Hamile Miyim? Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Hamile Miyim? Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

  Hamile Miyim? Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

  Hamile miyim? Adet döneminde bir gecikme yaşayan ve vücudunda fiziksel değişimler görülmeye başlayan kadınlar öncelikle gebe olduğunu düşünmektedir.  Anne adaylarının hamile olup olmadığı cinsel birleşmeden hemen sonra ortaya çıkmaz. Cinsel birliktelik sonrasında gebeliğin ortaya çıkabilmesi için bazı biyolojik süreç tamamlanmalıdır. Bu sürecin ortaya çıkabilmesi için de belirli bir zaman geçmesi gerekir.

  Cinsel ilişki sonrasında döllenen yumurta rahim içine ulaşarak rahim astarına yerleştiği  anda gebelik başlangıcı olarak gösterilebilir. Embriyo başarılı bir şekilde rahim duvarına  yerleştikten sonra anne adayının vücudunda hCG hormonu salgılanır.  Söz konusu hormon seviyesi kan dolaşımında ve idrarda artar. Bu süreçte gebelik testleri ile hCG hormonunun seviyesine bakarak hamileliğin başlayıp başlamadığını belirleyebilirsiniz.

  Gebelik testleri vücutta yer alan hCG hormonu seviyesine bağlı olduğu için embriyonun yerleşmesinden sonra vücudun yeterli seviyede bu hormonu üretmesi beklenmelidir. İdrar ve kan ile yapılan gebelik testi ile başarılı hamileliğin ortaya çıkıp çıkmadığına bakılabilir. Tüm gebelik testleri farklı özelliklere sahip olduğu için gebeliği algılama şekli de farklıdır. Cinsel ilişkiden sonra ortalama 15 gün geçtiğinde gebelik belirlenebilir. Bazı erken gebelik testleri ile daha erken de sonucu elde edebilirsiniz.

  Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Hamile Miyim?

  Hamile miyim diye soruyorsanız, ne zaman başladığına değinelim. Cinsel ilişki sırasında spermler vajina içine gider.  Sonrasında vajinaya giden spermler yumurtalıklara giderek burada yumurta hücrelerinin döllenmesini sağlar.  Vücutta milyonlarca sperm hücresinden biri yumurtaya ulaşarak başarılı gebelik ortaya çıkarabilir. Spermler vajinada 72 saate kadar canlı kalabilme potansiyeline sahiptir. Cinsel ilişki sonrasında 3 gün içinde başarılı bir döllenme ortaya çıkabilir.

  Yumurtanın döllenmesi başarıyla tamamlandığı zaman yumurta embriyo haline gelerek rahme tutunmalıdır. Bu süreç için 4-5 gün kadar beklemek gerekebilir.  Gebeliğin başlangıç süreci birçok etmenden kolayca etkilenebilir. Gebelik belirtileri cinsel ilişkiden hemen sonra ortaya çıkmaz. Erken gebelik belirtileri cinsel ilişkiden ortalama 15 gün sonra ortaya çıkar. Zaten cinsel ilişki sonrası ilk adet görülmezse gebelik süreci kesin olarak anlaşılabilir. Gebelik belirtilerinin hangilerinin görüleceği ve şiddeti anne adayına göre değişmektedir. Belirtileri gördüğünüz anda gebelik testine başvurabilirsiniz.

  İdrar Testinde Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

  idrar testinde hamilelik ne zaman belli olur

  İdrarda ölçülebilen gebelik testleri en çok tercih edilen testler arasındadır.  Bu testler idrardaki hCG hormonu seviyesine bakarak gebelik konusunda fikir verir. En güvenilir testler embriyonun rahim astarına başarılı şekilde yerleşmesinden sonra 3-4 gün içinde hCG varlığını belirleyebilir. Standart gebelik testleri için adet döngüsünün beklenen tarihinin geçmesi gerekir.

  İdrarla yaptırdığınız gebelik testlerinde yanılma payı her zaman vardır.  Beklenen adet tarihine göre yanılma payı değişecektir. Beklenen adet gününden 3 gün evvel ortalama %50, 2 gün evvel ortalama %60, 1 gün evvel ortalama %70, 1 gün sonra ortalama %80, 2 gün sonra ortalama %85, 3 gün sonra ortalama %90 doğru sonuç verecektir.

  Beklenen adet tarihinden sonra ortalama 7-10 gün geçtiğinde yaptığınız idrar gebelik testlerinin yanılma payı yok denecek kadar azdır.  En doğru sonuç için adet döneminin geçmesini beklemelisiniz.

  Kan Testinde Gebelik Ne Zaman Belli Olur? Hamile Miyim?

  İdrar testleri dışında kandaki hCG seviyesini ölçerek de gebeliği belirleyebilirsiniz. Bu testlerin de birçok türü vardır. Gebeliğin erken belirlenmesine yönelik süre testin yapısına göre değişecektir. Kanda hCG seviyesi ilk günler düşüktür. Ancak sonrasında birkaç gün içinde kandaki hCG seviyesi artacağı için kan ölçümlü gebelik testleri doğru sonuç verecektir.  Kandaki hCG seviyesi 7-10. haftaya kadar artar ve sonra düşmeye başlar.

  Kanla yapılan gebelik testleri başarılı bir döllenmenin ardından ortalama 10 gün sonra sonuç vermektedir. Embriyonun rahim duvarına tutunmasından 3-4 gün sonra yine başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca beklenen adet dönemine göre kesin sonuç almak isteyenler adet döneminin ortalama 5 gün öncesini bekleyebilir.  Erken gebelik testleri sayesinde de testin özelliğine göre gebeliği ortaya çıkarabilirsiniz.

  Gebelik İdrar da mı Kan da mı Daha Önce Sonuç Verir?

  İdrar testi ve kan testi ile iki farklı şekilde gebelik olup olmadığına bakabilirsiniz. Bu testler özelliğine göre kandaki ya da idrardaki hCG hormonu değerine göre sonuç vermektedir. İdrar yoluyla yapılabilen gebelik testlerinde tam doğru sonuç alabilmek için adet döneminin geçmesini beklemelisiniz.

  Kanla yapılan testlerde daha önce sonuç alabilirsiniz. Beta hCG hormonu üretimi başladığında bu hormon önce kana karışır. Daha sonra da idrarda ortaya çıkmaya başlar. Bu yüzden anne adayları gebelik sonucunu öğrenmek için öncelikle kanla yapılan gebelik testlerine başvurmalıdır. İdrarla yapılan gebelik testleri için adet gününü sonrasını beklemek gerekir.

  İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?

  Cinsel ilişkiye gebelik beklentisiyle girenler için gebeliğin oluşup oluşmadığını öğrenmek için zamana ihtiyaç vardır. Cinsel ilişkiden sonra hemen gebelik süreci oluşmaz. Sperm ve yumurtanın buluşarak döllenmesi ve döllenme sonucunda ortaya çıkan embriyonun rahim duvarına başarılı bir şekilde yerleşmesi gerekir. Bu süreç ortalama  15 gün kadar sürecektir.

  Belirttiğimiz süre boyunca gebeliğin testlerle anlaşılmamasının sebebi hCG seviyesinin yeterli olmamasıdır. Bu süre geçtiği anda öncelikle kanda daha sonra da idrarda hCG seviyesi arttığı için testlerle gebelik belirlenebilir. Erken gebelik testleriyle daha erken dönemde sonuç alabilseniz de sonuçlar geçerli olmayabilir. İlişkiden ortalama 2 hafta sonra gebelik belli olacaktır. Hamile miyim? Sorusunu bu yazılımda incelemiş olduk.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız