Miyom Çıkarma Ameliyatı (Miyomektomi)
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Miyom Çıkarma Ameliyatı (Miyomektomi)

  Miyom Çıkarma Ameliyatı (Miyomektomi)

  Doğurganlık çağındaki birçok kadının rahminde miyom adı verilen büyümeler görülebilir. Miyomlar, genellikle hiçbir belirtiye neden olmamaktadır. Ancak, bulundukları konum ve büyüklük itibariyle ciddi problemlere yol açan oluşumların, miyomektomi adı verilen miyom çıkarma ameliyatı ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

  Miyom nedir, neden olur?

  Fibroid olarak da adlandırılan miyomlar, rahim içerisinde oluşan iyi huylu büyümelerdir. Kadın üreme organlarında bulunan en yaygın tümör türüdür ve boyut, yer, sayı, tip olarak değişiklik gösterir. Miyomlar 50 yaşın altın bulunan kadınların %50’sini etkileyebilir.

  Bir miyom, rahimdeki tek bir kas hücresi olarak oluşur. Bilinmeyen nedenlerden dolayı, bu hücre bir tümör hücresine dönüşür, büyümeye ve çoğalmaya başlar. Doğurganlığın başlamasıyla birlikte yumurtalıklar, başta östrojen olmak üzere daha fazla hormon üretir. Bu hormonların yüksek seviyede olmasının miyomların büyümesine yardımcı olduğu tahmin edilmektedir. Ancak;  miyomların oluşum nedeni net olarak tanımlanamamıştır.

  Rahim miyomları için en büyük risk faktörü üreme çağındaki bir kadın olmaktır. Riski artırabilecek diğer faktörler şunlardır:

  • Aile öyküsü: Anne veya kardeşinde miyom bulunan bir kadının, miyom geliştirme riski daha yüksektir.
  • Sağlıksız yaşam tarzı: Aşırı kırmızı et tüketimi, alkol, yetersiz sebze – meyve tüketimi gibi beslenme alışkanlıkları artmış miyom riski ile ilişkilidir.
  • Diğer risk faktörleri: Obezite, yüksek tansiyon, D vitamini seviyelerinin düşük olması diğer bir etkendir.

  Burayı okumanızda fayda var: Miyom Nedir, Miyomlar Kısırlık Yapar mı?

  Miyom türleri nelerdir?

  miyomektomi

  Dört farklı miyom türü vardır:

  1. İntramural miyom: Rahimin duvarında bulunur, en yaygın tiptir.
  2. Subserozal miyom: Rahim duvarının dışında bulunur, oldukça büyük olabilir. Pedinküllü (saplı) miyomlara da dönüşebilirler.
  3. Submukozal miyom: Rahim duvarının astar altındaki kaslarda gelişir.
  4. Servikal miyom: Rahim ağzında bulunurlar.

  Miyomlar riskli midir?

  Bazı miyom türleri bulunduğu yer ve büyüklük itibariyle herhangi bir problem oluşturmamaktadır. Ancak çok sayıda, büyük boyutlu ve riskli bölgelerdeki miyomlar; birtakım komplikasyonlar meydana getirebilir.

  Doğum sorunları:

  Miyomların, kısırlık üzerindeki etkisi oldukça azdır ve miyom nedeniyle hamile kalamayan kadınlar nadir görülür. Miyom mevcut olduğu halde hamile kalan kadınların ise hamilelik ve doğum sürecinde risk oranı artmaktadır.

  • Normal doğum sırasındaki muhtemel komplikasyonlar nedeniyle sezaryen doğum tercih edilebilir. Sezaryen doğum esnasında da rahim duvarının etrafının etrafındaki miyomlar, ameliyatta zorluk oluşturabilir.
  • Miyomlar nedeniyle bebeğin anne karnındaki pozisyonunun makat sunumu olması muhtemeldir.
  • Erken doğumlar ve düşük görülebilir.
  • Plasentanın rahim ağzı konumunda bulunmasıyla gelişen plasenta previa problemleri görülebilir.
  • Doğum sonrası aşırı kanama oluşabilir.

  İdrar ve bağırsak sorunları:

  • Miyom mesaneye üzerinde baskı oluşturarak sık idrara çıkma ihtiyacına yol açar.
  • Mesaneye baskı yapan büyük miyomlar bazen idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Üretra (mesane çıkışı) basınçlı veya tıkalı ise, idrar retansiyonu oluşabilir. Üreterler üzerindeki baskı, idrar yolu tıkanıklığına ve böbrek hasarına neden olabilir.
  • Bağırsaklar üzerindeki baskı kabızlığa yol açabilir.

  Rahim kanseri: Bir miyomun nadiren kanserli olma potansiyeli vardır. Menopoz sonrası miyomların büyümeye devam etmesi halinde kanserli olma riski yüksektir. Bu nedenle, menopoz döneminde olan ve miyomu bulunan kadınların dikkatle takip edilmesi gerekir.

  Miyom çıkarma ameliyatı (miyomektomi) nasıl yapılır?

  miyom çıkarma ameliyatı

  Bir miyomektomi cerrahisi yalnızca miyomların çıkarılması için yapılır. Rahime herhangi bir hasar verilmediği için doğurganlık korunur. Miyomların neden olduğu anormal kanamaları düzenlemek ve semptomları tedavi etmek için gerçekleştirilir. Bütün kadınlar miyomektomi için aday değildir. Miyomlar çok sayıda veya büyükse ameliyat gerekir. Herhangi bir kanserli hücrenin bulunması durumunda ise histerektomi ile rahimin de alınması zorunlu hale gelecektir.

  Miyom çıkarma ameliyatı birkaç farklı türde yapılabilir:

  • Laparotomi: Açık ameliyat olarak da bilinen laparotomi, normal bir karın kesisi yapılarak uygulanır. Çok büyük, çok sayıda, kanserli olmasından şüphe duyulan ve rahimin zorlu bölgelerinde bulunan intramural miyomlar için kullanılır. Standart bir karın miyomektomisinde iyileşme 6 ila 8 hafta kadar sürer. Laparotomi, daha az invaziv prosedürlere göre skar ve kan kaybı için daha yüksek bir risk oluşturur. Bu durum doğurganlığı korumak isteyen kadınlar için endişe vericidir.
  • Histeroskopi: Rahim boşluğunda bulunan submukozal miyomlar için histeroskopik miyomektomi kullanılabilir. Bu prosedürle miyomlar, vajina ve rahim ağzı kanalından rahim boşluğuna geçirilen histeroskopik rezektoskop adı verilen bir alet kullanılarak çıkarılır. Fiber optik ışık kaynağı ve tüpteki küçük kamera, organların görünmesini sağlar. Rahim boşluğunun daha iyi incelenebilmesi için salin veya karbondioksit gazı ile doldurulması gerekebilir. Uzman, daha sonra miyomu cerrahi olarak çıkarmak için elektro cerrahi halka kullanır. Histeroskopi; ayrıca miyomların, poliplerin veya rahim boşluğunun içinden kaynaklanan diğer kanama nedenlerini tespit etmek için kullanılabilecek bir prosedürdür.

  Detay için: Histeroskopi Nedir?

  Histeroskopi, laparotomiye oranla daha basit bir işlemdir. Kesi veya dikiş gerektirmediği için, hastanın günlük yaşamına dönmesi kısa süre içerisinde gerçekleşebilir.

  • Laparoskopi: Çok büyük olmayan ve az sayıdaki postrosal miyomları için laparoskopi tedavisi için uygun olabilir. Histeroskopide olduğu gibi, cerrahi ve görüntüleme cihazları içeren ince kapsamlar kullanılır. Laparoskopi sadece küçük kesiler gerektirir ve laparotomiden daha hızlı iyileşme süresine sahiptir.

  Miyom çıkarma ameliyatı sonrası sıkıntılar nelerdir?

  Miyomektomi için riskler genellikle kanama, enfeksiyon ve diğer organlara zarar verilmesi ile ilişkilidir. Yapılan miyom çıkarma ameliyatı türüne göre komplikasyonlarda değişiklikler görülebilir. Miyomektomi sonrasında dahi miyomların yeniden oluşabilme riski bulunmaktadır. Bu nedenle yalnızca doğurganlığın korunması gerekiyorsa miyomektomi kullanılır ya da miyomların tekrar büyüme olasılığına karşı histerektomi önerilebilir.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız