İlaçsız Tüp Bebek (IVM) Nedir, Nasıl Yapılır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  İlaçsız Tüp Bebek (IVM) Nedir, Nasıl Yapılır?

  İlaçsız Tüp Bebek (IVM) Nedir, Nasıl Yapılır?

  Klasik tüp bebek döngüleri, daha fazla yumurta hücresini geliştirmek için doğurganlık ilaçlarının kullanımını içerir. Ancak birçok kadın, genellikle mevcut tıbbi durumdan dolayı doğurganlık ilaçlarının kullanımından kaçınmak ister. İlaçsız tüp bebek tedavisi (IVM) bu ihtiyaca göre planlanan alternatif doğurganlık tedavisidir.

  İlaçsız tüp bebek yöntemi nedir?

  İlaçsız tüp bebek tedavisi olarak da bilinen in vitro maturasyon (IVF), bir kadının yumurtalarının toplandığı ve vücut dışında olgunlaştırıldığı prosedürdür. Tüp bebek tedavisinin farklı bir yöntemi olarak gerçekleştirilmektedir. Hastaların, komplikasyonlara neden olabilecek doğurganlık ilaçlarına maruz kalmasını sınırlayan yenilikçi bir tedavidir.

  İlaçsız tüp bebek tedavisi 1990’lı yılların ortalarında, embriyoloji laboratuvarında olgunlaşan ve daha sonra döllenip rahime transfer edilen embriyodan doğan sağlıklı bir bebeğin doğumuyla birlikte uygulanmaya başlanmıştır. Böylece, yumurta alımından önce doğurganlık ilacı almayan kadınlardan da sağlıklı yumurta alımının ve hamilelik oluşturmanın mümkün olduğu ortaya çıkmıştır.

  İlaçsız tüp bebek kimler için uygundur?

  İlaçsız tüp bebek yönteminin uygulanabilmesi için gereken kriterler şöyledir:

  • Polikistik over sendromu olanlar,
  • Hormon tedavisine duyarlı olabilecek kanser hastaları,
  • Yumurtalıkların aşırı uyarılma riskini azaltmak isteyenler,
  • Doğurganlık ilacı stimülasyonu ile çok sayıda yumurta folikülü üretebilen genç kadınlar,
  • Daha önceki tüp bebek döngüsünde hiperstimülasyon sendromu nedeniyle çok sayıda yumurta folikülü üretme öyküsü olanlar,
  • Kabul edilebilir düzeyde anti-mulleran hormon (AMH) seviyesine sahip olanlar,
  • Sağlıklı bir kilo aralığındaki kadınlar.

  İlaçsız tüp bebek nasıl yapılır?

  Bir kadın, henüz anne rahmindeyken üreme hayatı boyunca kullanacağı tüm yumurtalara sahiptir.  Yumurtaların çoğu, yumurtalık folikülleri adı verilen besleyici hücre grupları içine yerleştirilmiştir ve saklanmıştır. Ergenlikten sonra her ay, birkaç folikül uyanır ve olgunlaşmaya çalışır. Her küçük folikülde olgunlaşmamış bir yumurta bulunur. En büyük folikül büyüdükçe, daha küçük foliküllerin geri çekilmesine ve çözünmesine neden olan hormon sinyalleri gönderilir. Böylece, en büyük folikül ve içindeki yumurta o ay serbest bırakılır.

  İlaçsız tüp bebek tedavisi oldukça basittir ve doğal biyolojik sisteme bağlı olarak yürütülür.  Tüm tedavi, endometriyumu değerlendirmek, büyüyen foliküllerin boyutunu ve sayısını ölçmek için hastanın adet döngüsünün bazı günlerinde gerçekleştirilen iki veya üç ultrason görüntülemesinden oluşur.

  Oosit toplama, genellikle döngünün 9 ila 14. günleri arasında gerçekleştirilir. Yumurtaları olgunlaştırmak için bir hCG enjeksiyonu, yumurta alımından yaklaşık 36 saat önce verilir.

  Oosit toplama, özel olarak tasarlanmış bir iğne ile ultrason rehberliğinde yapılır. Tüm prosedür 30 ila 40 dakika sürer. Daha sonra olgunlaşmamış oositler 24 ila 48 saat olgunlaşma ortamlarında kültürlenir. Olgunlaşan oositler, mikroenjeksiyon tekniği kullanılarak döllenir. Embriyo transferi ise genellikle olgunlaşmamış oositlerin toplanmasından 2 ila 5 gün sonra yapılır. Yumurta toplama ve embriyo transferinden sonra endometrium desteği ve implantasyonun arttırılması için bazı ilaç tedavileri gerekebilir.

  İlaçsız tüp bebek tedavisinin avantajları nelerdir?

  ilaçsız tüp bebek tedavisi

  İlaçsız doğurganlık tedavisi fizyolojik, duygusal ve finansal maliyetler açısından birçok olumlu etkiye sahip bir yaklaşımdır.

  Metabolik bir bozukluk olan polikistik over sendromu tanısı konan hastalar, doğurganlık tedavisinin bir sonucu olarak over hiperstimülasyon sendromu geliştirme riski altındadır. Bu sendrom kistlere, karın şişkinliğine, mide bulantısına ve aşırı kilo alımına neden olabilir. Şiddetli over hiperstimülasyon sendromu vakalarında yumurtalıklar şişer ve tehlikeli miktarlarda biriken aşırı sıvıların kan damarlarından organlara geçmesine neden olur. Genellikle bu komplikasyonlar kapsamlı tıbbi tedavi, hastaneye yatış, cerrahi prosedürler ve döngünün sona ermesini gerektirebilir.

  İlaçsız tüp bebek tedavisi hormon tedavisi gerektirmediği için tüm bu riskler azalır.  Kısaltılmış FSH terapi döngüsü, sadece polikistik over sendromu olan hastalar için değil, kanser hastaları için de faydalıdır. Özellikle meme kanseri teşhisi konulan ve muhtemelen östrojene karşı aşırı duyarlılığa sahip olan kadınlar için de olumlu bir tedavi yöntemi olacaktır.

  Çoklu folikül gelişimini uyarmak için doğurganlık ilaçları kullanmadan embriyo üretme süreci, maliyeti önemli ölçüde azaltacaktır. İlaçların yanı sıra azalan kontrol muayeneleri ve yapılan tetkiklerin en aza indirgenmesi fiyatlandırma üzerinde olumlu bir etken olacaktır.

  Tüp bebek yöntemi ile ilaçsız tüp bebek tedavisi arasındaki fark nedir?

  Klasik bir tüp bebek tedavisi prosedürü sırasında, hasta yaklaşık 14 boyunca hormonlarla tedavi edilir. Bunun sonucunda olgun oositler toplanır ve döllendirilir. Buna karşılık ilaçsız tüp bebek tedavisinde yalnızca daha az FSH tedavisi ile yapılır ve olgunlaşmamış oositler çıkarılır.

  İlaçsız tüp bebek tedavisi ile standart tüp bebek tedavisinin benzerlikleri ise şöyledir:

  • Foliküller ultrasonlar ve kan testleri ile izlenir.
  • Foliküllerin büyümesini teşvik etmek için bazı ilaçlar dahil edilebilir.
  • İki yöntemde de yumurta toplama prosedürü gereklidir.
  • IVM laboratuvarında olgunlaşan yumurtaların döllenmesi, IVF laboratuvarında gerçekleşecektir.

  İlaçsız tüp bebek yaptıranlar için risk var mıdır?

  Klasik tüp bebek tedavisine oranla yeni bir teknolojidir; ancak güvenilir ve etkilidir. IVM ile daha az ilaç kullanılmasına rağmen, yumurtalar insan vücudunun dışında daha uzun bir süre geçirir.

  Tedavinin dezavantajı, bir tedavi döngüsünde standart tüp bebek döngüsüne göre daha az yumurtanın toplanmasıdır. Böylece döngü başına gebelik başarı oranları da olumsuz etkilenebilir.

  Tüm infertilite tedavi protokollerinde olduğu gibi, 35 yaş üstü kadınlarda gebelik başarı oranları daha düşüktür. İleri yaştaki kadınlar, daha düşük doğurganlık oranları nedeniyle ilaçsız tüp bebek tedavisi için ideal bir aday değildir.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız