ANTİ-AGİNGAnti Aging Nedir, Nasıl Yapılır?

Anti-aging, kişilerde yaşlanmayı yavaşlatabilmek ya da tersine döndürebilmek için uygulanan yöntemlere verilen isimdir. Bu işlemler sayesinde cilt yenilenir, hormonlar dengelenir ve yaşlanmaya bağlı olarak görülen hastalıklar önlenebilir.

İnsanlarda yaşlanma sürecine neden olan birçok etmen vardır. Cildin zararlı güneş ışınlarına maruz kalması, serbest radikaller, hormonlarda azalma görülmesi, hareketsiz bir yaşam tarz olması, sağlıksız beslenme, stres, alkol ve sigara gibi durumlar yaşlanmaya neden olabilir. İnsan cildi çevreden ve yaşam tarzından direkt olarak etkilenmektedir.

Yaşlanma belirtileri kişilerde en yoğun olarak cilt üzerinde görülmektedir. Yaşlanmayı tamamen durdurmasanız da bu süreci yavaşlatmak sizin elinizdedir. Koruyucu hekimlik uygulamaları arasında olan anti-aging yöntemi sayesinde hücrelerin enerjisini arttırmak mümkündür.

Bu süreçte kozmetik bakım desteği sayesinde cildin yaşlanma süreci en yavaş hale getirilir. Tedavi sırasında sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz de yaparsanız yaşlanma karşıtı etkiyi güçlendirebilirsiniz. Aldığınız profesyonel destek sayesinde yaşlanmanın etkilerini geciktirebilir ve yaşlanma sürecinizi yavaşlatabilirsiniz. Her yaşta uygulanabilecek yaşlanma karşıtı bir uygulamadır.

  • Anti aging nasıl yapılır?
  • Anti aging yöntemleri nelerdir?
Anti aging nasıl yapılır?

Anti-aging yöntemi için öncelikle bir uzmana görünmeniz gerekiyor. Bu süreçte doktorunuz genel bir fiziki muayene yapar. Bu muayene sırasında sağlık sorunları ve yaşlanmaya neden olan durumlar belirlenir.

Hastanın önünde bir engel olmaması durumunda anti-aging tedavi süreci başlatılır. Doktorunuz yaşlanmayı yavaşlatmada bir engel belirlediyse öncelikle bu durumu ortadan kaldıracak bir tedavi planlanır.  Bu yöntem sayesinde yaşlanmanın önüne geçemeseniz de fiziksel çöküşü önlemeniz mümkündür.

Yaşlanma karşıtı tedavilerde genel sağlık muayenesi büyük önem taşır. Doktorunuz muayene sırasında kan ve hormon testi yapacaktır.  Bu tedavide hastanın beslenme tarzı da çok önemlidir.  Dolayısıyla beslenme alışkanlığı sağlıklı olan ve hep iyi beslenen kişilerde doğal anti aging gerçekleşebilir.

Bedeninizdeki yaşlanma belirtilerini kontrol altına alırken aktif yaşam ve egzersiz de önemlidir. Yani tedavi sürecinde aktif yaşamı ve egzersiz yapmayı bir yaşam stili haline getirmeniz gerekiyor, ayrıca dengeli beslenme alışkanlığı kazanarak yaşlanmaya ait belirtileri ortadan kaldırılabilirsiniz. Doktorunuz siz beslenme tarzını yapılandırmada yardımcı olarak kaliteli yaşam sürenizin uzamasında destek olabilir.

Anti aging yöntemleri nelerdir?

Cildinizi gençleştirmek ve yaşlanmayı yavaşlatmak için uygulayabileceğiniz birçok anti-aging yöntemi vardır. Bu yöntemler tek başına yapılabileceği gibi kombin edilerek de yapılabilir. Bu konuda belirleyici olan sizin talepleriniz ve doktorunuzun görüşüdür.

Anti-aging yöntemleri şu şekildedir;

  • Dolgu estetiği

Bu işlemde dermal dolgu maddeleri yumuşak dokuyu geliştirmek adına cilde enjekte edilmektedir.  Dolgularda yağ dokusu, kolajen, hyalüronik asit ve sentetik slikon bulunabilir. Dolayısıyla doğal sonuçlar sağlayacak bir yöntemdir.

Dolgu tedavisiyle anatomik çizgilerin derinleşmesinin önüne geçilebilir ve yüze kaybettiği hacim yeniden kazandırılabilir. Kaş kaldırma, dudak kalınlaştırma, eldeki kırışıklıkların giderilmesi gibi  yöntemleri barındırmaktadır.

  • Botoks tedavisi

Anti-aging yöntemlerinden biri de botoks tedavisidir. Yani bu yöntemde mimik kaslarının oluşturduğu kırışıklıklar giderilir. Hastanın alın, göz çevresi, boyun, üst dudak, koltuk altı, el ve ayaklarına yapılabilir.

  • Örümcek ağı estetiği

Doktorunuz tarafından belirlenen sayıda medikal ip ince uçlu iğneler kullanılarak cilt altına yerleştirilir. Örümcek Ağı Estetiği tedavisinde medikal ip sayısı cilt hasarınıza göre belirlenir, ipler bir süre sonra cilt altında erir ve kendi biyolojik ağını örer. Bu işlemde temel amaç kolajen üretimini tetiklemektir. Kolajen üretimine bağlı sarkma, kırışıklık, hacim kaybı ameliyatsız şekilde ortadan kaldırılmaktadır.

  • Kök hücre tedavisi

Anti-aging  yöntemleri arasında kök hücre tedavisi de yer alır. Kök hücrelerin kendini yenileyerek çoğalma özelliği vardır. Kemik iliği ve yağ dokusunda alınmış olan kök hücreler laboratuvarda işlenerek serum şeklinde damardan kan dolaşımına salınır. Bu sayede cilt hücrelerinin kendini yenilemesi sağlanır.  Cilt hücreleri yenilendikçe yaşlanma etkileri geri çevrilebilir. Ayakta uygulanabilecek bir işlemdir.

  • Trombositlerden zengin plazma (PRP)

Kanınızda bulunan trombositler ayrıştırılır ve vücudunuza tekrar enjekte edilir.  Buna bağlı olarak büyüme faktörleri ve hormon bulunan hücreler tercih edilir. Bu hücreler hasar bulunan dokuları onarırlar.  Kök hücre tedavisinde farklı ise içeride bu hücrelerin çoğalmamasıdır.

  • Lazer tedavisi

Vücudunuzun ihtiyacına ve talebinize göre birçok farklı lazer tedavisi vardır. Anti-aging uygulamalar kapsamında cilt lazer ışınlarıyla taranarak cildinizin kolajen üretimi uyarılmaktadır.

Bu işlem sonrasında bağ dokunuzun yenilenmesiyle cildiniz canlanmaya başlar. Cildin her bölgesine uygulanabilir. Bu yöntem cilt yenileme ve sıkılaştırmada yoğun olarak kullanılan bir yöntemdir.  Güneş ışınlarının verdiği hasar, yaşlanmaya bağlı oluşan lekeler ve ince çizgiler kısa süre içinde tedavi edilir.

  • Mikro iğne tedavisi

Mikro iğne tedavisinde farklı uzunluğa sahip çok ince yapıdaki iğneler deri yüzeyine uygulanır. İğneler deriye özel aparatlar yardımıyla uygulanmaktadır, farklı derinliklerde binlerce mikro delik açılır. Buna bağlı olarak hasar alan deri kendini iyileştirmek için harekete geçer. Vücudunuz hasarlı bölgelerde kolajen üretir, büyüme faktörü ve diğer iyileştirme maddelerini bu bölgeye yollar.  Özellikle ince çizgi ve sivilce izlerinin tedavisinde çok etkili bir ant—aging yöntemidir.

  • Mezoterapi

Vücutta kolajen üretimi, elastik yapı ve lif üretimi için vitamin, hyalüronik asit, mineral, koenzim, büyüme faktörleri ve somon DNA’sı gibi maddeler etkilidir ve bu etkili maddeler Mezoterapide birleştirilerek deri altına enjekte edilmektedir. Ayrıca bu işlem gençlik aşısı olarak da bilinir. Bu işlem başarılı bir cerrah tarafından uygulandığında cildinizde yaşlanma etkilerini yavaşlatabilir.

Anti-aging uygulamalarda temel amaç cilt dokusunu ve bağlayıcı hücreleri yenileme, hormonal düzensizlikleri dengeleme, cinsel sağlığı arttırma ve yaşlanmaya bağlı ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı önlem alma gibi durumlardır.İletişim


Telefon

+90(216) 391 77 22


Mail

info@ozlemaras.com


Adres

Validei Atik Nuhkuyusu Cd. No:197 Üsküdar / İST© 2021 OP. DR. ÖZLEM ARAS© 2021 OP. DR. ÖZLEM ARAS