Konizasyon Nedir? Tüm Merak Ettikleriniz.
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Konizasyon Nedir? Tüm Merak Ettikleriniz.

  Konizasyon Nedir? Tüm Merak Ettikleriniz.

  Konizasyon, rahim ağzının boyun kısmından koni şeklinde bir parça alınması işlemine verilen addır. Diğer bir adıyla koni biyopsisi de denilmektedir. Uygulamada bölgeden çıkarılan parça patolojiye gönderilir. Böylece lezyonun tümüyle çıkarıldığından emin olunur ve lezyonun derecesi saptanmış olur.

  Uygulamada tercih edilen yönteme göre; soğuk konizasyon,  lazer yöntemi ile uygulanmasına lazer konizasyon, elektrik ile uygulanan yönteme ise LEEP adı verilir. LEEP rahim ağzından daha ince ve daha yüzeyel bir doku LEEP koter adı verilen özel bir cihaz kullanılarak cerrahi olarak kesilmesiyle çıkarılır.

  Soğuk konizasyon yönteminde doku çıkarıldıktan sonra kanamayı durdurmak amacıyla dikiş atmak gerekir. Ancak  LEEP cihazının özelliğinden kaynaklı  çıkarılan yer aynı zamanda dağlandığı için kanama kontrolü için genelde dikiş atılmasına gerek duyulmaz.

  Uygulaması genel anestezi altında ve ameliyathane koşularında yapılır. Bu işlem rahim ağzı kanseri riskinin gelişmesini azaltmaya yardımcı olan önemli bir uygulamadır.

  Konizasyon uygulaması yapıldıktan bir hafta içinde vajinal kanamalar meydan gelebilir. Ek olarak akıntı ve lekelenmeler daha uzun da sürebilir. Bu süreçte hijyenik pedler kullanılır. Uygulama sonrası bir ay boyunca cinsel ilişkiye girilmez.

  Detaylarıyla anlattık: Leep İşlemi Nedir?

  Uygulaması hangi durumlarda yapılır?

  Konizasyon uygulaması smear testi sonuçlarında anormal hücresel değişiklikler görülmesi sonucunda uygulanır. Bunların dışında konizasyon ileri derecedeki patolojik smear testi sonuçları, kolposkopi bulguları ya da biyopsi sonuçlarının uyuşmaması durumu ve kolposkopik incelemelerde kanser şüphesi görülmesi sonucunda konizasyon uygulaması yapılır.

  Buraya bakmanızda fayda var: Kolposkopi Nedir, Nasıl Uygulanır?

  Bu yöntemler yapılmadan konizasyon ile alınan örnek parça, patolojik araştırma yapılmak üzere gönderilir. Gelen patoloji neticesine göre tedavi yöntemine karar verilir.

  Ayrıca konizasyon, endocervical küretajın pozitif olduğu durumlarda da uygulanmaktadır.
  Endocervical küretajın pozitif çıkması rahim kanalı hücrelerinin mikroskobik olarak patolojik değerlendirilmesi sonrasında hücresel değişimlerin tespit edilmesi durumuna denmektedir.

  Nasıl uygulanır?

  konizasyon

  Konizasyon uygulaması genel ya da lokal anestezi uygulaması altında ameliyathane koşulları altında gerçekleştirilir. Rahim ağzı antiseptik solüsyon ile temizlenir ve ardından koni şeklinde bir doku parçası kesilerek anormal hücreler çıkarılır. Bu ameliyatta en dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi rahim ağzı kanalından alınan anormal hücreler cerrahi sınır içinde bırakılmalıdır. Bu da operasyonu gerçekleştirecek olan cerrahın tecrübeli ve başarılı bir doktor olmasının önemini bir kez daha  bize hatırlatıyor. Konizasyon işlemi genelde yaklaşık olarak yarım saat sürmektedir.   Kadınların  çoğunda ve özellikle doğurganlığın devamlılığının önemli olduğu durumlarda konizasyon tedavi edici bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Uygulanan konizasyon tekniği ve çıkarılan alanın genişliği şüpheli lezyonun büyüklüğüne  bağlı olarak değişebilmektedir. Rahim ağzı kanalında kanser olmadığı kesin olarak kanıtlanmışsa sadece rahim ağzı dış kısımda hastalığı olanlarda bu bölgenin çıkarılması tedavi için yeterli olacaktır. Özellikle yaşlı kadınlarda kanserin  sadece endoservikal kanal içinde bulunabileceği de bilinmesi gereken bir diğer önemli noktadır.

  Hamilelerde uygulanır mı?

  Bu işlem eğer çok gerekli değilse hamilelerde uygulanması çok tercih edilen bir yöntem değildir. Konizasyonun hamilelerde uygulanmasının önerilmeme sebebi işlemden dolayı normale göre daha fazla kanama riski taşıması ve uygulamanın erken doğum riskini arttırma ihtimali bulunmasından kaynaklanmaktadır.

  Konizasyon uygulamasının riskleri nelerdir?

  Bu uygulama da her tedavi ya da cerrahi işlem gibi bazı riskleri barındırmaktadır. Konizasyon uygulaması yapılırken ya da uygulama sonrası ağrı, kanama ve enfeksiyon oluşabilir. Bu riskleri en aza indirmek de başarılı ve tecrübeli bir cerrah tarafından gerçekleştirilecek bir operasyon ile mümkün olmaktadır.

  Yapılan uygulamalar içerisinde soğuk konizasyon işlemi sonrası enfeksiyon görülme sıklığı lazer konizasyonda veya LEEP uygulamasına göre enfeksiyon görülme riski biraz daha yüksektir. Bu yüzden soğuk konizasyon yöntemi daha az tercih edilmektedir.

  Komplikasyonları nelerdir?

  Uygulaması esnasında ya da sonrasında bazı komplikasyonlar görülebilir. Bu komplikasyonları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Enfeksiyon riski
  • Kanama riski
  • Rahim ağzında darlık olması
  • Rahim ağzında yetmezlik oluşumu
  • Servikal distosi (zor doğum)

  Tüm bu komplikasyonların en aza indirgemek de yine tecrübeli ve başarılı bir cerrah tarafından yapılacak bir operasyona bağlıdır.

  Konizasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

  Konizasyon işleminden sonra hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Hastaların dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır;

  • Uygulamanın ardından alınan dokunun büyüklüğüne bağlı olarak  birkaç saat sonra eve gidebilir ya da bir gece hastanede kalmanız gerekebilir.
  • Konizasyon işlemini takiben bir hafta içinde vajinal kanamalar olabilir. Kanamayı önlemek için tampon kullanılmamalıdır. Çünkü tampon enfeksiyon riskini arttıracaktır. Tampon yerine hijyenik pedler kullanılır. Kanamanızın artarsa, yüksek ateş ve ağrı hissederseniz hemen doktorunuza başvurun.
  • Bir ay boyunca da cinsel ilişkiye girmesi önerilmez.
  • Uygulama sonrası vajinanın su, sabun ya da diğer kimyasal temizleyiciler ile temizlenmemesi gerekir.
  • İşlemden sonra periyodik smear testlerinin ve jinekologlarının uygun gördüğü şekilde kolposkopik değerlendirmelerinin yapılması gerekir.
  • Operasyon sonrası doktorun reçete ettiği ilaçlar, doktorun uyarıları ve talimatları doğrultusunda  düzenli olarak kullanılmalıdır.
  • Uygulaması ardından en az 1 ay boyunca havuza denize girmemeli ve vajinanın su dolmasına sebep olacak her türlü faaliyetten kaçınmanız gerekmektedir.
  • Operasyon sonrası bir hafta boyunca egzersiz yapmaktan kaçınmak tavsiye edilir. Ancak günlük yaşantınızı sürdürmenizde bir sakınca yoktur.
  • Ardından kanama devam ediyorsa,  ayakta duş almak doğru olacaktır.
  • Soğuk konizasyon sonrası sonuçlarının takibinin yapılması gerekir.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız