Leep İşlemi Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Leep İşlemi Nedir?

  Leep İşlemi Nedir?

  Leep işlemi; kadınlarda rahim ağzında görülen değişimlere kesin tanı koyabilme ve tedavi sürecini yürütebilme amacıyla kullanılan özel bir tekniktir.  İşlemi yaparken uç kısmında halka şeklinde tel olan ve elektrik yardımıyla çalışan bir alet kullanılmaktadır. LEEP teknolojisi, lazer tedavisine göre çok daha yeni ve gelişmiş bir teknolojidir.  Rahim ağzı bölgesinde küçük anormal doku parçasının çıkartılması sürecini ifade eder.

  Leep işlemi Türkçede elektrocerrahi olarak ifade edilir. İngilizcede ise Loop Electrosurgical Excision Procedure kelime gurubunun kısaltılmasıdır.  Rahim ağzında ortaya çıkan ve kötü huylu hastalıklara yol açma ihtimali olan öncül lezyon tedavisinde kullanılır.  Belirttiğimiz alet sayesinde rahmin ağız kısmında ortaya çıkan değişim hızlı bir şekilde, ağrısız olarak belirlenir. Yapılan belirlemelerin doğruluk oranı da yüksektir.

  Smear olarak adlandırılan testte ortaya çıkan rahim dokusu sorunlarına karşı kesin tanı ve tedavi için uygulanır. Uygulaması sırasında rahim ağzında yaşanan patolojik değişimler belirlenir. Leep ile doku tahribi yaşanmadan çıkartma yapılır. Tedavi aşamasında dokuyu patolojik anlamda detaylı şekilde de inceleyebilirsiniz.

  Leep işlemi kimler için uygundur?

  Leep işlemi, Smear testinden sonra CIN ya da SIL saptanan kadınlar için uygun bir tedavi ve tanı işlemidir. Ülkemizde bu uygulama belirli hastalıklarda tercih edilen rahim ağzının yakılması, dondurma veya laser ile tahrip edilme gibi geleneksel tedavilerin yerine tercih ediliyor.

  Rahim ağzı kanserinin ilk başlangıç noktası olan servikal kanalının başladığı bölge de Leep uygulaması ile kolayca çıkartılabilir. Bu alan yeterli tanı için bu uygulamayla çıkarıldığında detaylı olarak incelenebilir. Kısaca bu yöntem rahim ağzında bazı sorunlar yaşayan kadınlar için uygun bir tekniktir.  Doktorunuz bu işlem sayesinde kesin tanı koyabilir ya da tedaviye karar verebilir.

  Leep nasıl yapılır?

  leep işlemi

   

  Leep işlemi cerrahi bir işlem olarak kabul edilir. Ancak ayakta yapılan cerrahi işlemlerdendir.  Bu uygulama lokal anestezi ile yapılır fakat bazı durumlarda doktorun tercihi ya da hastanın isteğine göre genel anestezi de uygulanabilir. Rahim ağzında ağrı hissi olan sinirler yoktur. Bu yüzden Leep sırasında hastalar hiçbir acı hissetmez.  Ayrıca operasyondan  sonra hasta birkaç saat dinlendikten sonra hemen taburcu edilebilir.

  Bu cerrahi işlem 5 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Hasta jinekolojik pozisyonda uzanır ve vajina bölgesine spekulum olarak anılan muayene aleti yerleştirilerek rahim ağzının izlenmesi sağlanır. Sonrasında elektriğin güvenli akması adına hastanın bacağına topraklama pedi uygulanır. Bu işlemin ardından elektrik akımını iletme görevi gören bir tel olan kalemi andıran elektrokoter ile rahip ağzında bulunan parçaların çıkarılması işlemi yapılır.

  Leep işleminde kullanılan elektrik akımı sayesinde bir taraftan doku kesilebilirken diğer taraftan da kalan doku yakılır ve kanama kolayca durdurulur. Çıkarılan doku patolojik olarak incelenmesi için ilgili uzmana yollanır. İşlemden sonra kanama devam ediyorsa kalemin ucunda yer alan tel çıkarılarak bu uca topu andıran bir bölüm takılır ve kanayan kısımların yakılması sağlanır.  Ayrıca kanamayı durdururken birtakım solüsyonlar da uygulanabilir.

  Lokal anestezi yapılan hasta hemen çıkarak günlük hayatına devam edebilir. Ancak genel anestezi yapılan hastalar işlem sonrasında ayılma odasında beklemelidir. Hastaların Leep işlemi öncesinde özel olarak hazırlanması gerekmiyor.

  Leep işleminde riskler nelerdir?

  Her işlemde olduğu gibi Leep işlemi sonrasında da bazı riskler bulunuyor. Ortaya çıkabilecek komplikasyonlar her cerrahi müdahalede olabilecek durumlardır. Ancak bu sorunlar hafif düzeyde ve şiddeti az olarak görülür. Genel olarak Leep sonrası riskler şu şekildedir;

  • Leep ardından koyu kahverengi ya da siyah akıntı görülebilir. Akıntı miktarı kişiden kişiye değişir. Doktorunuz bu dönemde hijyenik ped kullanmanızı önerebilir.
  • Bazı hastalarda 15 gün sonrasına kadar kanama devam edebilir.
  • Hastaların çok az kısmında ağrı şikayeti olabilir. Leep yapılan gün ya da sonraki gün içinde adet sancısını andıran kramp şeklinde ağrılar yaşanabilir.
  • Normal şartlardaki adet kanamasından daha yüksek kanama olursa ya da yaşanan ağrıyı ağrı kesici ilaçlar geçirmezse doktorunuza görünmeniz gerekiyor.
  • Leep işlemi ardından enfeksiyon riski de vardır. Ancak enfeksiyon çok nadir bir durumdur. Enfeksiyon durumunda doktorunuz gerekli antibiyotik tedavisini verecektir.

  Leep işlemi sonrası süreç

  Leep işlemi sonrası süreç de çok önemlidir. Bu cerrahi operasyon sonrasında 20-40 gün arasında cinsel ilişkiden uzak durmanız gerekiyor. Ayrıca bu süre zarfında doktorunuz vajinal tampon kullanmamanızı da önerecektir. Leep işlemi sonrasında en az 50-60 gün vajinal duş almaktan kaçınmalısınız.

  Operasyon sonrasında birkaç gün ağır egzersiz yapmamalısınız. Ayrıca işlemden sonra belli bir süre havuza ya da denize girmemeniz gerekiyor. Doktorunuz egzersiz, havuz ve deniz konusunda sizleri yönlendirecektir. Kanama süren günler için duşa girdiğinizde sadece ayakta durur vaziyette duş almalısınız.

  Operasyonun ardından 15-30 gün içinde doktorunuz sizleri tekrar kontrole çağıracaktır. Kontrol sırasında rahim ağzındaki iyileşme konusunda bir teşhis konur. Ardından Leep yapılmasına neden olan durumun tekrar ortaya çıkıp çıkmadığına bakılır. Bunun için 2-3 yıl kadar 3 ayda bir smear testi yaptırmalısınız.

  Leep uygulaması; kolay, hızlı ve güvenilir bir yöntemdir. Leep işlemi ile yapılan kesme ve yakma işlemlerinde çevre bölgelerde yer alan dokular hiçbir şekilde tahrip olmaz. Bu süreçte akıntınız devam ediyorsa doktorunuz hijyenik ped kullanmanız konusunda tavsiyede bulunacaktır.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız