Geç Döllenme Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Geç Döllenme Nedir?

  Geç Döllenme Nedir?

  Her kadının adet döngüsü farklıdır. Aynı şekilde bir kadının adet döngüleri de zamanla değişiklik gösterebilir. Özellikle iki adet dönemi arası uzun olan veya düzensiz döngülere sahip olan kadınlarda yumurtlama dönemini tahmin etmek zordur. Yumurtlama dönemindeki farklılar, hamilelikte geç döllenme ile sonuçlanabilir.

  Geç döllenme nedir?

  Yumurtlama gününün beklenenden daha geç olması ve bu döngü esnasında salınan yumurtanın döllenmesi, geç döllenme olarak tanımlanır. Bu durumun temel nedeni, yumurtlama düzenidir.

  Yumurtlama, olgun bir yumurtanın belirli hormonal değişiklikler nedeniyle yumurtalıktan salındığı ve bir sperm tarafından döllenebileceği zamandır. Tipik olarak yumurtlama, 28 günlük bir döngünün ortasında ve bir sonraki adet döneminin başlamasından yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Çoğu kadın, adet döngüsünün 11 ile 21. günleri arasında yumurtlar. Bu aralık, değişen foliküler fazın uzunluğuna bağlıdır. Luteal fazın uzunluğu sabittir ve foliküler faz yaklaşık 14 gün sürer. Ancak yumurtlama, 21. günden sonra ortaya çıkarsa geç kabul edilir.

  Geç yumurtlama, adet döngüsünün 21. gününden sonra meydana gelen yumurtlamadır. İki adet kanaması arasında 35 günden daha fazla uzun süre olması ve düzensiz döngülerin bulunması geç yumurtlama nedenidir.

  Yumurtlama gününün tam olarak hangi gün gerçekleştiğini belirlemek zordur. Adet günlerini takip etmek ve yumurtlama belirtilerini bilmek önemlidir. Yumurtlama gününün her ay birkaç gün ileri veya geri tarihte olabileceği ve durumun normal kabul edildiği bilinmelidir.

  Geç yumurtlamanın bilinen en büyük etkisi geç döllenmedir. Bunun yanı sıra, yumurtlama bozukluklarından kaynaklanan geç yumurtlama problemleri infertilite ile de sonuçlanabilir.

  Geç yumurtlama belirtileri nelerdir?

  Geç döllenme belirtileri

  Kadınlarda geç yumurtlama ile normal yumurtlama semptomları aynıdır ve yaygın görülen belirtiler şöyledir:

  • Vajinal akıntı:

  Yumurtlama döneminde vajinal akıntıda değişiklikler sık ​​görülen bir durumdur. Servikal mukus yumurta akı gibi berrak, şeffaf ve kokusuz olmalıdır.

  • Lekelenme:

  Vajinal akıntıdaki meydana gelen değişiklik haricinde geç yumurtlama olduğunda hafif lekelenme yaşayabilir.

  • Yüksek bazal vücut sıcaklığı:

  Bazal vücut ısısı, dinlenme veya uyuma esnasında ölçümlenen değerdir. Yumurtlama aşamasına yaklaşıldığında sıcaklık değeri yaklaşık 1 derece artacaktır.

  • Karın ağrısı ve krampları:

  Karın kenarlarında veya pelvik bölgede ağrı, yumurtlamanın meydana geleceğini işaret eder. Ağrı ya da kramplar çoğu durumda tek taraflı ve keskindir.

  Geç döllenme nedenleri nelerdir?

  Geç döllenme, geç yumurtlama ile ilişkilidir ve bu durumuna neden olan en yaygın etkenler şöyledir:

  • Stres:

  Adet döngüsü bozukluklarının önde gelen nedenlerinden biridir. Fiziksel, duygusal veya zihinsel stres hormonal sağlığı tümüyle etkileyebilir.

  • Tiroit bozuklukları:

  Hipofiz bezi, bir kadını doğurgan hale getiren hormonların üretilmesinden sorumludur. Hipertiroidizm veya hipotiroidizm gibi tiroit bozuklukları doğal süreci etkiler ve dolayısıyla yumurtlama ile ilgili sorunlara neden olur. Hiperprolaktinemi (aşırı prolaktin hormonu salgılanması), yumurtlama döngünüzü etkileyebilecek düzensiz dönemlere yol açabilir.

  • Emzirme:

  Vücut, daha fazla anne sütü için daha fazla prolaktin üretir ve emziren annelerde düzensiz adet dönemleri meydana gelebilir.

  • Polikistik over sendromu:

  Polikistik over sendromu yumurtalıkları etkiler ve işleyişini değiştirir. Yüksek düzeyde erkeklik hormonları, yumurtalıkların büyümesi, insülin direnci, kilo alımı ve düzensiz adet döngüleri ile karakterizedir. Polikistik over sendromu olan kadınların düzenli yumurtlaması çok zordur.

  Buraya bakın: Polikistik Over Sendromu Tanısı ve Tedavisi

  • İlaçlar ve zararlı alışkanlıklar:

  Steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar, steroidler, anti-psikotikler yumurtlama sistemini değiştirebilir. Ayrıca alkol, uyuşturucu ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar yumurtlama aşamasını bozar veya durdurur.

  • Yaş ve kilo:

  İleri yaştaki kadınlarda yumurtalık rezervleri azalır. Bu durum daha az sıklıkta veya geç yumurtlamaya neden olabilir. Ayrıca, ilk adet döneminden sonraki ilk üç yıl boyunca da hipotalamik-hipofiz-yumurtalık ekseninin olgunlaşmamış olması nedeniyle gençlerde geç yumurtlama görülebilir. Aşırı kilolu ve zayıf kadınlar, anormal insülin ve diğer hormon seviyeleri nedeniyle geç yumurtlama veya düzensiz döngüler yaşayabilir.

  Geç döllenmede bebek ne zaman görülür?

  Geç yumurtlama sonrası oluşan geç döllenmeyle birlikte gebelik başlayacaktır. Geç döllenme ile meydana gelen gebelikler, beklenen adet tarihinin gecikmesiyle birlikte yapılan gebelik testiyle tespit edilebilir.

  Pozitif bir gebelik testi sonrasında yapılacak olan ultrason görüntülemesinde embriyoya ait bir oluşum görülemeyebilir. Geç döllenmenin en yaygın göstergelerinden biri budur. Embriyo ve embriyoya ait olan kese henüz yeni oluştuğu için ilerleyen haftalarda kontrol tekrarlanmalı, herhangi bir anormal gebelik riskini ortadan kaldırmak için iki günde bir kan numunesi alınarak gebelik testi yaptırılmalıdır.

  Geç döllenme riskli midir?

  Geç döllenmeye neden olan geç yumurtlama birtakım düzensizlikler nedeniyle meydana gelse de, salınan yumurtanın herhangi bir anormallik taşıma olasılığı normal bir döngüde salınan yumurta ile aynıdır. Yapılan araştırmalara göre geç döllenme ile oluşan gebeliklerde genetik veya gelişimsel farklılıklar bulunmamaktadır. Ayrıca, düşük gibi gebelik komplikasyonlarında da herhangi bir artış yoktur. Meydana gelebilecek tüm riskler, normal yumurtama ile oluşan gebeliklerle aynı düzeydedir.

  Geç döllenmenin en önemli dezavantajı, hamilelik haftasının hesaplanmasıdır. Son adet tarihi, hamileliğin başlangıcı olarak kabul edilir ve tahmini doğum tarihi bu güne göre belirlenir. Ancak, geç döllenme nedeniyle son adet tarihi ile bebeğin gelişimi arasında farklılık görülebilir. Ultrasonla tespit edilen hamilelik haftası, son adet tarihine oranla yaklaşık 1 hafta geridedir.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız