Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

  Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

  Az Gelen Adet Kanaması: Üreme dönemine giren her kadında belirli bir aralıkla adet kanaması durumu olur. Adet döngüsü kadınlar için ortalama 28 gün kadardır.  Bu döngüden daha kısa ya da daha uzun bir süreç de söz konusu olabilir. Adet döngüsü her  kadında bireysel olarak farklıdır. Bununla birlikte kadınlarda adet kanaması yoğunluğu da farklı olur. Bazı kadınlarda çok yoğun olarak kanama olmasına karşın bazı kadınlarda da adet kanaması çok az gelmektedir.

  Az gelen adet kanaması nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  Kullanılan İlaçlar: Adet görmenizi sağlayacak östrojen ya da progesteron hormonlarını etkileyecek ilaçları kullanırsanız adet döneminde daha az seviyede kan gelebilir.

  Hormonal Dengesizlik Durumları:  Hipofiz bezi ve tiroid bezleri hormon üretiminde etkilidir. Bu bezlerde yaşanan bozukluklar adet kanamasının az gelmesine yol açabilir. Tiroid hormonnu düşük olursa, prolaktin hormonu yüksek olursa, insülin seviyesi yüksek olursa, androjen seviyesi yüksek olursa adet kanaması az seviyede olabilir.

  Karaciğer ve Böbrek Hastalıkları: Karaciğer ve böbrek hormon salgılanmasında önemli görevleri olan organlardır. Bu organlardaki hastalıklar hormonların olması gerekenden az ya da çok salgılanmasına yol açabilir. Dolaylı olarak adet kanamasının az gelmesi sonucu da ortaya çıkabilir.

  Asherman Sendromu:  Kürtaj yaptırdıktan sonra enfeksiyon ya da rahim içinde parça kalmasına bağlı olarak rahim  içinde yapışıklık sorunu ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık düşük olasılık da olsa sezaryen doğumu sonrasında da görülebilir. Bir cerrahi müdahale olmadan tübeküloz ya da birtakım enfeksiyon hastalıklarına bağlı olarak  ortaya çıkabilir.  Bu durumda rahim içinde yapışma sorunları olabileceği için adet kanaması düşük oranda gelir.

  Yapısal Sorunlar:   Polikistik over, myom, polip, rahim iç tabakasında kas tabakasının ilerlemesine bağlı rahim kalınlaşması gibi yapısal durumlar adet kanaması üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Özellikle polikistik over sendromu olan kadınlarda düzensiz yumurtlama olduğu için adet döngüsü de düzensizleşir. Ayrıca adet kanamasında da azalma görülebilir.

  Menopoz Dönemi: Menopoz döneminin yaklaşmasıyla birlikte kadınlar kadınlık hormonlarının azalması sonucuyla yüzleşir. Bu süreçte kan akışı düzensiz ve yetersiz hale gelebilir.

  az gelen adet kanaması nedenleri

  Sheehan Sendromu: Doğum ardından ortaya çıkan aşırı kanamaya bağlı ortaya çıkan bir sendromdur. Bu sendrom hipofiz bezinde hasar oluşmasına yol açar. Buna bağlı olarak hipofiz bezi normal seviyesinden daha az çalışmaya başlar. Bu durum da östrojen ve progesteron hormonun az salgılanmasına yol açar. Sonuç olarak da adet seviyesinde azalma görülür.

  Erken  Süreçte Yumurtalık Yetmezliği:  Erken yumurtalık yetmezliği sorunu 40 yaşından daha genç olan kadınlarda yumurta üretiminin durmasıdır. Menopoz tarzında doğal bir durum olmadığı için  bu durum adet düzensizliğine ve adet kanamasında azlığa yol açabilir.

  Vücut Yağı Düşüklüğü: Kadınlarda vücut yağı düşük olursa adet olamayabilirsiniz. Adet olsanız da adet kanamasının seviyesi az olabilir.

  Rahim Problemleri: Cerrahi müdahalelere bağlı olarak ya da doğuştan ortaya çıkan rahim sorunları adet kanamasının az oranda görülmesine yol açabilir.

  Psikolojik Durumlar:  Kadınlar yoğun olarak stres yaşadıkları dönemlerde adet kanaması az olabilir. Fiziksel bir sorun yoksa adet kanamasının az olarak yaşanmasının sebebi psikolojik de olabilir. Stres seviyesi hormon bezlerini olumsuz etkileyebilir. Bu durum da adet kanamasının az olmasına yol açabilir.

  Rahim İçi Tabakasının İnceliği:  Rahim içi tabakasının ince olmasının temel sebebi östrojen seviyesinin düşük olmasıdır. Bu durum rahim iç tabakasının kalınlaşmasına engel olur. Adet kanaması rahim iç tabakasının kalınlığıyla doğru orantılıdır. Bu yüzden ince olan tabakalarda adet kanamasının miktarı da azalabilir.

  Ani Kilo Değişimleri: Vücutta belirli bir yağ oranı olması adet döneminin sağlıklı olabilmesi açısından önemlidir.  Vücut ağırlığı normalden çok düşük olan ya da ani bir şekilde kilo kaybı yaşayan kişilerde adet düzensizlikleri ve adet seviyesinin azalması durumları başlar.

  Gebelik:  Birçok anne adayı hamile olduğuna adet kanamasının olmaması durumunda karar verir. Embriyo yerleşmesi gibi durumlar hafif lekelenme ya da kanama yaşatabilir.

  Doğum Kontrol Yöntemleri: Doğum kontrolü amacıyla kullanılan ilaçların önemli bir bölümü adet kanamasını azaltır. İlaçlarda yer alan hormonlar adet kanamalarının yoğunluğunun azalmasına yol açabilir.  Adet dönemi şiddetli olan kadınlar için doğum kontrol ilaçları uzmanlar tarafından önerilir.

  Rahim Yaraları:  Kürtaj yaptırılması ya da kısa aralıklarla sezaryen doğum yapılması ya da farklı durumlar rahim duvarının birbirine yapışmasına yol açabilir. Bu durumda rahimde yarar çıkabilir. Rahim yaraları adet seviyesini azaltabilir.

  Rahim Ağzının Darlığı:  Rahim ağzı dar olması durumunda çok düşük bir olasılık da olsa adet kanaması az görülebilir.  Bu durumda kan rahim içinden dışarıya normal süreçle atılmaz. Bu yüzden kanama azalır. Ancak bu durumda ağrılı bir kanama görülür.  Bu sorun yaşandığında ağrıya karşı doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

  Dış Etkenler: Adet kanamasının az olması bazı dış etmenlere de bağlı olabilir.  Yeme bozukluğu, kalıtsal sorunlar ya da hava değişiklikleri de adet miktarını etkilemektedir.

  Adet Kanaması Nasıl Artar?

  Az gelen adet kanaması birçok kadının yaşadığı bir sorundur. Bu durumdan şikayetçi olan kadınlar öncelikle muayeneye ihtiyaç duyar. Adet kanamasının artmasını istiyorsanız öncelikle kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir.  Bu durum genel olarak ciddi olmayan durumlardan kaynaklı olmalıdır. Doktorunuz adet kanamasını düşüren sebepleri bulur ve gerekli tedavi uygulayarak iyileşmenizi sağlar. Çoğu zaman adet kanamasını arttırmak için ilaç tedavisi uygulanır.

  İlginizi çekebilir: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız