Ozon Terapi Tedavisi Nasıl Yapılır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Ozon Terapi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Ozon Terapi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Ozon terapi tedavisi, son zamanlarda birçok hastalığın tedavi edilmesi sırasında uygulanan yöntemlere ek olarak tercih edilen bir yöntemdir. Bu işlem triatomik ve kararsız forma sahip bir ozon uygulanarak gerçekleştirilir. Bu tedavi sayesinde deri hastalıkları, enfeksiyon sorunları ve daha birçok soruna karşı yarar görülebilir.

  Oksijen, solunum yapan canlılar için başta insan olmak üzere çok önemlidir. Tıp alanında da tedavi anlamında iki farklı yöntemle kullanılabilecek bir tedavidir. Normobarik oksijen solunum sorununun yaşandığı durumlarda akut, KOAH gibi rahatsızlığı olan kişilerde kullanılmaktadır.

  Hiperbarik oksijen de yüksek basınç altında yüzde yüz oranında oksijene sahip olan bir ortamda uygulanan tedavidir.  Havada normal şartlarda %21 kadar oksijen bulunmaktadır. Ozon terapisinde yüksek basınç olan bir ortamda oksijen oranı yüzde yüz kadar çıkar. Bu sayede de plazma içinde çözünmeye giren oksijen miktarı artar ve çevre dokulara ulaşır.  Bu sayede birçok hastalığa karşı önlem alınabilir.

  Okumanızda fayda var: Ozon Terapi Tedavisi

  Ozon terapi tedavisi nasıl yapılır, sorusuna cevap verdik. Şimdi de bu kapsamda uygulanan tedavi yöntemlerine bakalım;

  Ozon terapi tedavi yöntemleri nelerdir?

  Ozon terapi tedavisi kapsamında birçok yöntem uygulanabilir. Bu kapsamda uygulanan yöntemler arasında en yaygınları şu şekildedir;

  • Majör tedavi:

  En çok tercih edilen ozon terapi tedavi şeklidir. Uygulaması sırasında hastadan 200 ml’ye kadar kan alınır. Daha sonra tedavi birkaç seanstan oluşur. Ozon dozu ve seans sayısı hastanın durumu, yaşı ve hastalığına bağlı olarak belirlenir.

  • Minör tedavi:

  Bu yöntemde hastadan 2-5 cc arasında kan alınır. Daha sonra alınan kan önceden belirlenen dozda ozonla karıştırılarak hastaya verilir.

  • Vücut boşluklarına ozon uygulama:

  Bu işlem rektal ya da makat yoluyla yapılır. Kulak yoluna ya da vajinal yola püskürme yapılarak hastaya ozon uygulanır.

  • Eklem ve kaslara ozon uygulama:

  Kas ve iskelet sistemine bağlı rahatsızlıklarda da ozon tedavisi uygulanabilmektedir. Bu durumlar karşısında bir iğne kullanılarak belirlenen dozda hastanın eklemleri ya da kaslarında ağrı olan bölgeye ozon uygulanır.

  • Ozon torbası tedavisi:

  Bazı hastalarda iyileşmeyen yaralar olabilir. İyileşmesi gerçekleşmeyen yarar, diyabetik ayak, cilt lezyonu, enfeksiyon sorunları, dolaşım bozuklukları, nöropatik kaynaklı ağrı ya da huzursuz bacak sendromu gibi sorunlarda kullanılmaktadır.

  • Ozon kupa tedavisi:

  Bası yaralarında sıklıkla tercih edilen bir ozon terapi tedavisidir.

  Ozon terapi tedavisinin faydaları nelerdir?

  Ozon terapi tedavisinin faydaları nelerdir?

  Ozon terapi tedavisi birçok hastalıkta uygulanan bir uygulamadır. Bu uygulamanın hasta için birçok yararı vardır. Şimdi genel olarak ozon terapinin faydalarından bahsedelim;

  • Hücrelerin ve dokuların kan dolaşım hızını arttırıcı etkiye sahiptir.
  • Uygulanmasından sonra bağışıklık sistemini büyük oranda güçlenmesini sağlar.
  • Enfeksiyona bağlı hastalıklara karşı vücudun güçlenmesine yardımcı olur.
  • Damarların yenilenmesine yardımcı olur.
  • Yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu düzenleyici etkisi vardır.
  • Kan ve lenf sisteminin temizlenmesini sağlar.
  • Deri için boşaltım sisteminde üçüncü böbrek ya da ikinci akciğer gibi çalışmasına yardımcı olur.
  • Cilt sağlığı için yararlıdır. Temiz, yumuşak, canlı ve sağlıklı bir cilde kavuşmada etkilidir.
  • Kaslarda ortaya çıkan toksinden kurtulmayı sağlar.
  • Kasları gevşeten ve yumuşatan bir etkisi vardır. Ayrıca kasların esneklik kazanmasını sağlar.
  • Eklem ve kas ağrılarının iyileşmesine yardımcı olur.
  • Vücutta hormon ve enzim üretiminin bozulduğu durumlarda üretimi olması gereken seviyeye getirir.
  • Beyin fonksiyonlarının daha nitelikli çalışmasını sağlar ve hafızanın güçlenmesine yardımcı olur.
  • Depresyon ya da sıkıntı durumları karşısında ruhsal olarak ferahlama etkisi gösterir.
  • Stres hormonu adıyla bilinen adrenalini ortadan kaldırarak sakinleşme sağlar ve gerginliği giderir.

  Ozon terapi tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır?

  Ozon terapi tedavisi günümüzde birçok hastalık karşısında yardımcı bir tedavi uygulaması olarak karşımıza çıkar. Bazı hastalıklarda ortaya çıkardığı etki şu şekildedir,

  • Kanser sorunları:

  Ozon terapi tedavisi kanser sorunu olan kişilerde tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Bu süreçte bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve kanserle savaşan hücrelerin daha fazla üretilmesini sağlar. Vücudun direnci arttıkça kanser tedavisinde başarı oranı artacaktır. Ayrıca kanser tedavilerinde olumsuz etkisi olan kemoterapide bu etkileri azaltır ve hastanın kendini dinç hissetmesini sağlar.

  • Dolaşım bozukluğu hastalıkları:

  Ozon tedavisi en yoğun dolaşım bozukluğu hastalıklarında kullanılır. Diyabet hastalığı olan kişilerde ayakta uyuşma, karıncalanma hissi, üşüme ve ağrı gibi sorunlarda kullanılır.

  • Bakteri ve mantar enfeksiyonları:

  Vücudumuzda bakteri ve mantar enfeksiyonları birçok sağlık sorununa yol açabilir. Bu tedavi mantar ve bakterilerin vücutta üremesine engel olur.  Ayrıca bakteri ve mantarların neden olduğu hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Ayak bölgesine yer alan mantarlar ve inatçı enfeksiyonlarda etkili bir tedavi şeklidir.

  • Göz rahatsızlıkları:

  Ozon terapi tedavisi göz hastalıklarında da kullanılır. İlerleyen yaşlarda optik sinirler ve retina üzerinde oluşan hasarlar karşısında kullanılabilir.  Dolaşımdaki sorunları önleyen ozon tedavisi göz hastalıklarının ilerlemesini önleyici etkiye sahiptir. Tam bir tedavi sağlamasa da hastalığın ilerlemesini engeller.

  Buraya kadar sizlere ozon terapi tedavisinin en çok kullanıldığı hastalıklardan bahsettik. Bu hastalıklar dışında artrit, romatizma sorunları, yatak yaraları, bağırsak enfeksiyon sorunları, vurgun , bazı virüslerin neden olduğu sorunlar ve karaciğer enflamasyonlarında da tamamlayıcı tedavi olarak uygulanabilir. Ayrıca yaşlanma karşıtı terapilerde de ozon terapi tedavisine başvurulmaktadır.

  Ülkemizde de birçok merkezde bu tedavi başarıyla uygulanmakta ve birçok hastalığın tedavi sürecinin olumlu geçmesi sağlanmaktadır.

   

    .Coronavirus enfeksiyonunda korunma ve tedavi amacıyla: Günümüzde tüm insanlığın başına bela olan Covid-19 enfeksiyonunda hastalanmayı önleyici amacıyla ve hastaneye yatan hastalarda tedavi amacıyla ozonterapi uygulanmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız