Ozon Terapi


ozon-terapi

Ozon Terapi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ozon terapi tedavisi, son zamanlarda birçok hastalığın tedavi edilmesi sırasında uygulanan yöntemlere ek olarak tercih edilen bir yöntemdir. Bu işlem triatomik ve kararsız forma sahip bir ozon uygulanarak gerçekleştirilir. Bu tedavi sayesinde deri hastalıkları, enfeksiyon sorunları ve daha birçok soruna karşı yarar görülebilir.

Oksijen, solunum yapan canlılar için başta insan olmak üzere çok önemlidir. Tıp alanında da tedavi anlamında iki farklı yöntemle kullanılabilecek bir tedavidir. Normobarik oksijen solunum sorununun yaşandığı durumlarda akut, KOAH gibi rahatsızlığı olan kişilerde kullanılmaktadır.

Hiperbarik oksijen de yüksek basınç altında yüzde yüz oranında oksijene sahip olan bir ortamda uygulanan tedavidir. Havada normal şartlarda %21 kadar oksijen bulunmaktadır. Ozon terapisinde yüksek basınç olan bir ortamda oksijen oranı yüzde yüz kadar çıkar. Bu sayede de plazma içinde çözünmeye giren oksijen miktarı artar ve çevre dokulara ulaşır. Bu sayede birçok hastalığa karşı önlem alınabilir.

Ozon terapi tedavisi nasıl yapılır, sorusuna cevap verdik. Şimdi de bu kapsamda uygulanan tedavi yöntemlerine bakalım;

 • Ozon terapi tedavi yöntemleri nelerdir?
 • Ozon terapi tedavisinin faydaları nelerdir?
 • Ozon terapi tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır?
 • Ozon Terapi Tedavisi Nedir? Faydaları?
 • Ozon terapi tedavisi nedir?
 • Ozon terapi tedavisinin faydaları nelerdir?
 • Ozon tedavisine hangi bölüm bakar?
 • Ozon terapisinin jinekoloji alanındaki etkileri nelerdir?
 • Ozon terapi tedavisi nasıl yapılır?
Ozon terapi tedavi yöntemleri nelerdir?

Ozon terapi tedavisi kapsamında birçok yöntem uygulanabilir. Bu kapsamda uygulanan yöntemler arasında en yaygınları şu şekildedir;

 • Majör tedavi:

En çok tercih edilen ozon terapi tedavi şeklidir. Uygulaması sırasında hastadan 200 ml’ye kadar kan alınır. Daha sonra tedavi birkaç seanstan oluşur. Ozon dozu ve seans sayısı hastanın durumu, yaşı ve hastalığına bağlı olarak belirlenir.

 • Minör tedavi:

Bu yöntemde hastadan 2-5 cc arasında kan alınır. Daha sonra alınan kan önceden belirlenen dozda ozonla karıştırılarak hastaya verilir.

 • Vücut boşluklarına ozon uygulama:

Bu işlem rektal ya da makat yoluyla yapılır. Kulak yoluna ya da vajinal yola püskürme yapılarak hastaya ozon uygulanır.

 • Eklem ve kaslara ozon uygulama:

Kas ve iskelet sistemine bağlı rahatsızlıklarda da ozon tedavisi uygulanabilmektedir. Bu durumlar karşısında bir iğne kullanılarak belirlenen dozda hastanın eklemleri ya da kaslarında ağrı olan bölgeye ozon uygulanır.

 • Ozon torbası tedavisi:

Bazı hastalarda iyileşmeyen yaralar olabilir. İyileşmesi gerçekleşmeyen yarar, diyabetik ayak, cilt lezyonu, enfeksiyon sorunları, dolaşım bozuklukları, nöropatik kaynaklı ağrı ya da huzursuz bacak sendromu gibi sorunlarda kullanılmaktadır.

 • Ozon kupa tedavisi:

Bası yaralarında sıklıkla tercih edilen bir ozon terapi tedavisidir.

Ozon terapi tedavisinin faydaları nelerdir?

Ozon terapi tedavisi birçok hastalıkta uygulanan bir uygulamadır. Bu uygulamanın hasta için birçok yararı vardır. Şimdi genel olarak ozon terapinin faydalarından bahsedelim;

 • Hücrelerin ve dokuların kan dolaşım hızını arttırıcı etkiye sahiptir.
 • Uygulanmasından sonra bağışıklık sistemini büyük oranda güçlenmesini sağlar.
 • Enfeksiyona bağlı hastalıklara karşı vücudun güçlenmesine yardımcı olur.
 • Damarların yenilenmesine yardımcı olur.
 • Yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu düzenleyici etkisi vardır.
 • Kan ve lenf sisteminin temizlenmesini sağlar.
 • Deri için boşaltım sisteminde üçüncü böbrek ya da ikinci akciğer gibi çalışmasına yardımcı olur.
 • Cilt sağlığı için yararlıdır. Temiz, yumuşak, canlı ve sağlıklı bir cilde kavuşmada etkilidir.
 • Kaslarda ortaya çıkan toksinden kurtulmayı sağlar.
 • Kasları gevşeten ve yumuşatan bir etkisi vardır. Ayrıca kasların esneklik kazanmasını sağlar.
 • Eklem ve kas ağrılarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Vücutta hormon ve enzim üretiminin bozulduğu durumlarda üretimi olması gereken seviyeye getirir.
 • Beyin fonksiyonlarının daha nitelikli çalışmasını sağlar ve hafızanın güçlenmesine yardımcı olur.
 • Depresyon ya da sıkıntı durumları karşısında ruhsal olarak ferahlama etkisi gösterir.
 • Stres hormonu adıyla bilinen adrenalini ortadan kaldırarak sakinleşme sağlar ve gerginliği giderir.
Ozon terapi tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır?

Ozon terapi tedavisi günümüzde birçok hastalık karşısında yardımcı bir tedavi uygulaması olarak karşımıza çıkar. Bazı hastalıklarda ortaya çıkardığı etki şu şekildedir,

 • Kanser sorunları:

Ozon terapi tedavisi kanser sorunu olan kişilerde tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Bu süreçte bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve kanserle savaşan hücrelerin daha fazla üretilmesini sağlar. Vücudun direnci arttıkça kanser tedavisinde başarı oranı artacaktır. Ayrıca kanser tedavilerinde olumsuz etkisi olan kemoterapide bu etkileri azaltır ve hastanın kendini dinç hissetmesini sağlar.

 • Dolaşım bozukluğu hastalıkları:

Ozon tedavisi en yoğun dolaşım bozukluğu hastalıklarında kullanılır. Diyabet hastalığı olan kişilerde ayakta uyuşma, karıncalanma hissi, üşüme ve ağrı gibi sorunlarda kullanılır.

 • Bakteri ve mantar enfeksiyonları:

Vücudumuzda bakteri ve mantar enfeksiyonları birçok sağlık sorununa yol açabilir. Bu tedavi mantar ve bakterilerin vücutta üremesine engel olur.  Ayrıca bakteri ve mantarların neden olduğu hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Ayak bölgesine yer alan mantarlar ve inatçı enfeksiyonlarda etkili bir tedavi şeklidir.

 • Göz rahatsızlıkları:

Ozon terapi tedavisi göz hastalıklarında da kullanılır. İlerleyen yaşlarda optik sinirler ve retina üzerinde oluşan hasarlar karşısında kullanılabilir.  Dolaşımdaki sorunları önleyen ozon tedavisi göz hastalıklarının ilerlemesini önleyici etkiye sahiptir. Tam bir tedavi sağlamasa da hastalığın ilerlemesini engeller.

Buraya kadar sizlere ozon terapi tedavisinin en çok kullanıldığı hastalıklardan bahsettik. Bu hastalıklar dışında artrit, romatizma sorunları, yatak yaraları, bağırsak enfeksiyon sorunları, vurgun , bazı virüslerin neden olduğu sorunlar ve karaciğer enflamasyonlarında da tamamlayıcı tedavi olarak uygulanabilir. Ayrıca yaşlanma karşıtı terapilerde de ozon terapi tedavisine başvurulmaktadır.

Ülkemizde de birçok merkezde bu tedavi başarıyla uygulanmakta ve birçok hastalığın tedavi sürecinin olumlu geçmesi sağlanmaktadır.

 Coronavirus enfeksiyonunda korunma ve tedavi amacıyla: Günümüzde tüm insanlığın başına bela olan Covid-19 enfeksiyonunda hastalanmayı önleyici amacıyla ve hastaneye yatan hastalarda tedavi amacıyla ozonterapi uygulanmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

Ozon Terapi Tedavisi Nedir? Faydaları?

Ozon, üç oksijen molekülünden (O3) oluşur ve iki oksijen molekülünden (O2) meydana gelen solunan havanın farklı bir formudur. Yüksek oksidatif kapasitesi, organik / nonorganik bileşikleri oksitleme ve yok etme kabiliyeti nedeniyle yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Ozon terapi tedavisi, diğer tedavilere tamamlayıcı olarak terapötik amaçlar için ozonun vücuda uygulanmasıdır.

Ozon terapi tedavisi nedir?

Ozon tedavisi; organ ve doku fonksiyonlarını iyileştirmek, çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için tıbbi ozonun kullanılmasıdır. Tıbbi ozon, maksimum %5 oranındaki ozon ve %95 oranında oksijen ile karışımıdır. İlk olarak yaraları temizlemek ve dezenfekte etmek için uygulanmıştır.

Ozon oksijendir; ancak solunan oksijen moleküllerinden farklıdır. Solunan oksijen havada bir çift oksijen atomu olarak bulunur. Bu en kararlı oksijen şeklidir ve renksizdir. Ozon ise mavi renkli bir oksijen formudur ve normal oksijenden farklı olarak, iki yerine üç oksijen atomundan oluşur.

Tıbbi amaçlı ozon, hem yüksek voltajda hem de yüksek frekansta elektrik etkisiyle saf oksijenden elde edilen bir oksijen-ozon karışımıdır. Bu kimyasal reaksiyon sonrasında, patoloji ve tedaviye göre farklı konsantrasyonlarda ozon içeren bir gaz üretilir. Gaz, vücutla temas ettiğinde doymamış yağ asitleri ile reaksiyona girer; onları oksonitlere ve daha sonra terapötik kimyasal değişiklikler üreten peroksitlere dönüştürür.

Ozon terapi tedavisinin faydaları nelerdir?
 • Kan dolaşımını uyarır: Ozon, metabolizmayı bütünleyici bir şekilde geliştirir ve etkilenen dokulardaki kan akışını iyileştirir. Ayrıca, oksijeni taşır ve bu nedenle iltihaplı bölgeler onarılabilir. Benzer şekilde, kan dolaşımını uyararak karaciğerdeki toksinlerin atılımı teşvik eder. Kanın katı bileşenlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan kolesterol ve ürik asit seviyelerini azaltır. Tıbbi ozonun uygulanması, genellikle tüm vücut hücrelerinde bulunan oksijen seviyesinde önemli bir artış meydana getirir ve oksijen eksikliğinden kaynaklanan hücre hasarını önemli ölçüde azaltır.
 • Bağışıklık sisteminin etkinleştirir: Bağışıklık sistemi tıbbi ozon tarafından olumlu bir şekilde uyarılır. Böylece sedef hastalığı, astım ve romatoid artrit gibi alerjik bağışıklık sistemi hastalıklarının iyileştirilmesine destek verir. Ayrıca, ozon beyaz kan hücrelerini çoğaltır ve virüsün daha hızlı ve güçlü bir saldırıya uğramasına neden olur.
 • Enfeksiyonları yok eder:  Tıbbi ozon mantar, bakteri ve virüslere karşı anti-enfektif olarak işlev görür. Bu oluşumlar enzimatik sistemler tarafından etkisiz hale getirilemez.
 • Enzim savunmalarını düzenler: Ozon, antioksidan sistemi geliştirebilir ve enzim dengesizliğini düzeltebilir. Birçok bilimsel çalışma ozonun, serbest radikallerden önce vücudun ana savunmasını oluşturan üç enzimin üretimini uyardığını göstermiştir. Bunlar; süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksittir. Böylece ozon, yaşam boyunca ve stres durumlarında biriken hücresel kalıntıları serbest radikallerin nötralizasyonu ile temizleyebilmektedir. Ayrıca, koruyucu ozon tedavisinin yaşlanma karşıtı bir etkisi de olacaktır.
 • Dokuların onarımını sağlar: Ozon, küçük kan damarlarının iç duvarını onarabilir ve yenileyebilir. Bu durum özellikle diyabetik hastalarda ve ülserlerin iyileşmesinde yüksek derecede verim sağlar.
 • Metabolizmayı düzenler: Birçok çalışma, ozonun vücudun metabolizma sistemi üzerindeki düzenleyici etkisini kanıtlamıştır.  Kolesterol, trigliseritler, kreatinin, ürik asit, glikoz vb. değerlerin normal seviyeye gelmesinde etkilidir. Ozon tedavisinin diyabetik hastaların yaşamlarını iyileştirdiğini doğrulayan klinik kanıtlar da mevcuttur. İnsülin tedavisine tabi olan diyabetlilerde, ozonun hücreyi geliştirme kabiliyeti nedeniyle gereken insülin dozajının %50 oranında azaldığı tespit edilmiştir.
Ozon tedavisine hangi bölüm bakar?

Ozon terapi tedavisinin faydalarının kombinasyonu, birçok tıbbi alanda uygulanabilmektedir:

 • Dermatoloji: Yaralar, yanıklar, iyileşme güçlükleri ve tromboflebit.
 • Viral hastalıklar: Hepatit türleri,  herpes veya mantarların neden olduğu bulaşıcı hastalıklar.
 • Romatoloji ve travmatoloji: Fıtıklaşmış diskler, fibromiyalji ve artrit.
 • Alerjik otoimmün hastalıklar: Sedef hastalığı, romatoid artrit, astım, ürtiker ve kaşıntı.
 • Onkoloji: Adjuvan radyoterapi.
 • Estetik tıp: Cilt için gençleştirici etki ve selülit tedavileri. Bölgesel zayıflamada lokal enjeksiyonlar
 • Kadın Hastalıkları ve İnfertilite; Kronikleşen virüs ( HPV, Herpes), mantar (Candida) enfeksiyonları, Endometiozis tedavisi, Kronik pelvik ağrı, Dismenore ( Adet sancısı)
 • Nöroloji: Vasküler baş ağrısı, serebral skleroz ve Parkinson tedavisi.
 • Gastroenteroloji: Ülseratif kolit, Crohn hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, hemoroidler, anal fistüller.
 • Psikiyatri: Antidepresan etkisi, uyku düzenin iyileştirilmesi.
 • Ağız ve diş sağlığı: Ağız içi hastalıkları, ağız yaraları ve uçuk.
 • Yaşlılık hekimliği (geriatri): Ozon; pnömoni, bronşiyal astım, diyabet veya yüksek kolesterollü yaşlı hastaların yaşam kalitesini artırmak için önemli bir terapötik araç olarak kabul edilir. Aynı şekilde hafıza kaybı, bacaklarda kötü dolaşım ve yorgunluk semptomlarını iyileştirir.
Ozon terapisinin jinekoloji alanındaki etkileri nelerdir?

Kadın doğum ve jinekoloji, ozonun tüm terapötik özelliklerinin başarıyla kullanılabildiği tıbbi alanlardan biridir.  Tıbbi ozon tedavisinin aşağıdaki patolojilerde etkili olduğu kanıtlanmıştır:

 • Tekrarlayan kronik vajinit enfeksiyon hastalıkları (HPV, Herpes virüs, Candidiazis, Bakteriyel vajinozis)
 • Tekrarlayan Düşükler
 • Demir eksikliği anemisi,
 • Endometriozis tedavisi
 • Fetoplasental yetmezlik,
 • İç genital organların iltihaplı hastalıkları,
 • Alt kadın genital organlarının iltihaplı hastalıkları (Gonore, Clamidya)
 • Onkolojik hastalıklarda destek tedavisi
 • Vulva distrofisi,
 • PCOS hastalarda zayıflama ve insülin direncinin düşürülmesi
 • Diyabetik hastalarda gebelik öncesi regülasyona yardımcı
Ozon terapi tedavisi nasıl yapılır?

Ozon tedavisinin uygulanma biçimi, miktarı, seansı ve dozajı hangi amaca yönelik kullanılacağına göre şekillenir.

 Ozon terapi ‘sinin uygulanma yöntemleri şöyledir:

 • Hastadan alınan belirli bir miktar kan, ozon ve oksijen karışımıyla sentezlenerek yeniden hastaya enjekte edilir. (Major Otohemoterapi)
 • Bağırsak veya karaciğer problemlerinde ozon karışımı, anüs yoluyla verilebilir. (Rektal insuflasyon)
 • İçerisinde ozon bulunan özel bir torba  vücudun belirli bölgelerine lokal olarak uygulanabilir. Özellikle diyabetik ayak gibi geç iyileşen yaraların tedavisinde (Lokal Ozonterapi)
 • Eklemlere ozon karışımı enjekte edilebilir.
 • Vajina ve genital problemlerde, ozon vajina içerisine salınabilir.
 • Ozon barındıran losyon, su ve yağ gibi maddeler vücuda lokal olarak uygulanabilir.

Ozon terapi tedavisi yalnızca bu alanda eğitilmiş profesyoneller tarafından uygulanmalıdır. Yanlışlıkla solunması oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Hassas bireylerde göz yanması, öksürük, bulantı, kusma veya baş ağrısı gibi semptomlar oluşabilir.İletişim


Telefon

+90(216) 391 77 22


Mail

info@ozlemaras.com


Adres

Validei Atik Nuhkuyusu Cd. No:197 Üsküdar / İST© 2021 OP. DR. ÖZLEM ARAS© 2021 OP. DR. ÖZLEM ARAS