Mezoterapi


mezoterapi

Mezoterapi nedir?

Mezoterapi güçlü vitaminler, mineraller ve hiyalüronik asit kombinasyonunun cildin alt katmanlarına enjekte edilmesini sağlayan çok yönlü bir tedavidir. Yağ azaltma, vücut şekillendirme, saç dökülmesi, cilt yaşlanması gibi problemler için uygulanabilen cerrahi olmayan, kalıcı bir yöntemdir. İlk olarak 1952 yılında Fransa’da vasküler ve lenfatik bozuklukları tedavi etmek için geliştirilmiştir.

Son teknoloji mikro iğneleme teknolojisi ile birlikte kişiselleştirilmiş besin karışımı, yeni kolajen üretimini tetiklemeye yardımcı olabilir. Taze cilt hücreleri daha sıkı, daha tonlu ve ışıltılı bir cilt oluşturarak yaşlanmış veya hasarlı hücrelerin yerini alacaktır.

Mezoterapi ne işe yarar?

Mezoterapi, mikro iğnelerin gücünü kullanır. Sorunlu bölgelerde kolajen ve elastikiyet yenilemesini tetiklerken, genç görünüm oluşturmaya açabilecek mikro dolaşımı arttırır. Mezoterapi, geniş uygulama alanına sahip bir tedavidir. İhtiyaç duyulan bölgeye göre farklı çözümler sunmaktadır.

 • Mezoterapi hangi problemlerde kullanılır?
 • Mezoterapi nasıl uygulanır?
 • Mezoterapi kimlere uygulanmaz?
 • Mezoterapi acı verir mi?
Mezoterapi hangi problemlerde kullanılır?

Yüz bölgesi:

 1. Kırışıklıklar ve ince çizgiler: Mezoterapi ile cilt gençleştirme tedavisi pürüzsüz, genç, yenilenmiş bir cilt görünümüne yardımcı olabilir. Aynı zamanda cildi dolgunlaştırır ve nemlendirir. Mikro iğneler, besleyici vitamin ve mineralleri doğrudan cilde aktarır ve derinlemesine bir onarım sağlanır. Mezoterapi kırışıklıkları ve ince çizgileri de hafifletecektir.
 2. Cilt kuruluğu: Dehidrasyon cilt dokusunu önemli ölçüde etkiler ve pul pul, kırışık, donuk ve sağlıksız bir görünüme neden olabilir. Mezoterapi, cildin daha derin bir düzeyde beslenmesine ve canlandırılmasına yardımcı olan epidermisin alt katmanlarına uyarlanmış vitaminler ve mineraller sağladığı için kuru ciltler için bir çözüm yöntemidir.

Vücut bölgesi:

 1. Sarkmalar: Mezoterapi, yüz ve vücutta sarkan cildi azaltmaya yardımcı olur. Vitaminler ve mineraller cildi besler, yeni kolajen üretimini arttırır, gevşek cilt bölgelerini etkili bir şekilde sıkılaştırır.
 2. Selülit azaltımı: Selülit, giderilmesi oldukça zor olan en yaygın cilt sorunlarından biridir. Kullanılan selülit azaltan besin karışımı bölgenin dolgunlaşmasına, nemlenmesine ve pürüzsüzleşmesine neden olur; istenmeyen portakal kabuğu görünümün giderebilir.
 3. Yağ azaltımı: Mezoterapi enjeksiyonları, lokalize yağın belirli alanlarını hedefleyen etkili bir tedavi olarak kullanılabilir. Mezoterapi göbek yağı ve diğer bölgelerdeki aşırı yağın salınmasını teşvik ederek yağ birikintilerinin vücuttan atılmasını sağlar.
 4. Çatlak izleri: Birçok kadın genellikle kilo alıp verme sonucunda oluşan çatlaklardan rahatsızdır. Mezoterapi vitamin ve minerallerin hassas bir derinliğe enjekte edilmesini sağlayarak kolajen üretimini arttırır, hasarlı cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik eder. Çatlak tedavisi çatlakların görünümünü azaltmaya, cildin tonunu ve dokusunu yumuşatmaya yardımcı olabilir.
 5. Saç dökülmesi: Saç derisindeki belirli alanlar hedeflenerek mikro iğneler ile vitamin ve mineral karışımı enjekte edilir. Karışım; saç büyümesini hızlandırmak, saç dökülmesi önlemek için mikro dolaşımı artırır. Saçlar daha sağlıklı, gür ve dolgun görünür. Ayrıca, saç folikülleri takviyelerle beslenerek yeni saç oluşumunu teşvik eder.
Mezoterapi nasıl uygulanır?
 • Tedavi öncesinde:

İlk aşama, hastanın tam tıbbi geçmişi ile tedavi planlaması yapmak olacaktır. Yüz veya vücut için mezoterapi uygun görülürse randevu oluşturabilir. Tedavinin türü, uygulanma biçimi, seans sayısı ve beklenen sonuçlar irdelenmelidir.

 • Tedavi sırasında:

Hangi mezoterapi türünün uygulandığına bakılmaksızın, ihtiyaç duyulan vitaminlerin ve kokteyl karışımlarının hazırlanma aşaması yapılır. Uygulanacak bölgedeki eksikliklere ve cildin ihtiyaçlarına göre hangi takviyelerin yapılacağına karar verilir.

Uygulama bölgesi alkolle sterilize edilir. Mezoterapi iki farklı teknikler uygulanabilir:

 1. Manuel enjeksiyon yönteminde, hassas enjeksiyon iğneleri kullanılarak cilt katmanlarına karışım enjekte edilir. Bu yöntemin karakteristik özelliği, doktorun enjeksiyon derinliği üzerindeki kontrolüdür.
 2. Hassas enjeksiyon cihazlarının kullanımında ise mikroskobik iğneler bulunan bir cihazla enjeksiyon sağlanır.  Teknik; hız, doğruluk ve stabilite olarak daha olumludur.
 • Tedavi sonrası:

Tedaviden sonra, uygun nemlendirici ürünler kullanarak cilt nemlendirilir ve koruma için yüksek faktörlü bir güneş kremi uygulanır. Yüz ve vücut mezoterapisi minimal invaziv bir tedavidir ve günlük rutine devam edilebilir. Etkili bir sonuç almak ve en yüksek faydayı sağlayabilmek için kaç seans uygulanacağına uzman karar verecektir.

Tedaviden hemen sonra farklılıklar görülebilir. Bununla birlikte, cildi nemlendirmek ve geri kazanmak için daha fazla kolajen üretildikçe sonuçlar iyileşir.

İşlem günü yıkanmamalı, makyaj yapmamalı ve herhangi bir bakım ürünü kullanılmamalıdır.

Mezoterapi kimlere uygulanmaz?

Cilt gençleştirme ve diğer birçok amaç için uygulanan mezoterapi, sağlıklı olan tüm erkek ve kadınlara uygulanabilir. Mezoterapinin uygun görülmediği durumlar şöyledir:

 • Kalp hastaları,
 • Hamile ve emziren kadınlar,
 • Kanser hastaları,
 • Diyabet hastaları,
 • Kan pıhtılaşma veya kan hastalıkları olanlar,
 • Felç öyküsü bulunanlar,
 • Cilt enfeksiyonu olanlar,
 • Sedef hastaları,
 • Herpes hastaları,
 • Bağışıklık hastalıkları olan kişiler.
Mezoterapi acı verir mi?

Mezoterapi iğneleri oldukça incedir ve işlem hızlı bir şekilde yapılır. Bu nedenle acı seviyesi en alt düzeyde hissedilir. Genellikle uygulamadan önce bölgeyi uyuşturmak için anestezik kremler ​​kullanılarak hastanın konforu sağlanabilir.

Mezoterapinin yan etkileri var mıdır?

Mezoterapi tedavisi güvenilir bir uygulama olsa da, tüm bireyler üzerinde aynı etkilerin görülmesi beklenememektedir. Risk seviyesini en aza indirgemek için güvenilir sağlık merkezlerinde, onaylı karışımlar kullanılarak yapılan işlemlerin tercih edilmesi gerekir.

Tedavide kullanılan mikro iğneler, cilt üzerinde kısa süreli şişlikler oluşturabilir. Kullanılan vitamin ve mineral karışımlarının alerjik reaksiyon oluşturma ihtimaline karşı, herhangi bir maddeye alerjisi bulunan hastaların bu durumu belirtmesi gerekir.

Mezoterapi sonrası bildirilen ve nadir görülen yan etkilerden bazıları şunlardır:

 • İltihap ve şişme,
 • Cilt enfeksiyonları
 • Enjeksiyon bölgesinde pigmentasyon,
 • Enjeksiyon bölgesinde morarma,
 • Enjeksiyon bölgesinde yara ve deformasyon.


İletişim


Telefon

+90(216) 391 77 22


Mail

info@ozlemaras.com


Adres

Validei Atik Nuhkuyusu Cd. No:197 Üsküdar / İST© 2021 OP. DR. ÖZLEM ARAS© 2021 OP. DR. ÖZLEM ARAS