HypnoBirthing
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  HypnoBirthing

  HypnoBirthing

  HypnoBirthing doğal doğum felsefelerini benimseyen, kendi kendine hipnoz ve gevşeme tekniklerinin öğretildiği spesifik bir doğuma hazırlık eğitim tekniğidir. Annelerin kolay, coşkulu ve daha rahat bir doğum için kaybolmaya yüz tutmuş annelik iç güdülerini ortaya çıkartmayı hedefler. Eğitim sırasında, doğum ve doğumda rahatlatıcı tekniklerin yanı sıra, doğum yardımcısının eğitimi, eşler arasında bağın güçlendirilmesi ve bebekle daha anne karnındayken bağ kurma öne çıkarılmaktadır. ‘HypnoBirthing! teknik olarak hem en yeni hem de binlerce yıldan bu yana aktarılan en eski tekniktir.(İDA web sayfası)

  Hipnozun doğumdaki faydaları nelerdir?

  Bu yöntem sayesinde; odaklanma ve bedensel gevşeme doğal olarak ortaya çıkıyor. Bilinçaltındaki korkular kontrol edilip, yerine doğru bilgiler aktarılıyor. Bu sayede gereksiz korku ve telaş ortadan kalkmış oluyor. Her kadının bilinçaltında, izlenilen filmler, duyulan mitler sebebiyle doğumun çok büyük acılara sebep olan, oldukça kötü bir durum olduğu bulunmaktadır. Anlatılan korkunç doğum hikayeleri, film sahneleri gerçekle özdeşleşmemektedir. Hipnoz doğum sayesinde bilinçaltındaki korkular bulunur ve düzeltilir. Aksi halde, doğum sırasında duyulan sancı bu korku sebebiyle daha yoğun hissedilir. Yani aslında ağrı o kadar yoğun olmasa bile bilinçaltı buna şartlandığı için anne adayı büyük ağrılar duyduğunu sanabilir. Bu ağrıların sebebi aslında korkudur.

  Hypnobirthing, kitap okurken etrafı duymama ya da uyanıkken hayal kurma olarak tanımlanabilir. Nasıl ki herhangi bir işe ya da hobiye odaklanmışken, çevredeki ses ve rahatsız edici faktörlere kapanırız, hipnoz ile doğumda da bu korku ve endişelere kapanmaktayız. Anne adayı bu aşamada kontrolün onda olduğunu bilir. Doğum sancısını duymaz ya da şiddetini ayarlayabilir. Sancının artmasına sebep olan korku ve gerginliği hissetmeden, sakin ve huzurlu şekilde doğumu gerçekleştirebilir. Doğuma daha aktif bir şekilde katılır.

  Hypnobirthing avantajları nelerdir?

  • Korku kaynaklı meydana gelen gerginlik ve buna bağlı olarak yaşanan ağrı ortadan kalkar.
  • Kimsayal ağrı kesiciler alınmaz ya da hafif düzeyde alınır. Bu sayede bebek de anne de doğal etkileşime geçer.
  • Doğumun ilk fazında kısalma meydana gelir. Bu sayede doğum daha kısa sürede tamamlanmış olur.
  • Sancılar geldiğinde anne adayı kendini yorgun ya da bitkin hissetmez. Aksine enerjik ve uyanık hisseder. Anne, hipnoz doğumla taze kalabilir.
  • Annenin nefes alma yanlışı sebebiyle bebek için zararlı olan hiperventilasyon ortadan kalkar. Bebeğe yeterli ve dengeli şekilde oksijen gider.
  • Doğumdan sonra toparlanma süreci kısadır.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız