Sezaryen Sonrası Normal Doğum


sezeryan-sonrası-normal-doğum

İlk doğumu sezaryen olan gebelerimizin önünde üç seçenek vardır.


Sezaryen Sonrası Normal Doğum

Doğal Doğum sorusunu cevaplamadan önce gebelerin kendine sorması gereken bazı sorular vardır?

  • Bir kadının doğumda ihtiyacı olan fizyolojik ihtiyaçları nelerdir?
  • Bebeğin doğumda fizyolojik ihtiyaçları nelerdir?
  • Ben bu ihtiyaçlarıma nasıl ulaşabilirim?

Doğuma hazırlanan her gebe bu soruların cevaplarını bilerek doğumuna gitmelidir. “ Bana bunları nasıl olsa verecekler” , “Dünyanın en güzel hastanesinde doğum yapıyorum”  “Nasıl olsa her istediğim gerçekleşir” şeklinde düşünüp Doğurtulma psikolojisi ile doğuma girmemelidirler. Bu sizin doğumunuz ve hepinizin ihtiyaç ve istekleri farklı olabilir. Doğuma hazırlık eğitimleri ile doğumun fizyolojisini, doğumda karşılaşılabilecek durumları, ağrı ile baş etme yöntemlerini öğrenip doğumlarına gelmeleri ve doğumda bu ihtiyaçlarını karşılayacak doğum ekipleri ile çalışmaları önemlidir.

Doğuma hazırlık eğitimini alıp uygun hastane ve doktor seçimi yapmak doğal doğum yapabilmenin en önemli bileşenleridir. Bazen doktorunuz doğal doğuma destek verse de hastane bu imkanları sağlayamayabilir. Doğum öncesi bunların doğum ekibi ile karşılıklı oturup konuşulması gerekir.

instagram hesabım: dr.ozlemaras

Yapılan çalışmalar kendi doğumuna hazırlanıp gelen ve doğumda gelişen durumlara karşı kararlara aktif katılan bir gebenin doğumdan sonraki memnuniyetinin daha fazla olduğunu göstermiştir.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum yapmak isteyen gebelere tavsiyeler:

  • İyi standartları olan bir “Doğuma Hazırlık  Eğitimi” almaları
  • Doğumu destekleyen bir doktor seçmeler
  • Nasıl bir doğum istedikleri ile ilgili doktorları ile konuşmaları
  • Doğal Doğumun vazgeçilmesi olan “Birebir Ebe Desteğini “almaları
  • Ebe, Doktor ve bunların yedeklerinden oluşan bir doğum ekibi oluşturmaları
  • Doğumda mahremiyet önemli olduğundan hastaneye aile büyükleri, akraba, eş dost çağırmamaları

hazırlık eğitimi alarak doğumuna hazırlanan aileler bundan sonraki aşamada doktoru ile yapacakları konuşma ile nasıl bir doğum istedikleri konusunda ortak bir anlaşmaya varmalıdırlar. Bunun için öncelikle bir doğum ekibi oluşturulmalıdır. Doğal doğumlar kendi seyrinde ilerlediğinde bazen birkaç gün sürebilmektedir, bu yüzden oluşturulan doğum ekiplerinde hem doktorun hem de ebenin gerektiğinde yerini alabilecek ikinci bir yardımcı bulunmalıdır. Bu kişiler önceden gebe ve ailesi ile tanışırlar.

Özellikle birebir destek verecek ebenin ev ziyareti yapması önemlidir. Çünkü doğumun yavaş ilerleyen fazında ebe desteği olan bir gebenin hemen hastaneye gelmesi gerekmeyecek bir süre evde takibi mümkün olacaktır. Bu doğum ekibinde yer alan doktorlar gerektiği zamanda gebenin yanında bulunacak doğum takibinin büyük bir kısmı ebe desteği ile aralıklı bebek kalp seslerinin dinlenmesi ile ilerleyecektir. Burada birebir destek veren ebenin ilaç dışı rahatlatıcı teknikleri uygulaması doğumda ağrıya dayanma gücünü arttıracak ve ilerlemeyi kolaylaştıracaktırİletişim


Telefon

+90(216) 391 77 22


Mail

info@ozlemaras.com


Adres

Validei Atik Nuhkuyusu Cd. No:197 Üsküdar / İST© 2021 OP. DR. ÖZLEM ARAS© 2021 OP. DR. ÖZLEM ARAS