Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?
20February

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte mide bulantısı sık yaşanan bir durumdur. Özellikle mide bulantısı ve kusma erken gebelik belirtileri arasında kabul edilmektedir. Bu bulantılar gebeliğin 4, 6. haftalar arasında başlayacaktır. Bu gebelik belirtisi anne adaylarını rahatsız eden bir durumdur. Mide bulantısı ilk trimester yani üçüncü ay bittikten sonra artık görülmez.

Anne adaylarının önemli bir bölümünde 16 hafta geride kaldığında rahatlamalar görülecektir. Ancak bazı anne adaylarında mide bulantısı hamileliğin sonuna kadar sürebilir. Mide bulantısı erken gebeliği ortaya koyan bazı belirtilerden biridir. Bu belirtilerle birlikte kabızlık, yorgunluk hissi, endişe ve korku hali, göğüslerde hassasiyet, koku duyusunda artma gibi durumlar görülebilir. Koku duyusu arttıkça mide bulantısı da artacaktır.

Hamilelikte mide bulantısı bazı anne adaylarında belirttiğimiz süreden daha geç başlayabilir. Yani mide bulantısının başlaması kişiden kişiye değişecektir. Mide bulantısı anne adaylarının en çok zorlandığı durumlardır. Ayrıca mevcut etkisi de kişiye göre değişecektir. Her 10 kadından 8’inde gebelik sürecinin başında mide bulantısı şikayeti görülmektedir.

Hamilelikte mide bulantısı neden olur?

Gebelik döneminde mide bulantısı şikayetlerinin görülmesinin en temel nedeni hormonlarda yaşanan değişimlerdir. Gebelik sürecine girildiğinde anne adayında bazı hormonlar artış gösterir. Bu dönemde en çok B-HCG hormonu artacaktır. Bu hormonun artmasıyla birlikte mide bulantısı şikayetleri de ortaya çıkacaktır.

İkiz gebelik olması durumunda B-HCG hormonunda yoğun bir artış söz konusudur. Buna bağlı olarak çoğul gebeliği olan anne adaylarına bulantı ve kusma şikayetleri daha fazla olur. Gebelik döneminin üçüncü ayı tamamlandığında HCG hormonu seviyesi düşme eğilimine girer. Buna bağlı olarak da mide bulantısı şikayetleri ortadan kalkmaya başlar.

Gebelik döneminde mide asidi de daha fazla salgılanır. Bunun yanına anne adayı daha halsiz, yorgun ve kokulara karşı hassas hale geldiği için mide bulantısı şikayetleri artabilir. Tüm bu sebeplere ek olarak anne adayının stresi ve duygusallığı da mide bulantısının artmasına yol açabilecek etmenler arasındadır.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer?

Hamilelikte mide bulantısı şikayetleri birçok anne adayında görülür. Bu şikayetler ortalama gebelik döneminin üçüncü ayı sonunda hafifleme eğilimine girer ve bir süre sonra ortadan kalkar. Ortalama on ikinci haftadan itibaren mide bulantısı şikayetlerinde azalma görülecektir. Çok nadir olarak gebelik döneminde mide bulantısı şikayetleri daha uzun sürebilir. Bazı anne adaylarında doğum olana kadar mide bulantısı yaşanabilir. Bu oran çok düşüktür.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl olur?

Gebelik dönemi başladığında öncelikle östrojen seviyesi yükselir. Daha sonra diğer hormonlarda da belirgin bir artış görülür. Buna bağlı olarak da mide bulantıları ortaya çıkmaktadır. Östrojen seviyesi gebeliğin ilk ayında bir anda artış gösterir. Bu hormonun bir anda dalgalanması sebebiyle anne adaylarında ani bulantılar görülebilir. Ayrıca koku alma duyusunda da bazı değişimler yaşanır. Bulantıların diğer sebepleri arasında HCH hormonunun yükselmesi olduğunu belirtmiştir. Buna ek olarak sindirim kasları gevşer.

Anne adayları gebelik sürecinde sağlıklı ve düzenli beslenemezse mide bulantısı şikayetleri artabilir. Özellikle çoğul gebeliklerde mide bulantıları anne adayları için daha zorlayıcıdır. Bu süreçte mide bulantısıyla mücadele etmek zorlayıcı bir süreçtir.

Hamilelikte mide bulantısı bebek için riskli mi?

Gebelik döneminde anne adaylarının mide bulantısı ya da kusma şikayetleri yoğun olarak görülür. Bu durumlarda anne adayları tedirgin olabilir. Özellikle bu durumun bebeğe zarar verip vermediği merak konusu olur.

Hamilelik boyunca gerçekleşen kusma ya da mide bulantısı şikayetleri hem anne adayı hem de bebek için bir risk oluşturmamaktadır. Gebeliğin ilk aylarında bu sorunlar anne adayının beslenme düzenini olumsuz etkileyebilir. Bu duruma bağlı olarak anne adayı kilo alacağına daha fazla kilo verir. Bu durum tedirginlik yaratsa da gebelik döneminde çok normaldir.

Anne adayları gebeliğin ilerleyen dönemlerinde mide bulantısı ve kusma şikayetleri ortadan kalktığı için beslenme durumları da düzelecektir. Doktorunuz bu konuda size bazı tavsiyelerde bulunacaktır.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer?

Hamilelik döneminde doğru uygulamalar sayesinde mide bulantısıyla mücadele edilebilir. Bunun için uzmanların önerdiği bazı uygulamalar şöyledir;

 • Anne adayları öğünlerini sıklaştırmalıdır. Öğünler sık olsa da porsiyonlar azaltılmalıdır.
 • Yemek yerken sıvı tüketimi yemekten önce ya da sonra yapılmalıdır.
 • Anne adayları gün içinde sürekli olarak bol sıvı tüketmelidir.
 • Mide bulantısını ortaya çıkaracak kokular ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Anne adayı kokudan rahatsız oluyorsa hemen bulunduğu ortamı havalandırmalıdır.
 • Çalışan anne adayları düzenli olarak hava alabileceği molalar vermelidir. Mola aralıkları kısaltılmalıdır.
 • Sabah vakitlerinde tuzlu kraker atıştırarak mide bulantısının görülmesi engellenebilir. Ayrıca anne adayı her zaman yanında beklenmeyen durumlara karşı tuzlu kraker bulundurabilir.
 • Uyku düzeni sağlanmalıdır.
 • Anne adayı gün içinde bol dinlenecek vakit yaratmalıdır.
 • Yüksek sıcaklığa sahip ortamlardan kaçınılmalıdır. Bu durum bulantının ortaya çıkmasına yol açar. Oda sıcaklığı seviyesinde vakit geçirilebilir.
 • Limonata içerek mide bulantısı durumunda rahatlama sağlayabilirsiniz.

Hamilelikte mide bulantısı normal mi?

Her anne adayının hamilelik süreci farklı geçer. Bazı anne adaylarında tüm belirtiler bir anda ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde de bu belirtiler daha az sayıda çıkar. Hatta belirtilerin şiddeti de gebeliklerde değişkendir. Anne adayı ve bebeğin sağlık durumunda bir sorun olmadığı sürece mide bulantısı normal olarak kabul edilecektir. Yani gebelik döneminde anne adayının bulantı şikayeti gebeliğin sorunlu ilerlediğini göstermez. Ancak gebelik dönemindeki bulantının gebeliğin sağlıklı geçtiğine yönelik yoruma sebep olması da yanlıştır.

Bizi Arayın