Anne Dostu Sezeryan Nasıl olmalı ?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Anne Dostu Sezeryan Nasıl olmalı ?

  Anne Dostu Sezeryan Nasıl olmalı ?

  Anne ve bebeğin doğum sonrasında ayrılması son dönemlerde yaygınlaşan bir Batı Kültürü etkisidir. Erken Ten Tene Temas doğumda başlar ve ılık bir battaniye sarılı çıplak bebeğin annenin göğsüne yüzükoyun yatırılmasını gerekir. Son zamanlarda, sanayileşmiş ülkelerde dahil olmak üzere birçok toplumda bebekler, daha çok hastanede doğuyor ve olağan hastane bakımının bir parçası olarak annelerine verilmeden önce bebekler genellikle ayrılıyor, kundaklanıyor veya giydiriliyor. Yine sezaryen doğumdan sonra bu durum ile yaygın olarak karşılaşılıyor.

  Peki anne dostu sezaryen nedir?

  İlk olarak doğumun kendiliğinden başlaması beklenir…Doğum başladığında, ameliyathane şartları hazırlanır.  Anne boynundan başlayan, siper dediğimiz bariyer, bebeğe göğüste daha çok yer bırakacak şekilde ayarlanır. Anestezi ve çocuk doktoru ile bu planımız önceden konuşulmalıdır. Bebeği doğumdan sonra anne kucağında Ten Tene Temasını ameliyatın sonuna kadar yapacak olan önceden konuşulmuş bir doğum destekçisi ameliyathanede hazır bulunur. Epidural anestezi yapılır. Bu sayede anne doğumdan sonra bebeğini emzirebilir.

  Bebek dünyaya gelirken spotlar kapatılır . (Ses ve ışığa karşı doğuştan gelen korku nedeniyle). Kordon kan akımı durana kadar, demir depoları, kök hücrelerinin bebeğe geçişi sağlanır. Hızlı bir muayene ardından bebek anne göğsü ile buluşturulur . Güvenli bağlanma ile ilk temas sağlanır. Anne hemen emzirir.  Sezaryen süresince anne göğsünden ayrılmayan bebek odaya yine sedyede anne göğsünden ayrılmayarak geçer. Böylelikle bebek hastanelerde maalesef rutin bir uygulama olan camın arka tarafında bırakılarak yalnız ve huzursuz kalmamış olur. Anne mutlu, bebek mutlu, doğum ekibi mutlu olur.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız