Estrofem Nedir, Tüp Bebekte Kullanımı Önemli mi?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Estrofem Nedir, Tüp Bebekte Kullanımı Önemli mi?

  Estrofem Nedir, Tüp Bebekte Kullanımı Önemli mi?

  Estrofem; döllenme gerçekleştiğinde embriyonun anne adayının rahmine tutunmasına yardımcı olan destekleyici bir ilaçtır. Bu ilacın içinde östrojen hormonu türü olan estradiol bulunuyor. Embriyonun rahmin iç duvarına yerleşebilmesi ve gelişmeye başlayabilmesi için çok önemli bir hormondur. Estradiol hormonu ilk olarak yumurtalıklarda üretilir. Daha sonraki aşamada da plasenta tarafından üretilmeye devam eder.

  Bu hormon gebeliğin en önemli hormonları arasındadır. Rahimde yer alan endometriyum dokusunun kalınlaşmasında etkilidir.  Vücutta gebelik sürecinde estradiol seviyesi yeterli değilse folilül büyümez  ve gelişmez.  Estrofem genellikle tüp bebek tedavisinde embriyo transferi yapılmadan evvel rahmin sağlıklı bir gebelik için hazırlanmasına yardımcı olmak adına östrojen takviyesi için verilir. Yapılan araştırmalarda tüp bebek tedavisinden estrofemi kullanan anne adaylarında embriyonun yerleşebilmek olasılığı daha yüksektir. Ayrıca bu araştırmaların çarpıcı sonuçlarından biri de gebelikte düşük oranının daha az olmasıdır.

  Estrofem tüp bebek tedavisi dışında  menopoz döneminin etkilerinin azaltılması, histerektomi gibi operasyonların ardından vücutta yer alan östrojen hormonunda yetersizliği gidermede de tercih edilir. Bu ilaç oral yolla alınan film tabletlerden meydana gelir.

  Tüp bebek tedavisinde estrofem hangi durumlarda kullanılır?

  Tüp bebek tedavisinde estrofem birçok anne adayına doktorlar tarafından önerilmektedir. Bu ilacın kullanımının önerildiği bazı durumlar şu şekildedir;

  • Metastatik meme kanseri
  • Yumurtalıkların aldırılmasına bağlı düşük östrojen hormon oranı
  • Menopozdan sonra kemik erimesini engelleme
  • Yaşam değişikliğine dair belirtiler
  • Yumurtaların iç salgısında yaşanan sorunlar
  • Primer yumurtalık yetmezlikleri
  • İleri derecede prostat kanseri
  • Vulva dokularının tahrip olması
  • Metastatik prostat kanseri sorunları
  • Postmenopozal üretral atrofi
  • Menopozdan evvel kemik yoğunluğunun düşmesi
  • Vajinal enfeksiyonlara bağlı hormon dengesizliklerinde estrofem ilacı kullanılabilir. Bu ilacı kullanabilmek için mutlaka doktorunuzun tavsiye etmesini bekleyin.

  Tüp bebek tedavisinde estrofem neden kullanılır?

  estrofem nedir

  Tüp bebek tedavisi sırasında yumurtalıklarda eş zamanlı olarak çoklu yumurta üremesi adına uyarma gerçekleştirilir. Yumurtalıklarda normal adet döngüsünde üretilen sayıdan daha fazla folikül üretmesi için bazı ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar sayesinde 10 günde birden fazla folikül üretimi gerçekleştirilebilir. Bu süreçte doktorunuz ultrason ve kan testiyle süreci izler. Tüp bebek tedavisinde ilaç takviyeleri sayesinde östrojen seviyesi 4000’e kadar yükseltilerek birden fazla yumurta üretmesi sağlanabilir.

  İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

  Tüp bebek tedavisinde olgunlaşan yumurtalar alınarak spermle döllenmesi sonucu embriyolar oluşturulur. Sağlıklı olan embriyolar gebeliğin başlaması için anne adayının rahmine transferi yapılır.  Bu aşamada rahim iç duvarının büyümesi ve gebeliğin devam etmesi adına östrojen seviyesi uygun düzeyde olmalıdır. Doktorlar tüp bebek döngüsünde doğurganlık ilaçlarına başvurabilir. Estrofem bu aşamada doğal östrojen ihtiyacını desteklemekte ve rahim iç duvarının kalınlaşmasını sağlamaktadır. Bu sayede embriyonun rahim iç duvarına yerleşebilmesi için uygun şartlar ortaya çıkarılabilir. Estrofemin temel kullanım amacı kısaca tüp bebek tedavisinde gebeliğin oluşması ve devam etmesi için gerekli östrojen seviyesini oluşturmaktır.

  Tüp bebek tedavisinde estrofem  kullanımının yan etkileri nelerdir?

  Estrofem ilacının tüp bebek tedavisi sırasında kullanımı belli yan etkileri de ortaya çıkarabilir. Bu yan etkiler kişiye göre değişebilir. Bazı kişilerde birkaçı görülürken bazı kişilerde hiçbiri görülmeyebilir. Ayrıca yan etkilerin şiddeti de kişiye göre değişebilir.

  Estrofem kullanımının  hafif seyir gösteren yan etkileri şöyledir;

  • Kiloda artış
  • Baş ağrısıyla birlikte dönme
  • Vücutta şişkinlik veya ödem
  • Göğüslerde başlayan hassasiyet ve ağrı
  • Sindirim sorunları
  • Mide bulantısı ya da kusma
  • Karın bölgesinde ağrı ve şişlik

  Bu belirtiler dışında nadir görülen belirtiler de vardır. Estrofem ilacının kullanımında nadir yan etkiler bazı olumsuz sonuçları ortaya çıkarabilir. Bu durumda  hemen doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekebilir.

  Estrofem kullanımının nadir yan etkileri şu şekildedir;

  • Yutma güçlüğü
  • Göğüslerde kile oluşumu
  • Cinsel isteğin azalması
  • Ciltte döküntü gibi alerjik durumlar
  • Baş dönmesi
  • Beklenmeyen vajinal kanama veya yoğun şiddette akıntı
  • Ani ruh hali değişimleri

  Tüp bebek tedavisinde estrofem ilacını bir tek doktorunuzu önermesi durumunda kullanmalısınız. Bu ilacın kullanımını önerilen şekilde aksatmadan gerçekleştirmelisiniz.  Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi yapıldıktan sonra başarı oranı estrofem tarzı ilaçlarla artırılabilmektedir. Yani bu ilaç tüp bebek tedavisinin önemli bir parçasıdır.

  Estrofem ilacı bebeğe zarar verir mi?

  Anne adaylarının en büyük kaygılarından biri tüp bebek tedavisi sonrası başarılı gebelikte estrofem ilacının bebeğe zarar verip vermeyeceğidir. Bu ilacı kullanmanızın tek amacı embriyonun transferden sonra rahme başarılı bir şekilde tutunmasını sağlamaktır. Sonrasında östrojen zaten plasenta tarafından salgılanır. Yani anne adayının tüp bebek döngüsü sonrası başarılı gebelikte östrojen takviyesi alması gerekmez.  Gebeliğin altıncı haftasından sonra bebeğinizin kalp atışlarını duyduğunuz an doktorunuz estrofem ilacını bırakmanızı isteyecektir.

  Diğer östrojen ilaçları gibi estrofem de hamilelik sürecinde bazı zararlara yol açabilir. Ancak bazı tüp bebek tedavilerinde gebeliğin başarıya ulaşabilmesi adına bu ilaca ihtiyaç duyulmalıdır. Kullanım süresi ve doz miktarı doğru belirlendiğinde  tüp bebek tedavisinde bu ilaç bir olumsuzluk yaşatmaz. Ayrıca bebeğinize de kullanım süresi ve dozu doktorunuz tarafından belirlendiğinde bir zararı olmayacaktır.

  Estrofem anne adayına kilo aldırır mı?

  Tüp bebek tedavisinde kullanılan östrojen ilaçlarından biri olan estrofem anne adayının vücudunun su tutmasına ve iştahının açılmasına yol açar.  Ancak iştah açma durumu anne adayına göre değişiklik gösterir. Bu ilaç bazı anne adaylarında kilo almaya dolaylı katkı yapacağı gibi bazı anne adaylarında da hiçbir kilo etkisi bulunmaz. Zaten kısa süreli ve doktoru kontrolünde kullanıldığı için azda olsa aldığınız kiloları kolayca verebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir: İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız