Laparoskopik Operasyonlar Hakkında Her Şey
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Laparoskopik Operasyonlar Hakkında Her Şey

  Laparoskopik Operasyonlar Hakkında Her Şey

  Kadın hastalıklarının teşhisinde en çok kullanılan yöntemlerden biri olan laparoskopik operasyonlar, cilt üzerinde bir kesi oluşturmadan rahim, yumurtalık ve fallop tüplerinin anatomik yapısının incelenmesi ve tedavi edilmesi yöntemdir. Operasyon uygulanırken küçük bir kameradan yardım alınır. Cerrahi bir işlemdir. Genellikle kronik pelvik ağrılarda, endometriozis söz konusu olduğunda, fibroid tümörlerinde, kısırlık oluşumuna ya da yumurtalık kistlerinin tanısının konularak tedavisinin yapılmasında bu yöntem tercih edilmektedir. Öyle ki tedavi esnasında laparoskop adı verilen kameralı bir cihaz ile dokular görüntülenir. Cihaz insan eline göre çok daha hassas hareket ettiğinden sıkça tercih edilmektedir.

  Başlamadan önce öğrenelim: Laparoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

  Laparoskopik Operasyon Nasıl Yapılır?

  Laparoskopik cerrahi operasyona başvurulması durumunda genellikle göbek bölgesinde veya alt karın bölgesinde küçük bir kesi açılır. Akabinde pelvik bölgeyi genişletmek için karbondioksit gazı verilmektedir. Bu yöntemle pelvik organların da çok daha kolay bir şekilde görüntülenmesi sağlanacaktır. Laparoskopik operasyonlarda karbondioksit gazının verilmesi, karın duvarlarının organlardan uzak tutulmasına yardımcı olmaktadır. Bu da gerçekleşen cerrahi operasyon esnasında yaralanma riskinin ortadan kaldırılmasına etki eder.

  Teşhis ve tedavi işlemlerinin tamamlanmasından sonra ise bütün aletler kaldırılır. Kesiler kapatılır ve cilt bandajlanır. İşlem bittiğinde hastalarda herhangi bir komplikasyon görülme riski yoktur. Büyük bir operasyon kesinlikle değildir. Genellikle laparoskopik ameliyatlar, ayakta tedavi yöntemiyle uygulanmaktadır. İşlemler son bulduğunda hastalar aynı gün içinde taburu edilmektedir Operasyonlar genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ayrıca hastalığa, hastalığın ne kadar ilerlemiş olduğuna ve ameliyat esnasında yeni bulguların ortaya çıkmasına bağlı olarak işlemlerin ortalama 45 dakika ile 3 saat arasında sürmesi de muhtemel bir durumdur.

  Laparoskopik Operasyonların Sağladığı Avantajlar

  Laparoskopik cerrahi müdahalelerde hastaların en önemli avantajları vücutlarında çok büyük bir kesi oluşturulmuyor olmasıdır. Yani deri üzerinde iz oluşumuna mahal verecek etmenler ortadan kaldırılmaktadır. Laparoskopik operasyonlarının bitmesinden sonra birçok kadın ortalama 1 ya da 2 hafta içerisinde günlük yaşamlarına devam edebilmektedirler. Yani hastalar açısından ve iyileşme süresi açısından kolaylık sağlar. İşlemlerin gerçekleştirilmesi esnasında ince ve ışık bir teleskop olan laparoskop ve diğer özel cerrahi aletler kullanılmaktadır. Robotik nitelik taşıyan bu tür aletler, insan elinden çok daha güvenilirdir. Operasyon esnasında hata riskinin ortadan kaldırılmasına etki eder. İnce hareketlerin gerçekleştirilmesinde birçok ameliyat tekniğinde kullanılan yöntemlere göre çok daha iyidir.

  Laparoskopik Operasyon Sonrası İyileşme Süreci

  Her türlü ameliyat sürecinde olduğu gibi laparoskopik ameliyat sonrasında da iyileşme süreci yapılan işlemler ve kişinin durumuna göre değişir. Daha önce bir hastalığınız varsa iyileşme süreci daha uzun sürebilir.  Ameliyatın bitmesinden sonra ortalama bir ya da iki saat sonra hastaların evlerine dönmesi mümkündür. Genel anestezi uygulandığında ya da doktorun gerekli gördüğü durumlarda  hastanın hastanede kalınması gerekebilir. Doktorunuz ağrı hissine karşı sizlere ağrı kesici reçete edebilir. Ayrıca enfeksiyon sorunu yaşarsanız antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

  Laparoskopik operasyonlar yapıldıktan sonra olası yan etkiler konusunda hastalar detaylı bir şekilde bilgilendirilmektedirler. Cerrahi müdahalenin bitiminden sonra kateter kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan idrar çıkarmada zorluk ya da göbek deliğinde yumuşak bir doku ya da karın bölgesinde çürük oluşumu gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Karın içindeki gaz, göğüs bölgesinde ya da omuz bölgesinde ağrı oluşturabilir. Bu da mide bulantısı gibi şikayetleri de beraberinde getirebilmektedir. Meydana gelen semptomlar genel olarak ağrı kesici kullanımı ile sonlandırılabilir. Kısa sürede hastaların iyileşmesi mümkündür. Genel olarak hastalar 1 hafta içinde günlük hayatına dönerler. Bu durumda günlük aktivitelere dönme konusunda hastalar doktorlarının görüşlerine önem vermelidir.  Ayrıca spor aktiviteleri,  ağır egzersizler için de bir süre beklemelisiniz.

  Laparoskopik Operasyonların Riskleri

  Laparoskopik operasyonlar günümüzde uygulanan birçok tedavi yöntemine göre çok daha az risk taşımaktadır. Ancak herhangi bir ameliyat esnasında ya da sonrasında da meydana gelmesi muhtemel olan karın ya da pelvik organlardan birinin yaralanması riski vardır. Başarılı bir cerrah ve ekiple birlikte komplikasyon riski en aza indirilebilir. Ayrıca fazla kilolu kişiler, pelvik adezyonu olanlar ya da daha önce karın ameliyatı olmuş kişilerde genellikle olası risklerin ortaya çıkma ihtimali çok daha fazla olacaktır. İşlem esnasında zarar göre organları onarmak için çok daha büyük bir kesi gerekebilir. Bu durum da hem hastaneden çıkma hem de iyileşme sürecinin çok daha uzun sürmesine neden olabilmektedir. Çok nadir görülen hasar görmüş organ tedavilerinde, ek bir acil durum prosedürü uygulanmaktadır.

  İşlem sonrasında çok ciddi karın ağrıları, bulantılar, kusma, yüksek ateş, irin, kanama, idrara çıkma esnasında ağrı hissedilmesi ya da bağırsak hareketleri gibi semptomlar meydana gelebilmektedir. Böyle durumlarda mutlaka uzman hekimlere başvurulması gerekmektedir. Genel olarak laparoskopik operasyonların başarı oranı yüksektir. Hekimler birçok sorunu çok daha kolay bir şekilde görerek, tanı ve tedavi uygulayabilir. Açık ameliyatlara göre bu yöntemin çok daha az risk taşıdığını söylemek kaçınılmaz olacaktır. Hastaların doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve de tedavi edilmesi açısından bu alanda uzman ve deneyimli cerrahların seçilmesine de özen gösterilmelidir. Tüm bu hususlara dikkat edildiğinde hastaların kısa süre içerisinde iyileşerek, eski sağlıklarına kavuşmaları mümkün hale gelecektir. Bu nedenle laparoskopik operasyonlar günümüzde birçok hastalığın tanı ve tedavisinde deneyimli hekimler aracılığıyla aktif olarak kullanılmaktadır.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız