Polikistik Over Sendromu


Konizasyon

Polikistik Over Sendromu Tanısı ve Tedavisi

Polikistik over sendromu, hormon seviyelerinin dengesizliği nedeniyle oluşan yaygın bir problemdir. Tüm polikistik over sendromu vakaları birbiriyle aynı olmamakla birlikte, bazı durumlarda adet dönemi düzensizlikleri, kısırlık, kilo alımı gibi istenmeyen komplikasyonlara yol açabilir. Tedavi edilemeyen şiddetli vakalarda diyabet ve kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Erken tanı ve tedavi, semptomların kontrolüne yardımcı olarak uzun süreli problemleri önleyebilir.

 • Polikistik over sendromu nedir?
 • Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?
 • Polikistik over sendromu tanısı nasıl konulur?
 • Polikistik over sendromu tedavisi nasıl yapılır?
 • Polikistik over sendromu yaşayanlar neler yapmalı?
 • How can I book an examination?
 • Are the procedures painful?
Polikistik over sendromu nedir?

Polikistik over sendromu, doğurganlık yılları içerisindeki kadınları etkileyen endokrin sistemi bozukluğudur. Yumurtalıklardaki bir dizi küçük kist veya sıvı dolu keseciklerle ilişkilidir. Kistler zararlı değildir, ancak hormon seviyelerinde dengesizliğe neden olabilir.

Hormonlar, büyüme ve enerji üretimi de dahil olmak üzere birçok farklı süreci tetikleyen kimyasallardır. Çoğu zaman, bir hormonun görevi diğer bir hormonun salgılanmasını tetiklemektir.  Tam bilinemeyen nedenlerden dolayı, polikistik over sendromunun hormon dengesizliği nedeniyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bir hormonda olan değişiklik diğerini tetiklediği için, başka bir hormonda da düzensizlik oluşmaktadır. Normal durumda, erkek cinsiyet hormonu olan androjen yumurtalıklarda da az miktarda üretilmektedir. Polikistik over sendromunda ise daha fazla androjen salgılanmaktadır. Semptomların birçoğu bu nedenden kaynaklanır.

Polikistik over sendromunun bir diğer nedeni de genetik faktörlerdir. Ailesinde polikistik over bulunan kişilerin bu problemden mustarip olma olasılığı daha fazladır

Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?

Tüm vakalarda oluşan belirtiler ve bu belirtilerin şiddeti farklı olabilmektedir. Bazı kadınlarda birkaç belirti mevcutken, bazılarında ise çok sayıda görülebilir.

Polikistik over sendromuyla ilişkili en yaygın semptomlar şöyledir:

 • Kilo alma ve kilo verme sorunu,
 • Yüz ve vücutta erkeklere benzer şekilde aşırı tüylenme (hirsutizm),
 • Uyku apnesi,
 • Akne,
 • Yağlı cilt,
 • Saç derisinde kepek,
 • Saç dökülmesi ve seyrek saçlar,
 • Düzensiz adet dönemleri ve adet kanamaları,
 • Pelvik ağrı,
 • Yüksek tansiyon
 • Azalmış libido,
 • Doğurganlık problemleri,
Polikistik over sendromu tanısı nasıl konulur?

Bu tanıyı koymanın ilk adımı, uzman hekime belirtilerin eksiksiz olarak anlatılmasıdır. Yapılan fiziksel muayene androjen fazlalığının hirsutizm, akne veya saç dökülmesine neden olup olmadığını; yumurtlamanın normal olarak meydana gelip gelmediğini tespit edebilir. Fiziksel muayene aynı zamanda aşırı kilolu kişilerde diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi risk faktörlerini tespit edebilir. Yumurtalıkların çalışma düzenini ve androjen miktarını belirlemek için kan testleri yapılabilir.

Yumurtalıkların boyutunu ölçmek ve polikistik bir görünüme sahip olup olmadıklarını belirlemek için ultrason görüntülemesi yardımcı olacaktır. Polikistik over sendromu bulunan tüm kadınlarda polikistik yumurtalıklar mevcut değildir. Ayrıca, düzenli adet dönemleri ve normal testosteron seviyeleri olan birçok kadının kistik yumurtalıkları vardır.

Polikistik over sendromuyla benzer semptomları olan hipofiz, tiroid problemleri, adrenal anormallikler ve diğer nadir tümörlerin taraması yapılabilir. Diyabet ve kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini belirlemek için şeker yükleme testi uygulanabilir. Glikoz tayini ile birlikte açlık kan şekeri, trigliserit ve kolesterol de ölçülebilir.

Polikistik over sendromu tedavisi nasıl yapılır?

Bu tanı mevcutsa, hastalıkla ilişkili uzun vadeli sağlık risklerini anlamak önemlidir. Kısırlık, endometriyal kanser, şeker hastalığı, lipid anormallikleri, kardiyovasküler riskler ve obstrüktif uyku apnesi polikistik over nedeniyle gelişebilecek ciddi problemlerdir. Tüm kadınlar bu koşulları geliştirmese de, polikistik over sendromu her zaman için risk oranını arttıracaktır.  Bu nedenle, teşhis konulan kadınların düzenli olarak izlenmesi, gerektiği durumda etkin bir tedavi planı oluşturulması gerekmektedir.

bu tanının konulduğu kadınlar için, semptomları veya sağlık risklerini hafifletmeyi amaçlayan tedaviler mevcuttur. Ayrıca, problemin temel nedeni olan insülin direnci de ele alınmalıdır. Tedavi planlamalarının birçoğu insülin seviyelerini düşürmek ve böylece testosteron üretimini azaltmak için tasarlanmıştır.

Tedavi amacıyla kullanılan yöntemler şöyledir:

 • Oral kontraseptifler: Östrojen ve progesteron hormonlarının bir kombinasyonu olan doğum kontrol haplarıdır. Düzenli kullanıldığında, polikistik over sendromu olan kadınların adet döngülerini düzenler. Ayrıca, rahim iç duvarının adet kanaması yoluyla düzenli olarak dökülmesi endometriyal kanser riskini azaltır.
 • Anti-androjenler: Spironolakton gibi anti-androjenik ajanlar, androjenlerin etkisini engeller. Yüksek dozlarda anti-androjenler aşırı tüylenmeyi ve akne problemini azaltabilir.
 • Kısırlık tedavileri: Polikistik over sendromu nedeniyle gebe kalma güçlüğü çeken kadınlar için birçok yardımlı üreme tekniği mevcuttur. Yumurtlamayı uyaran oral ve enjekte edilebilir ilaçlar, aşılama, tüp bebek tedavisi hamileliği mümkün hale getirebilir.
Polikistik over sendromu yaşayanlar neler yapmalı?

Birtakım önlemler ve yaşam tarzı değişiklikleri, polikistik over sendromu ile mücadele eden kadınlar için tedavi niteliğindedir. Yapılan değişiklikler semptomları azaltabilir ve uzun süreli sağlık sorunlarının engellenmesine yardımcı olabilir.

 • Düzenli egzersiz, tüm vücut fonksiyonları için önemlidir. Hareketli yaşam tarzı birçok hastalığın önlenmesinde etkilidir.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek gereklidir. Her gün belirli porsiyonlarda sebze, meyve, bakliyat, yağsız et, balık gibi besinler tüketilmeli; kızarmış yiyecekler gibi doymuş yağ oranı yüksek yiyecekler sınırlandırılmalıdır.
 • Düşük rakamlarda da olsa kilo vermek, hormonları dengede tutmaya, insülin seviyesini düşürmeye, testosteron üretimini azaltmaya ve adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olabilir. Kilo vermek, polikistik over sendromu nedeniyle oluşabilecek kardiyovasküler hastalık ve insüline bağımlı olmayan diyabet riskini de azaltır.
 • Sigara alışkanlığı, genel sağlık durumunda olduğu gibi polikistik over sendromunda da risklidir. Sigara, polikistik over sendromu nedeniyle oluşan semptomlarına katkıda bulunabilecek yüksek androjen seviyelerine yol açabilir.
How can I book an examination?

Completely synergize resource taxing relationships via premier niche markets. Professionally cultivate one-to-one customer service with robust ideas. Dynamically innovate resource-leveling customer service for state of the art customer service.

Objectively innovate empowered manufactured products whereas parallel platforms. Holisticly predominate extensible testing procedures for reliable supply chains. Dramatically engage top-line web services vis-a-vis cutting-edge deliverables.

Proactively envisioned multimedia based expertise and cross-media growth strategies. Seamlessly visualize quality intellectual capital without superior collaboration and idea-sharing. Holistically pontificate installed base portals after maintainable products.

Are the procedures painful?

Completely synergize resource taxing relationships via premier niche markets. Professionally cultivate one-to-one customer service with robust ideas. Dynamically innovate resource-leveling customer service for state of the art customer service.

Objectively innovate empowered manufactured products whereas parallel platforms. Holisticly predominate extensible testing procedures for reliable supply chains. Dramatically engage top-line web services vis-a-vis cutting-edge deliverables.

Proactively envisioned multimedia based expertise and cross-media growth strategies. Seamlessly visualize quality intellectual capital without superior collaboration and idea-sharing. Holistically pontificate installed base portals after maintainable products.İletişim


Telefon

+90(216) 391 77 22


Mail

info@ozlemaras.com


Adres

Validei Atik Nuhkuyusu Cd. No:197 Üsküdar / İST© 2021 OP. DR. ÖZLEM ARAS© 2021 OP. DR. ÖZLEM ARAS