Nasıl Suda Doğum Yapabilirim?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Nasıl Suda Doğum Yapabilirim?

  Nasıl Suda Doğum Yapabilirim?

  Suda doğum; doğumun başlangıç bulgularının başladığı andan bebeğin dünyaya geldiği ana kadar olan süreç içerisindeki herhangi bir zamanda suyun rahatlatıcı etkisinden yararlanmak için steril su havuzunun kullanılmasıdır.

  Suda doğum için ilk yöntem; annenin rahim ağzının açılma evresinde su havuzunda bulunmasıdır.  Anne adayı ihtiyaç duyduğu andan itibaren havuza girer, ancak doğum burada gerçekleşmez. Doğum esnasında havuzdan çıkılır. Bu yöntemdeki amaç; kasılmaların şiddetli olduğu açılma sürecinde suyun rahatlatıcı etkisinden faydalanmaktır.

  Diğer yöntem ise bebeğin su içerisinde doğmasıdır. Anne adayı, doğum sonlanana dek havuzda kalır. Bebek, doğum sonrası yine havuzda anne kucağındadır.

  Ayrıca, suyun rahatlatıcı etkisinden hamile kadının doğum takibi sırasında duşa sokulması ile de yararlanılabilir.

  Şişirilebilir portatif havuzlar hastane odalarında kurulabileceği gibi, bazı hastanelerde sabit havuz sistemleri de bulunmaktadır.

  Yapılan çalışmalar suyun içerisinde ağrı hissinin %50  daha az olduğu ve dokuların gevşeyerek bebeğin inişini kolaylaştırdığını göstermiştir. Anne adayları su havuzu içerisinde oldukça rahat ve sakin olacaktır. Kasılmaların neden olduğu ağrıların en alt seviyede hissedilmesinin nedeni de, havuz içerisinde endorfin hormonunun daha kısa sürede ve yoğun olarak salgılanabilmesidir.

  İlginizi çekebilir: Suda Doğum Nedir?

  Suya doğum nasıl yapılır?

  Suda doğum için öncelikle bazı koşulların sağlanabildiğinden emin olunmalıdır:

  • Anne adayı ve anne adayına yardımcı olacak aile bireyinin suda doğum öncesinde bir uzmandan doğuma hazırlık eğitimi alması gerekir. Suda doğum, bir çeşit doğal doğum yöntemidir. Ancak prosedüre ait birtakım koşullar vardır ve tüm bunların önceden bilinmesi, karşılaşılabilecek durumların öğrenilmesi faydalıdır.
  • Suda doğum yöntemini tercih eden annenin, bu doğum türü için uygun koşulları barındırmalıdır. Her hamile, suda doğum için aday değildir. Örneğin; riskli gebelikler veya genel sağlık durumu elverişli olmayan hamilelerin suda doğum yapması uygun olmayacaktır.
  • Hem anne adayı hem de partner, suda doğum için istekli olmalıdır. Doğum yönteminin süreç içerisinde değişikliğe uğrayabilme ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Suda doğumu gerçekleştirecek olan hekim, ebe veya diğer sağlık personelleri bu yöntem hakkında deneyimli olmalıdır.
  • Doğum yapılacak sağlık merkezi, her türlü imkan ve ekipmana sahip olmalıdır. Herhangi bir komplikasyonun mevcut olması halinde hızlı ve sağlıklı kararların verilmesi gerekebilir.

  Hangi durumlarda uygun değildir?

   

  Dünyada sürekli olarak doğum eylemi gerçekleşmektedir. Bunların çoğunluğu sorunsuz bir şekilde ilerler ve sağlıklı bir bebek dünyaya gelir. Ancak; bazı doğumlarda artan riskler söz konusu olabilir ve bu nedenle doğru doğum yöntemini seçmek en önemli kriterdir. Suya doğumu tercih eden hamilelerde de, mevcut avantajlar ve dezavantajlar doğum öncesinde değerlendirmelidir.

  40 hafta boyunca yapılan gebelik takiplerinde herhangi bir risk faktörü tespit edilen gebelerin suda doğum yapması uygun görülmemektedir. Bebeğin normalden iri olması, gelişim geriliği bulunması, normal doğum pozisyonunu alamaması, çoğul gebelik olması gibi etkenler başlıca risklerdendir. Ayrıca annede yüksek tansiyon ya da diyabet gibi kronik hastalıklarının bulunması, HPV ya da hepatit gibi enfeksiyonların olması, doğum öncesinde kanamanın başlaması suda doğum için engeldir. Özellikle geç gebelik haftalarında meydana gelen bebeğin mekonyumunu yapması halinde de suda doğum gerçekleştirilememektedir.

  Faydaları nelerdir?

  Doğum esnasında suyun gevşetici ve ağrı kesici etki sağladığı birçok tıbbi çalışma ile kanıtlanmıştır. Bunun en önemli etkeni, epidural gibi anestezi yöntemlerine ihtiyaç duyulmamasıdır. Meydana gelecek ağrılar nedeniyle duyulabilecek endişeyi azalttığı için, suda doğumla birlikte sezaryen oranları da paralel olarak düşmektedir.

  Kasılmaların başlamasıyla birlikte ağrıları yönetmek için istenilen pozisyonlar alınabilir ve anne adayının hareket kabiliyeti engellenmemiş olur. Suda doğumun diğer doğal doğum yöntemlerine göre daha kısa sürede sonuçlandığı da bilinmektedir.

  Normal doğum esnasında çoğunlukla perine bölgesine uygulanan kesi, suda doğum esnasında en aza indirgenir. Suyun etkisi bu bölgedeki elastikiyet özelliğini arttırdığı için, kesi veya dikiş en alt seviyededir.

  Anne adayında ve bebekte suya doğum için herhangi bir sağlık engeli bulunmuyorsa, doğum profesyonel bir ekip tarafından donanımlı ortamda gerçekleştiriyorsa risk faktörleri oluşmayacaktır.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız