Postkoital Kanama Nedir? Tüm Ayrıntılarıyla
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Postkoital Kanama Nedir? Tüm Ayrıntılarıyla

  Postkoital Kanama Nedir? Tüm Ayrıntılarıyla

  Adet döngüsü haricinde gelişen vajinal kanama, beklenmeyen bir komplikasyondur ve her kadın için endişe verici olabilmektedir. Özellikle, cinsel ilişki sonrasında oluşan durumlarda fizyolojik etkilerinin yanı sıra olumsuz psikolojik etkiler de meydana gelebilir. Ancak; yaygın olarak görülmeyen postkoital kanamalar çoğu durumda ciddi bir sağlık probleminin işareti değildir ve basit prosedürlerle yönetilebilmektedir.

  Postkoital kanama nedir?

  Postkoital kanama cinsel ilişki sırasında ya da 24 saat sonrasında yaşanan, adet dönemiyle ilgili olmayan vajinal kanamayı veya lekelenmeyi tanımlar. Doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık %9’unu etkiler ve çeşitli koşulların sonucu olarak oluşabilir.

  Postkoital kanama, bir kadının üreme sisteminin alt kısmı olarak bilinen rahim ağzı, vajina, vulva kaynaklıdır. Bu tür bir semptom yaşanıyorsa doktor kontrolü gerekir. Böylece kanamanın nedenini tespit edebilir ve uygun tedaviye başlanılabilir.

  Postkoital kanama neden olur?

  Postkoital kanamanın en yaygın nedenleri şunlardır:

  • Servikal polipler:

  Hücrelerin anormal olarak çoğalmasıyla ortaya çıkan büyümelerdir. Nadir durumlarda kansere yol açabilirler. Bir jinekolojik muayene ile kolaylıkla tespit edilebilir ve tedavi edilebilir.

  • Servikal ektropion:

  Rahim ağzı hücrelerin, rahim ağzı dışarısında büyümesiyle oluşur. Rahim ağzı yaraları olarak da bilinen bu problem, cinsel ilişki esnasında zarar görerek kanama oluşturabilir.

  • Vajinal candida enfeksiyonu:

  Ağrı, kaşıntı ve vajinal akıntı gibi diğer yaygın semptomlarla birlikte kanamaya neden olabilen yaygın bir mantar enfeksiyonudur.

  • Kontraseptif hap veya enjeksiyon:

  Doğum kontrol ilaçları, özellikle ilk kullanıldıklarında rahim ağzı astarını ekstra hassas hale getirebilir.

  • Cinsel ilişki:

  Cinsel aktivite genellikle vajinaya zarar vermez, ancak bu esnada bir yırtılma olabilir. Vajina yüzeyinin hemen altında çok fazla kan damarı vardır ve kan damarları hasar görerek kanama görülebilir.

  • Atrofik vajinit:

  Genellikle menopoz dönemi sonrasında meydana gelen bu problem, vajina duvarını daha zayıf ve hassas hale getirir.

  • Vajinal kuruluk:

  Cinsel ilişki esnasında, cinsel eylemi mümkün hale getirebilmek için vajinal sıvı salgılanır. Vajinal sıvının yokluğu, oldukça çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Bu tür durumlarda vajina dokularında oluşacak hasarlar kanamaya sebep olabilir.

  Nadir görülen, ancak riskli sonuçlara neden olabilecek etkenler ise şöyledir:

  • Rahim ağzı kanseri:

  Ciddi bir sağlık problemidir, ancak erken dönemde teşhis edilmesiyle birlikte tamamen tedavi edilebilir. Günümüzde rahim ağzı kanserine HPV virüsünün sebep olduğu artık ispatlandığı için üreme çağındaki kadınlara yapılacak HPV taramaları ile rahim ağzı kanserinin erken teşhisi mümkün olabilmektedir yine Smear testi ile de rahim ağzına ait patolojik hücreler gibi basit bir tetkilkle teşhis edebilir. Düzenli olarak smear testi yaptırmanın önemi büyüktür.

  • Servikal enfeksiyonlar:

  Klamidya ve gonore gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyon ilerleyen dönemde risklidir ve tedavi edilmesi gerekir.

  • Hamilelik:

  Erken hamilelik döneminde kanama yaygındır ve doktor kontrolü gerekir. Erken hamilelik kanamaları, embriyonun fallop tüpünde büyümesiyle ortaya çıkan ektopik hamileliğin bir işareti olabilir.

  Postkoital kanama ne kadar sürer?

  Postkoital Kanama

  Postkoital kanama, seyrek zamanlarda gelişir ve kısa sürede sonlanır. Her cinsel ilişki sonrasında veya sık sık meydana gelen, birkaç saat boyunca devam eden kanamalar doktor kontrolü gerektirir. Kanama ile birlikte meydana gelen şiddetli karın ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, halsizlik, vajinal yanma gibi semptomlar mevcutsa uzman hekime bildirilmelidir.

  Postkoital kanama nasıl teşhis edilir?

  Kanamanın nedenini bulmak için, öncelikle cinsel aktivite hakkında bazı kişisel soruların yanıtlarının alınması gerekir. Kullanılan herhangi bir ilacın mevcut olup olmadığı, postkoital kanamanın sıklığı ve şiddeti, kişinin tıbbi geçmişi hakkında detaylı bilgilendirme yapılmalıdır. Tüm etkenlerin açıkça belirtilmesi teşhis aşamasını daha basite indirgeyecektir.

  Postkoital kanamanın nedenini teşhis edebilmek için uygulanabilecek bazı tetkikler şöyledir:

  • Hamilelik veya idrar enfeksiyonunu kontrol etmek için idrar örneği,
  • Vajina veya rahim ağzındaki kanama nedenlerini incelemek için vajinal muayene,
  • Rahim duvarının örneğini almak için çok ince bir plastik tüp kullanılan pipelle biyopsisi,
  • HPV ve Smear testi,
  • Enfeksiyon testleri,
  • Ultrason taraması.

  Postkoital kanama tedavi edilebilir mi?

  Postkoital kanamanın tedavisi, yapılacak olan teşhise göre olarak planlanacaktır.

  Değerlendirme sonucuna göre pelvik inflamatuar hastalık ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar mevcutsa, antibiyotik tedavisine başlanabilir.  Oluşan enfeksiyonların sonucunda rahim ağzı hücreleri zarar görmüş ise, gümüş nitrat veya kriyocerrahi ile hasarlı dokular yok edilebilir.

  Polip vakalarının birçoğu herhangi bir semptoma neden olmadığı için tedavi edilmemektedir. Ancak, riskli derecede büyüyen ve kanamaya neden olan poliplerin teşhisinde cerrahi müdahale gerekebilir.

  Postkoital kanamayı meydana getiren en ciddi durum, rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı kanserinin erken evrelerde teşhis edilmesi, tedavinin başarısını yüksek oranda arttırmaktadır. Gelişen tıbbi imkanlar, rahim ağzı kanserini tedavisini radyoterapi veya cerrahi yöntemlerle mümkün hale getirmiştir.

  Postkoital kanamaların nedeni, genellikle vajinal kuruluğa bağlı olarak geliştiği tespit edilmiştir. Vajinal kuruluğu yönetmek için uygulanabilecek birtakım yöntemler mevcuttur:

  • Kayganlaştırıcılar: Cinsel aktivite öncesinde vajinanın doğal yapısına uygun olarak üretilmiş olan kayganlaştırıcılar kullanılabilir. Kullanılan ürünün herhangi bir kimyasal madde içermediğinden emin olmak önemlidir. Kayganlaştırıcılar, vajinadaki nem oranını arttırır ve cinsel ilişki için hazır bir ortam oluşturur.
  • Östrojen takviyesi: Vücutta östrojen hormonunun yeteri kadar salgılanamaması halinde vajinal kuruluk oluşacaktır. Özellikle menopoz dönemindeki ya da herhangi bir komplikasyon nedeniyle yumurtalıkları alınan kadınlarda bu duruma sıkça rastlanabilir. Östrojen takviyesi vajinal kremler, fitiller veya oral tabletlerle gerçekleştirilebilir.

  Postkoital kanama nasıl önlenir?

  Sağlıklı bir cinsel yaşam, üreme sağlığını korumanın en önemli faktörüdür. Cinsel yolla bulaşabilen enfeksiyonları önleyebilmek için tek yöntem prezervatif kullanımıdır. Ayrıca genital sağlığı koruyabilmek için hijyen kurallarına özen göstermek, vajina dokularına hasar verebilen kozmetik ürünlerden kaçınmak gerekir. Düzenli smear ve hpv  testlerinin düzenli yaptırılması ile rahim ağzı kanserinin erkenden tespit edilmesi sağlanabilir.

  Cinsel ilişki esnasında vajinal kuruluk mevcutsa, kayganlaştırıcı kullanımıyla birlikte postkoital kanama gibi olumsuz komplikasyonlar engellenmelidir. Vajinal bölgede mevcut olan kanama, lekelenme veya anormal akıntılar dikkatle takip edilmeli, herhangi bir şüpheli durum mevcutsa doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız