Suda Doğum Fiyatları Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Suda Doğum Fiyatları Nelerdir?

  Suda Doğum Fiyatları Nelerdir?

  Suda doğum,  özel olarak hazırlanan sıcak su dolu bir küvette yapılan bir doğum şeklidir.  Bu yöntem özellikle son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı.   Küvette bulunan su 34-37 dereceye ayarlanır. Burada temel amaç annenin daha da gevşemesi ve stresinin azaltılmasıdır. Böylece annenin doğuma yönelik kaygıları azalır ve doğum sancıları seyrelir.  Suda doğum fiyatları birçok etmene  göre değişmektedir. Ancak son yıllarda birçok sağlık kuruluşunda yaygınlaşması fiyatının daha uygun tutarlara inmesini sağlamıştır.

  Doğum sürecinde rahat olmak isteyen anne adayları alternatif bir doğum yöntemi olarak suda doğumu sıklıkla tercih etmektedir. Bu doğum yönteminin avantaj sağlamasının temel sebebi bebeğin anne karnında su içinde olmasıdır. Böylece doğum sırasında bebek de dünyaya çok daha kolay adapte olabilir.  Dünyanın birçok yerinde yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre sezaryen ve normal doğumla dünyaya gelen bebeklere göre su içinde doğan bebeklerin daha sakin olduğu anlaşılmaktadır.

  Sağlık Bakanlığı uygulamalarına ve ülkemiz kanunlarına göre web sitemiz üzerinde suda doğum fiyatları hakkında tutar bilgisi veremiyoruz. Bunun için merkezimize uğrayarak muayene olabilir ve fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Detaylarıyla anlattık: Suda Doğum

  Suda doğum fiyatları neye göre belirlenir?

  Suda doğum fiyatlarını etkileyen birçok etmen vardır. Bu bölümde doğumunu suda doğum yöntemiyle gerçekleştirmeyi düşünen anne adaylarına özel fiyatları belirleyen etmenlerden bahsedeceğiz;

  • Sağlık merkezinin fiyat politikası

  Her sağlık merkezinde belirli bir fiyat politikası vardır. Sağlık merkezleri bulundukları şehir, doktor tecrübesi, ekip büyüklüğü gibi birçok unsura göre fiyat politikası belirlemektedir. Suda doğum fiyatları ortalama bir aralıkta olsa da doğumun yapılacağı merkez de belirleyicidir. Burada kullanılacak olan havuz önemlidir. Sabit havuz kullanıyorsa maliyeti daha düşük olmakta, portatif şişme havuz kullanılacaksa tek kullanımlık plastik iç örtü kullanılacağından bunun maliyeti de eklenmektedir.

  • Doktor tecrübesi

  Hastane ve sağlık kuruluşlarında fiyatları belirleyen temel etmenlerden biri de her zaman doktor tecrübesidir. Suda doğum konusunda kendini kanıtlamış ve başarılı işlere imza atan doktorlar tercih edilirse doğum fiyatları farklı olacaktır. Suda doğum için annenin bedenen ve ruhen doğuma hazırlık eğitiminden geçmiş olması gerekir ve suda doğum için deneyimli bir ebenin de doğumda birebir destek için hazır bulunması önerilir.

  • Hastanede kalma süresi

  Her cerrahi işlemde olduğu gibi hastaların hastanede kalma süreleri de ücretlerin belirlenmesinde etkilidir. Suda doğum fiyatları üzerinde anne adaylarının ve bebeğin hastanede kalma süresi de etkilidir.  Hastanede kaldığınız gün sayısı arttıkça fiyatlar da değişecektir. Suda doğum sonrasında genelde anne adayı ve bebek bir sağlık sorunu yoksa kısa süre içinde taburcu edilir.

  • Sağlık kuruluşunun bulunduğu lokasyon

  Tüm dünyada ve ülkemizde hastanelerin ve sağlık kuruluşlarının bulunduğu lokasyonlar fiyatlar üzerinde etkilidir. Doğum ücretleri bazı şehirlerde daha yüksekken bazı şehirlerde de çok daha uygun bütçelerle gerçekleştirilebilmektedir. Bu yüzden suda doğum ücretleri için doğumun yapılacağı kuruluşun lokasyonu da belirleyici olacaktır.

  • Ödeme türü

  Cerrahi uygulamalarda ödeme türü de fiyatlar üzerinde etkilidir.  Bu işlemlerde kullanılan cihazlar ve ekipmanların önemli bir bölümü döviz olarak temin edildiği için döviz piyasalarındaki oynamalar Türk Lirası üzerinden fiyatlara etki eder. Bu yüzden güncel TL değeri suda doğum fiyatları üzerinde belirleyicidir.

  • Doğum ortamının donanımı

  Suda doğum işlemi diğer doğum yöntemlerine göre çok özel bir hizmet gerektirmektedir. Bu yüzden de ameliyat özel bir ortamda yapılır. Suda doğum yapılacak ameliyathanenin durumu da fiyatlar üzerinde belirleyicidir.  Ameliyathanedeki cihazlar ve imkanlar fiyatları doğrudan etkilemektedir.

  • Ekip Büyüklüğü

  Doğum işleminde anestezi uzmanı, doğum uzmanı, ameliyathane görevlileri gibi geniş bir ekip görev alır. Doğum sırasında görev alacak ekibin büyüklüğü ve tecrübesi de suda doğum fiyatları üzerinde belirleyicidir.

  Buraya kadar suda doğum fiyatlarının neye göre belirlendiğinden bahsettik. Şimdi de bu doğum yönteminin avantajlarına değinelim;

  Suda doğum avantajları

  suda doğum fiyatları

  Suda doğum son yıllarda yoğun olarak tercih edilen bir doğum yöntemidir. Bu yöntem birçok avantajı sayesinde anne adaylarının tercihi olmaktadır;

  • Suda doğum hem anne adayı hem de bebek için güvenli bir doğum ortamı vadeder.
  • Anne ve bebek doğum sırasında stres yaşamaz. Doğum bu sayede daha kolay bir ortamda gerçekleşir.
  • Doğum sancısının şiddeti en aza inebilir.
  • Doğum daha kısa sürede gerçekleşir.
  • Anne karnında bebek su içinde beklediği için su içinde doğan bebek dünyaya uyum sağlamada zorluk çekmez.
  • Su vücut ağırlığının daha az hissedilmesini sağlar. Böylece anne adayı çok daha rahat hareket edebilir.
  • Endorfin salgısı sayesinde ağrı hissi azalır.
  • Vajinal bölgeye kesi atılma olasılığı çok düşüktür.
  • Kesi uygulanmayan doğumlarda su sayesinde yırtılma olasılığı ortadan kalkar.
  • Anne adayı fiziksel olarak kendini güvende hissederken psikolojik olarak da yıpranmaz.
  • Su doğum sırasındaki mahremiyeti arttırır.
  • Su sayesinde bebeğin dünyaya geleceği kanallar yumuşar.
  • Suda doğumda suni sancı gibi ek işlemlere gerek yoktur.

  Suda doğum hem fiziksel hem de psikolojik olarak birçok avantaj barındıran alternatif bir doğum yöntemidir. Bu haliyle birçok anne adayı tarafından tercih edilmektedir. Suda doğum konusunda gerekli bilgilendirmeleri yaptık.

  Suda doğum fiyatları

  Suda doğum fiyatları yukarıda belirttiğimiz birçok etmene göre değişiyor. Bu uygulamanın ülkemizde her sağlık kuruluşunda yapılamadığını da belirtelim. Bu yüzden öncelikle iyi bir araştırma yaparak suda doğumu gerçekleştirebileceğiniz bir sağlık kuruluşu bulmalısınız.

  Sağlık kuruluşuna karar verdikten sonra suda doğum işleminin fiyatlarının detayları için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Doğum her anne adayında biricik olduğu için yapılan planlamaya göre fiyatlar değişecektir. Suda doğum fiyatları hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız