Kolposkopi Nedir, Nasıl Uygulanır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Kolposkopi Nedir, Nasıl Uygulanır?

  Kolposkopi Nedir, Nasıl Uygulanır?

  Kolposkopi rahim ağzı, vagen veya vulvanın yakından muayenesini sağlar. Kolposkop denilen ışıklı alet rahim ağzının görüntüsünü büyütür, böylece daha iyi muayenesini ve görülebilmesini sağlar. Kolposkopi, anormal hücresel değişikliklerin varsa nedenini ortaya koymak için yapılır.Bu tetkik sayesinde rahim ağzının kanserleri çok erken evrede yakalanabilir.

  Muayene sırasında uygulanan alet vageninize yerleştirilerek rahim ağzınızın rahat görülmesi sağlanacak. Tuzlu su ile rahim ağzı ve vagendeki akıntılar giderildikten sonra, özel bir sıvı ile rahim ağzınız ıslatılacak. Eğer sorunlu bir doku, hücre varsa bu sıvı etkisi ile beyaz renge dönecektir. Bu sayede doktorunuz beyaz bölgeleri daha ayrıntılı inceler, gerekirse bu bölgelerden biyopsi (parça) alır. Alınan parça konunun uzmanı (patolog) tarafından incelenir.
  Bu işlem genellikle 20-30 dakika sürer.

  Kolposkopi kimlere uygulanır?

  • Anormal PAP smear sonuçlarında,
  • Tekrarlayan smear testlerinde kronik enfeksiyon olan kadınlarda,
  • Jinekolojik muayene neticesinde serviks, vajina ya da vulva anormal bir şekilde görülüyorsa uygulanmaktadır.

  Kolposkopi nasıl uygulanır?

  Kolposkopi kısa sürede ve ağrısız şekilde uygulanabilmektedir. İlk olarak hasta, jinekolojik muayene masasına alınır. Ardından da spekulum adı verilen muayene aleti sayesinde vajina içerisi gözlemlenir. Daha sonra, vajina içi aydınlatılır. Kolposkop vajinaya yaklaştırılarak, vizör kısmından genital organlar rahatlıkla görülebilir.

  Kolposkopi ile neler tespit edilir?

  Serviks kanserine yol açan, servikal kanal içinde bulunan transformasyon zonunun mevcut olup olmadığı tespit edilebilir. Rahim ağzı bölümünde damarlanmanın artıp artmadığı tespit edilir. Damarlanma artışı, kanser şüphesine sebep olmaktadır. Bu sebeple de erken teşhis için kolposkopi oldukça önemlidir.

  Kolposkopi genel anestezi altında mı yapılır?

  Kolposkopi hasta uyutulmadan yapılmaktadır. Ağrısız bir işlem olduğu için sakinleştirici ya da anestezi yöntemlerine ihtiyaç duymaz. Biyopsi alımı sırasında dahi lokal anestezi uygulanmayacak kadar basit ve kolay bir işlemdir. Ancak çeşitli durumlarda hastanın da talebi üzerine doku üzerine hafif bir lokal anestezi verilebilir.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız