Laparoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Laparoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

  Laparoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

  Laparoskopi, kapalı ve risk oluşumu son derece az olan bir ameliyat yöntemidir. Günümüzde gerçekleştirilen birçok açık ameliyat tekniğine göre hem daha pratik hem de daha fazla avantaları bulunur. Özellikle de hastaların ameliyat sonrasında çok daha az acı hissetmesini ve çok daha hızlı iyileşmelerini olanaklı kılan bir tanı ve tedavi şekli olduğundan sıkça tercih edilmektedir. Hekimler, ameliyat esnasında kullandıkları özel cihazlarla 0.5 ya da en fazla 1 santimetre boyutlarında bir kesi açmaktadırlar. Ameliyat bitiminden sonra yaza izi küçük olduğu için daha kolay iyileşir. Ayrıca estetik anlamda da kötü bir görünüm oluşmasına engel olan bir yöntemdir. Laparoskopi yöntemi sayesinde açık ameliyat sonrasında meydana gelen doku ve organlarda yapışıklık sorunu da minimum düzeye indirgenmektedir. Hastalar ameliyat sonrasında daha az ağrı hissetmekte ve daha kısa sürede iyileşerek günlük yaşamlarına geri dönmektedirler. Peki laparoskopi tam olarak nedir ve nasıl uygulanır? Merak edenler için işte detaylar…

  Laparoskopi, optik ve robotik cihazlar yardımıyla gerçekleştirilen medikal tanı ve tedavi yöntemi şeklinde tanımlanmaktadır. İlk zamanlarda sadece hastalara tanı koymak amacıyla kullanılan teknik, günümüzde teknolojik imkanların da gelişmesine paralel olarak tedavi amaçlı da kullanılıyor.  Açık ameliyat ve geleneksel cerrahi operasyonlara göre işlem sonrasında iyileşme süreci de daha hızlı gerçekleşir. Bunun nedeni ise karın bölgesinde açılan kesilerin açık ameliyatlardaki gibi iri boyutlarda olmamasıdır. Öyle ki laparoskopi cihazı olarak bilinen optik cihazlar, karın bölgesine açılan küçük kesilerden içeriye sokulmaktadırlar. Monitör yardımıyla da tanı ve tedavi uygulanacak olan bölge çok daha rahat bir şekilde incelenebilmektedir. Eğer doktorların müdahalede bulunmasını gerektiren bir durum söz konusu ise karın bölgesine açılan kesilere trokar tüpleri konulacaktır. Bu tüpler aracılığıyla da yardımcı aletler operasyon bölgesinde sokulacak ve hastalara hem çok daha olay hem de çok daha etkin bir müdahalede bulunulacaktır.

  Laparoskopi işlemi hangi durumlarda kullanılır?

  Laparoskopi yöntemi aslına bakıldığında birçok durumda kullanım için ideal bir tekniktir. Bu yöntemle karın ve alt karın bölgesinden içeriye girilerek birden çok cerrahi müdahalede bulunulabilmektedir. Açık ameliyat yöntemine göre daha küçük kesiler atılsa dahi, çok daha geniş bir görüş alanı söz konusudur. Laparoskopi, yaranın enfekte olması, yapışıklık ve de yara fıtığı gibi komplikasyonların oluşum riskini en aza indirgemektedir. Bu da işlem sonrasında hastaların çok daha hızlı bir şekilde iyileşerek normal yaşamlarına geri dönmelerini sağlayan önemli bir faktör olmasını sağlar. Gerçekleştirilen operasyonların içeriği ne kadar büyük olursa olsun, hastalar açık ameliyata göre daha az ağrı hissetmektedirler.  Ayrıca daha az ilaç kullanarak daha hızlı iyileşmek de kaçınılmazdır. Ortalama 2 ya da 4 kesi ile gerçekleştirilen laparoskopi tekniği, geleneksel olan tüm işlemlerdeki risklerin en aza indirgemesini sağlamaktadır. Bu nedenle jinekolojik hastalıklar başta olmak kaydıyla, daha birçok hastalık bu yöntemle tedavi edilmektedir.

  Laparoskopi hangi durumlarda uygulanır?

  laparoskopi

  • Kısırlık probleminin teşhis edilmesinde ve tedavisinde
  • Çikolata kisti tedavisinde
  • Tüp cerrahisi olarak bilinen, tüplerdeki tıkanıkların açılması ya da hasar meydana gelen tüpün alınmasında
  • Rahimdeki urların tedavisinde
  • Yumurtalık kistlerinin tedavisinde
  • Dış gebelik vakalarında
  • Gebelikten korunmak için tüp bağlanmasında
  • Rahmin alınmasında
  • Rahim sarkması
  • İdrar kaçırma
  • İdrar torbası sarkması
  • Vajina sarkması
  • Kronik ağrılar gibi hastalıkların söz konusu olduğu durumlarda laparoskopi tedavisi uygulanabilmektedir. Fakat bu tür işlemlerin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlamak ve daha kısa sürede sağlınıza kavuşma için mutlaka bu cerrahi yöntem konusunda uzman olan hekimlerden yardım alınması daha doğru olacaktır.

  Laparoskopi operasyonu nasıl yapılır?

  Laparoskopi operasyonunun ilk aşamasında göbek deliğinin altına küçük bir kesi atılır. Daha sonra veress iğnesi olarak da bilinen bir iğne ile batına renksiz ve kokusuz bir gaz olan karbondioksit verilir. Böylece karın şişer ve cerrahi müdahaleye daha uygun hale gelir. Ayrıca karbondioksit verilmesinden sonra karın içi genişler, iç organlar doktorlar tarafından çok daha kolay bir şekilde görülmeye hazır hale gelir. Ancak işlem sonrasında hastaların karın bölgesinde bir şişlik görülebilmektedir. Bu şişliğin nedeni karbondioksit gazıdır. Operasyon bitiminden sonra gaz, kendiliğinden dışarı atılmaktadır. Karın bölgesine gaz verilmesinden sonra karın içi alanı da genişler. Hekimlerin görüş alanı rahatladıktan sonra trokar adı verilen bir tüp kesiden içeri sokulur. Tüpün içinde de optik bir cihaz olan laparoskop yerleştirilir. Böylece ilgili bölümle görsel temas kurulmaktadır.

  0,5 santimetre çapında 1 ya da 2 kesi daha açılır. Bu bölgelere de trokar tüpler yerleştirilir. Açılan kesilerden içeri cerrahi işlem esnasında kullanılan özel el aletleri karın içine sokulur. Operasyonun bitmesinden sonra tüm aletler ve en son aşamada da trokarlar vücuttan çekilir. Akabinde batına verilen karbondioksit gazı boşaltılır. Kesi bölgeleri dikilerek hasta kapatılır. Operasyonun tamamlanmasından ortalama 7 ya da 10 gün sonrasında da kesilere atılan dikişler alınmaktadır. Tanısal laparoskopi yönteminde de teşhis için kullanılan adımların tamamı uygulanmaktadır. Fakat bazı durumlarda tek kesiden optik cihazla görsel temas sağlanabilir. Bazı durumlarda da 2 ya da 3 kesi atılmasına gereksinim duyulabilmektedir. İşlemlerin ne şekilde gerçekleştirileceğine, hastalık türüne göre alanında uzman hekimler karar vermektedir. Bu konuda tecrübeli hekimlerden destek alırsanız başarı oranı artacaktır.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız