Aile Planlaması ve Kürtaj

Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Kadınlar; zorlama olmaksızın çocuklarının sayısı, aralığı ve zamanlaması hakkında sorumlu bir şekilde karar verme hakkına sahiptir. Bu eylemi yerine getirmek için cinsel ve üreme sağlığı standardına erişim sağlanmalıdır. Gebeliğin sonlandırılmasıyla gerçekleşen kürtaj prosedürü, yasal kriterler ve güvenlik önlemleri çerçevesinde gerçekleştirildiği takdirde başarıyla yönetilebilmektedir.

Sıkça Sorulanlar

Kürtaj; fetüs ve plasenta gibi hamilelik dokularının tıbbi olarak rahimden çıkarılmasıdır. Kürtaj işlemi, uzman hekimler tarafından sağlık merkezlerinde yapılmalıdır. Birtakım sağlık ve güvenlik önlemleri alabilmek adına, kürtaj prosedürleri her ülkeye ait yasal sınırlamalarla düzenlenmiştir. İstenmeyen veya sonlanması gereken hamileliği olan kadınlar, kürtaj seçenekleri hakkında güvenilir ve profesyonel bir kaynağa danışmalıdır.

Gebelik haftası, kadının son adet periyodunun ilk günü baz alınarak hesaplanır. Bu tarihe göre 10.gebelik haftasına dek kürtaj yapılabilir. 10.hafta sonrasında gebeliğin sonlandırılması yasal değildir ve risklidir.

Kürtaj, aynı zamanda tarama testlerinin fetüsün anormal olduğunu gösterdiğinde hamileliği sonlandırmak için de kullanılır. Terapötik düşük, annenin sağlığı risk altında olduğunda önerilen kürtaj anlamına gelir. Şiddetli seyreden ve devamlı ilaç kullanımın zorunlu olduğu kalp, karaciğer, böbrek hastalıkları; hamileliğin sürdürülmesine engel olabilir. Hamileliğin, bir kadın için hayati risk oluşturacak olması durumunda 10.hafta sınırlamasına bakılmaksızın en az üç doktorunun onayının bulunduğu heyet raporu dahilinde kürtaj yapılabilir.

Ayrıca, 18 yaşından küçük olan hamilelerde kürtajın yapılabilmesi için ebeveynlerin onayı gereklidir. 18 yaşından büyük olan evli kadınlarda eş onayı da aranırken, bekar kadınlarda ise herhangi bir yükümlülük şartı aranmamaktadır.

İdrarla yapılan hamilelik testleri pozitif sonuçlansa dahi, hamileliği doğrulamak için kan testi de gereklidir. Ayrıca hamileliğin haftasını saptamak, fetüsün büyüklüğünü belirlemek ve hamileliğin ektopik olmadığından emin olmak için bir ultrason görüntülemesi gereklidir.

Önce belirli bir boyunca süre yiyecek, içecek tüketilmemeli ve ilaç kullanılmamalıdır.

Öncesinde yapılması gereken birtakım kan testleri mevcuttur. Kan grubunun ve Rh faktörünün belirlenmesi gerekir.  Rh proteini kırmızı kan hücreleri tarafından yapılır. Bu kan hücrelerinin var olması halinde Rh pozitif olarak kabul edilir. Bazı kadınların Rh proteini üretmeyen kırmızı kan hücreleri vardır ve Rh negatif olarak tabir edilir.

Rh negatif kan grubu olan hamile kadınlar, Rh pozitif olan fetal kana karşı tepki verme riski altındadır. Reaksiyonun oluşması gelecekteki hamileliklere zarar verebileceğinden, sorunları önlemek için bir Rh immünoglobulin (RhIG) enjeksiyonu yapılır.

Diğer bir test ise hemoglobin seviyesinin tespit edilmesidir. Bu test sonucu, sunulan anestezi seçimini etkileyecektir. Uygulanabilecek anestezi türleri şunlardır:

  • Lokal anestezi:

Kürtajların çoğu rahim ağzı ve çevresine enjekte edilen lokal anestezi ile yapılır. Servikal bölgeye verilen anestezi, operasyon bölgesini uyuşturur. Böylece kadınlar operasyon sırasında oluşabilecek ağrı hissi yok edilir.

  • Bilinçli sedasyon:

İşlemden hemen önce damar yolundan enjekte edilen ilaçlar, kadını önemli ölçüde uykulu hale getirerek bilinci değiştirir. Genellikle hastanın kendini rahat hissetmesi ve prosedürden kaynaklanacak ağrı hissini yönetmek için yeterlidir.

  • Genel anestezi:

Sağlık kriterleri ve hastanın tercihlerine göre, tüm kürtaj prosedürü genel anestezi etkisiyle hasta tamamen uykuda iken gerçekleştirilebilir.

Anestezi seçimi; kan testleri, genel sağlık durumu, kronik hastalıkların mevcut olması, gebelik haftası, kadının kilo aralığı, stres seviyesi, ameliyat ve jinekolojik prosedürlerle ilgili önceki deneyimler değerlendirilerek yapılır.

İki farklı kürtaj türü vardır:

  1. Vakumlu kürtaj: Bu prosedürde rahim içeriği, rahim ağzı genişletildikten sonra hafif emiş gücü kullanılarak çıkarılır. Uygulamadan bir süre önce rahim ağzını yumuşatmak ve genişletmek için ilaç verilebilir. Anestezi uygulandıktan sonra dilatatör çubukları kullanarak serviks birkaç santimetre genişletir. Daha sonra kanül olarak bilinen küçük, yumuşak uçlu bir alet rahim ağzından rahime yerleştirilir ve yavaşça fetüsün emilmesi sağlanır. İşlem tamamlanınca, rahimin tamamen temizlendiği kontrol etmek için küret adı verilen kaşık şekilli bir alet kullanılır. Hasta, kendini iyi hissedene dek gözetim altında tutulur ve bu süreçte yiyecek – içecek verilebilir. Vakumlu kürtaj prosedüründe komplikasyon oluşma riski nadirdir. Tüm operasyon yaklaşık 5 ile 10 dakika içerisinde tamamlanabilir.
  2. Dilatasyon ve tahliye: Bir dilatasyon ve tahliye prosedüründe, rahim içeriği aletler kullanılarak çıkarılır. Rahim ağzının, vakumlu kürtaj yöntemine göre daha fazla gerekir. Gebelik, rahim boynundan geçen dar forseps kullanılarak sonlandırılır. Tüm hamilelik dokusunun çıkarılmasını sağlamak için vakum aleti de kullanılabilir. İşlem, diğer kürtaj türüne göre daha fazla zaman alır.

Prosedürün nitelikli bir sağlık uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi halinde komplikasyon riskleri en aza indirilir.

Profesyonel cerrahlar tarafından belirli kriterlere uygun olarak yapıldığı takdirde tamamen güvenli bir işlemdir.  Tedavi edilmeyen, nadir ve ciddi bir komplikasyon olmadığı sürece, gelecekte çocuk sahibi olma imkanını veya genel sağlık durumunu etkileyecek herhangi bir risk yoktur. Sağlıklı bir kürtaj yapıldıktan sonra hızlı bir şekilde hamile kalmak mümkündür. Bu nedenle doğum kontrol planlanması yapılmalı, seçenekler değerlendirilmelidir.

onrasında enfeksiyon, kanama ve eksik kürtaj gibi komplikasyonlar oluşabilir.  Bu problemler oldukça seyrek olarak görülür ve tedavi edilebilir. Eksik kürtaj halinde, işlemler tekrarlanabilir. Enfeksiyon ise antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Uygun kriterlere göre yönetilemeyen ve uzman kişiler tarafından yapılamayan kürtaj operasyonları ise oldukça risklidir. Rahim dokusunun delinmesi, rahim ağzının yırtılması ve bu durumlara bağlı olarak gelişen şiddetli kanamanın oldukça ciddi sonuçları olabilir.


Bizi Arayın