak ben hastalarımın konforu, acı duymaması ve operasyonun daha uygun şekilde yapılabilmesi için uyutularak yani genel anestezi altında yapılmasını tercih ediyorum. Ameliyat yaklaşık 30-45 dakika sürebilir, ameliyattan sonra 1-2 saat gözlem odasında istirahatin ardından hasta yürüyerek evine gidebilmektedir. 4-5 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Genellikle eriyen dikiş iplikleri kullanıldığı için dikişlerinin alınmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Oldukça yüz güldürücü ve memnuniyet verici bir operasyondur.

  Kimlere vajina daraltma ameliyatı uygulanır?

  Özellikle çok sayıda doğum yapmış kadınlarda, cinsel yaşantıyı eski haline getirebilmek amacıyla vajinoplasti uygulanabilmektedir. Bununla beraber vajinası doğumsal olarak daha geniş olan kadınlara da uygulanabilmektedir.

   

  Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

  Vajinoplasti işleminde vajina kaslarının sıkıştırılması esas alınmaktadır. Vajinada bulunan fazla mukoza dokusu alınır. Bu sayede vajinada daralma oluşturulur. Erkek ve kadın, ilişki sırasında sürtünme durumunu vajina daraltma sayesinde algılayabilir hale gelir. Cinsel hayat, operasyondan 4-6 hafta sonra yani iyileşme süreci tamamlanınca başlayabilir.

   

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız