Gebeliğin İlk Dönem Sorunları
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Gebeliğin İlk Dönem Sorunları

  Gebeliğin İlk Dönem Sorunları

  Yorgunluk;

  Hamileliğin ilk günlerinde anne adayı yorgunluğu oldukça fazla hissedecektir. Gebeler, gece çok iyi uyusalar bile gün boyu kendilerini oldukça yorgun hissedebilirler. Yorgunluk hisseden anne adayları, mümkün olduğu her zaman dinlenmek için kendine vakit ayrılmalıdır.

  Yorgun hisseden anne adayları, şayet mümkünse yaptıkları işi bırakmalı ve dinlenmek için zaman ayırmalıdır. Yorgunluğun hafiflemesi için mutlaka aynı saatte uyunmalı ve aynı saatte uyanmalıdır. Gebe sol tarafına dönerek yatmaya çalışmalıdır. Bu yatış pozisyonu büyük kan damarları üzerindeki basıncı kaldırarak bebeğe daha çok oksijen ve besin gitmesini sağlar. Gebenin kan basıncı da yüksek seyrediyorsa bu pozisyonda yatması çok önemlidir.

  Bulantı ve Kusma;

  Sabahları daha yaygın yaşanan bulantı ve kusma gebeliklerin %50’sinde 2.-12. haftalar arasında görülür. Genellikle sabahları daha şiddetlidir.Özellikle yemek kokuları ve diğer kokular bu şikayeti şiddetlendirir. Bazı hamilelerde sadece sabah ile sınırlı kalırken bazılarında gün boyu hatta bazılarında tüm gebelik boyunca devam edebilir. Aşağıda bulantı ve kusmaya karşı alınabilecek önlemler sıralanmıştır:

  • Sık sık ama az az yemek yenmelidir (Günlük öğün sayısı 3 ana öğünden 6-8 öğüne çıkarılır).
  • Yağlı, acılı ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Nişastalı katı gıdalar (Tost, tuzlu kraker ve bisküviler tahıllı gıdalar vb) yatağın hemen yakınında bulundurulmalıdır. Sabah kalkmadan önce, gece ve gün içerisinde bunlardan atıştırılmalıdır. Karbonatlı içecekler içilmelidir (Gazoz, maden suyu vb).Günlük beslenmeye B6 vitamininden zengin gıdalar (Muz, somon, tavuk, hindi, patates, meyve suyu, karpuz, ıspanak, süt, yumurta, kümes hayvanları, sığır, koyun eti, karaciğer) eklenmeli, gerekirse yüksek doz B6 (Piridoksin) vitamin tabletleri de verilmelidir.

  Çok ciddi durumlarda kusmayı durdurucu ilaçlar kullanılabilir. Aşırı kusma çoğul gebelik veya molar gebelik işareti olabilir. Aşırı kusma dehidratasyon, ketonüri ve kilo kaybına yol açarak hiperemesis gravidarum tablosunu ortaya çıkarır. Bu durumda damar yolu açılıp, uygun müdahale yapılarak gebe ikinci basamağa sevk edilmelidir.

  Açık hava yürüyüşleri, ortam değişiklikleri ve gebenin kendisine iyi gelen sevdiği bir kokuyu yanında taşıması da iyi gelebilir.

  Sık İdrara Çıkma;

  Gebeliğin ilk zamanlarından itibaren rahim büyümeye başlar. rahim ve mesane oldukça yakın konumda olduğu için rahim büyüdükçe mesaneye baskı yapar ve kadın sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyar. Pelvis damarlarındaki genişleme ve hormonlara bağlı olarak mesane fonksiyonlarının değişmesiyle ortaya çıkar. Disüri veya hematüri görülmesinin normal olmadığı, bir idrar yolu enfeksiyonu bulgusu olabileceği gebelere söylenmeli ve bu durumlarda sağlık kuruluşuna başvurmalarıvurgulanmalıdır. Her antenatal izlemde idrar tetkiki yapılmalıdır. Gebelikte asemptomatikbakteriüri normal kadınlara göre daha sıktır (%7).

  Baş Dönmesi;

  Hamile olan anne adayları daha fazla kanın rahim ve bacaklara gitmesi sebebiyle baş dönmesi, sersemlik hissi hatta baygınlık hissi ile gebeliğin herhangi bir döneminde karşılaşabilirler. Bu şikayeti engellemek adına gebeler sol taraflarına yatmalı veya tek bir pozisyonda uzun süre kalmak yerine daha çok hareket etmelidirler.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız