Kızlar Adet Görmeye Kaç Yaşında Başlar?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Kızlar Adet Görmeye Kaç Yaşında Başlar?

  Kızlar Adet Görmeye Kaç Yaşında Başlar?

  Üreme çağına giren kadınlar ayda bir defa olmak üzere adet kanaması görür. Kadınların adet kanaması deneyimi üreme fonksiyonlarının çalışması konusunda bilgi verir.  Dünyada adet görme yaşı belirli koşullara göre değişmektedir. En geç adet görme yaşı 9 olurken bazı kadınlarda bu yaş 15 olarak kayıtlara geçmektedir

  Kadınlar belirli bir yumurtalık rezerviyle doğarlar. Ergenlik döneminin başlamasından sonra her ay bir tane yumurta folikülden çıkmaktadır.  Genç kızların beklenen yaş diliminden erken veya geç adet görmesi bazı sorunların habercisi olabilir. Bu durumda fiziksel, duygusal, sosyal ya da genetik gibi birçok sebep  dikkate alınarak tedavi uygulanmaktadır.

  Kızlar adet görmeye kaç yaşında başlar, sorusuna net bir cevap verelim.  Kızlar için adet görme yaşı ortalama 9 yaş ile 12 yaş arasındadır.  İlk görülen adet menarş ismiyle anılmaktadır. Genç kızlarda 9 yaşından önce adet görülmesi ya da 15 yaşına gelinmesine rağmen adet kanamasının gerçekleşmemesi bir sağlık sorun olarak değerlendirilmelidir.

  Adet yaşını etkileyen faktörler nelerdir?

  Adet kanamasının başlama yaşının genel olarak 9 ila 15 arasında olduğunu belirttik. Adet kanasının başlaması iklim koşulları, toplumlar, sosyal ve ekonomik çevre ve aile yapısına göre farklılık gösterebilmektedir.  Yapılan araştırmalar şehirlerde yaşayan, sıcak iklimlerde yaşayan, görme engelli olan, ekvator ve deniz seviyesine yakın bölgelerde yaşayan ve kilo sorunu olan genç kızların daha erken yaşta adet görmeye başladığını ortaya koymaktadır.

  Araştırmalardan yola çıkarak kırsal kesimde yaşayan, beslenme sorunları olan, aşırı zayıf ya da aşırı kilo sorunu bulunan,  ağır egzersiz ve spor yapan genç kızların da daha geç yaşlarda adet gördüklerini ortaya koymaktadır. Adet görme yaşını etkileyen en önemli faktörlerin başında genetik durum geliyor.  Bir genç kızın ailesinde erken veya geç dönemde adet gören kadınlar bulunuyorsa  buna benzer bir adet düzeni olması doğaldır.

  Adet görme yaşında etkili diğer bir faktör de beyin ve yumurtalıklarda hormonların salgılanma oranıdır  Hormonlar zamanından önce ya da sonra, olması gerekenden az ya da çok salgılanması durumunda adet görme yaşı etkilenecektir.  Adet görme yaşı fiziksel, sosyal ve genetik birçok unsurla bağlantılıdır.

  İlginizi çekebilir: Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

  Genç kızlarda erken adet görme neden olur?

  adet görme yaşı kaçtır?

  Genç kızlarda adet döneminin beklenenden erken başlamasına yol açan çok sayıda faktör vardır. Bu durumu en çok etkileyen unsurların başında sağlıksız beslenme alışkanlıklarına bağlı hormon bozulmaları geliyor.   Hormonlu besinlerin tüketilmesi vücutta bazı hormonların erken salgılanmasına yol açıyor.  Ayrıca bazı ilaçlar ve gıda takviyeleri de erken adet görülmesine yol açabiliyor.

  Beyin ve yumurtalıklardaki hormonların salgılanma seviyesi de adet görme yaşını etkiler. Genç kızlarda 9 yaşından önce başlayan adet bir sorun olduğuna işaret eder. Beyin dışında bir organda yaşanan bazı sorunlar erken yaşta adet başlamasına yol açabilir.

  Adetin erken başlaması durumunda uzmanlar bu konunun sebebini araştırmaktadır. Ancak bazı durumlarda adet kanamasının 9 yaşından önce başlama nedenleri belirlenememektedir.  Beyinde tümör oluşumu, kafa travması, beyin kisti, menenjit gibi rahatsızlıklar erken adet görmeye yol açabilmektedir. Bunun yanında yumurtalık kistleri, böbrek üstü bezlerindeki rahatsızlıklar, hormonsal steroid kökenli ilaç kullanımı gibi durumlarda adet kanaması yaşını düşürmektedir.

  Genç kızlarda adet görme yaşı neden gecikir?

  Genç kızlarda bazen 15 yaşına gelmelerine rağmen adet kanaması başlamaz. Bu durum da bir sağlık problemi olarak görülmektedir. Ergenlik döneminin ikincil belirtileri 16 yaşına kadar görülebilir.  16 yaşa rağmen ikincil adet belirtilerinin görülmemesi ve kanamaların başlamaması durumunda mutlaka bir uzmana görünmek gerekir. Bu durumlarda ilk olarak hipofiz bezinde ya da yumurtalıklarda salgılanan hormon seviyelerinde bir problem aranmaktadır.

  Sağlıklı bir adet döneminin zamanında başlaması için kızlarda hipofiz bezi, yumurtalık ve rahim normal fonksiyonlarda çalışmalıdır. Yapısal bazı sorunlar, Turner sendromu, hipofiz bezi sorunları, kızlık zarının açık olması gibi durumlar adet kanamasının gecikmesine yol açmaktadır. Ayrıca vajina, rahim ve rahim ağzında görülen sorunlar da adet yaşını geciktirmektedir. 16 yaşına gelen genç bir kızda adet kanamaları başlamadıysa mutlaka bir uzmana görünmek gerekir.

  Genç kızlarda adet en geç kaç yaşında görülebilir?

  Genç kızlarda adet görme yaşı için alt sınırı 9 yaş olarak belirttik. Üst sınır ise 15 olarak kabul edilse de 16 yaşına kadar beklenebilir. Bazı kadınlarda bu yaş 17 de olabilir.  Bu yaşa kadar adet görmeme durumu bazı kızlarda normal olarak kabul edilebilmektedir.  Adet görmenin gecikmesiyle boy uzaması doğru orantılıdır.

  Genç kızlarda 15, 16 ve en geç 17 yaşına kadar adet başlamadıysa bir doktora görünmesi önerilmektedir. Bu durumda uzmanlar gerekli muayeneleri yaparak adet görmeye engel olan durumları belirler ve bir tedavi planı oluştururlar.

  Erken ya da geç adet görmenin riski var mı?

  Genç kızlarda adetin başlama yaşını etkileyen birçok faktör olduğunu belirttik. Vücut kitle endeksi yüksek olan kişilerde erken adet görme ihtimali fazladır. Ayrıca hayvansal protein, enerji içeceği, yüksek şeker ve kafein tüketimi genç yaşta adet görülmesine yol açabilir. Erken menarşe durumu ilerleyen yaşlarda sağlık durumuna etki yaratabilir.

  Birçok genç kız adet kanamasını geç yaşlarda görmektedir. Yeterli beslenemeyen ya da yoğun egzersiz programı uygulayan kızlarda bu durum yaşanabilir. Koşucu,  jimnastikçi ve balerinlerde bu durum söz konusudur.  17 yaşına gelmesine rağmen adet görmeyen genç kızlarda bazı riskler olabilir. Bu durumda bir uzmandan destek alınmalıdır.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız