Doğum Anı Çok Geç, Öncesinde Harekete Geç!
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Doğum Anı Çok Geç, Öncesinde Harekete Geç!

  Doğum Anı Çok Geç, Öncesinde Harekete Geç!

  Doğum anı geldiğinde annelerin ciddi bir rehberliğe ihtiyacı olur. İşte bu aşamada destek veren sağlık personeli (doktor, ebe) ve diğer üyelerin (doula, doğum psikoloğu) sakin, tecrübeli, güvenli bir rehberliği doğumun olmazsa olmazıdır. Bu rehberlik sayesinde doğumlarına eşlik ettiğimiz birçok anne, doğumunda korkularından sıyrılarak, doğru nefesler alarak ve aktif pozisyonları kullanarak çok daha rahat bir doğum şeklini deneyimleyebilirler. Tüm bunlara ulaşabilmek için kişilerin bilinçlenerek doğumlarına sahip çıkmaları gerekir. Gebelik sırasında alacakları doğuma hazırlık ve nefes eğitimleri bu bilinçlenmeye katkıda bulunacaktır.

  Normal doğumda sancıların başlamasından bebeğin doğumuna kadar geçen sürede annenin doğru şekilde nefes alıp vermesi hem anne hem bebek için çeşitli faydalar sağlayacaktır. Annenin doğuma daha iyi konsantre olmasını ve doğum ağrıları ile kolayca başetmesini sağlayacaktır. Anneye ve bebeğe daha fazla oksijen sağlayacaktır. Uygun ıkınma teknikleri ile beraber uygulanan nefes teknikleri sancıların efektif kullanılmasını yani doğumun daha kolay ilerlemesini sağlayacaktır. Nefes egzersizlerini doğum başlamadan önce hamilelik süresince evde arada sırada alıştırmalar yaparak öğrenmek gerekir aksi taktirde ilk defa doğum sırasında uygulamaya çalışmak başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bulunduğunuz şehirde varsa bu teknikleri öğrenebileceğiniz bir hamile eğitim sınıfına başvurmanız en iyisi olacaktır.

  Doğumda nefes teknikleri:

  Nefes alıp verme egzersizleri, doğum sırasında doğum eylemini kolaylaştıran en önemli unsurlardır. Dikkat edilmesi gereken öncelikli faktör; nefesin mutlaka burundan alınıp ağızdan verilmelidir. Nefes, hızlı hızlı alınıp verilmemelidir. Normal hızda, sakince nefes alınmalıdır. Nefes egzersizleri 3’e ayrılır:

  1. Göğüs solunum,
  2. Karın solunum,
  3. Göğüs ve karın birlikte solunum

  Göğüs solunum, burundan nefes alınması ve nefes alırken yalnızca göğsün şişirilmesidir. Nefes alırken göğüs şişirilmeli ve ardından ağızdan yavaşça nefes verilmelidir. Bu solunum yöntemi sırasında karın bölgesinin şişmemesine dikkat edilmelidir. Destek için anne adayı bir elini karnına koyabilir ve şişip şişmediğini kontrol edebilir.

  Karın solunumda ise anne adayının dik bir şekilde oturması gerekmektedir. Ardından burundan yavaşça nefes alınmalı ve yalnızca karnın şişirildiğinden emin olunmalıdır. Bu nefes yönteminde göğüs kesinlikle şişmemelidir. Kontrol için anne adayı bir elini karnına ve bir elini göğüsüne koyabilir. İki nefes yönteminin kombini için ise doktor ve ekibi anne adayını yönlendirecektir. Doğum aşamalarında kullanılması gereken nefes teknikleri farklıdır.

   

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız