Adet Kanaması Uzun Sürmesi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Adet Kanaması Uzun Sürmesi

  Adet Kanaması Uzun Sürmesi

  Adet kanaması uzun diyorsanız şöyle başlamak gerekir. Yetişkinlik aralığına erişen bir kadında adet döngüsü 21 ile 35 gün arasındadır. bu süre ergenlik  döneminde ya da menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda farklıdır. Bu kadınlarda süreç daha kısa ya da uzun sürebilir. Her kadında adet kanamasının miktarı da değişkendir.  Adet kanaması ortalama 3-7 gün arasında devam eden bir süreçtir.  Bu süre geçmesine rağmen adet kanaması devam ediyorsa adet kanamasının uzun sürmesi sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu durum ise Menoraji olarak adlandırılmaktadır.

  Adet döngüsü ve adet döneminin süresi her kadında şahsa özeldir. Bazı durumlara bağlı olarak ağır, düzensiz ya da uzun süreli adet sürebilir. Bazı dönemlerde de cinsel ilişki sonrasında da kanamalar ortaya çıkabilir.  Kadınlar için adet kanamasının uzun sürmesi rahatsız edici bir durumdur.  Bu rahatsızlık kanser gibi birçok önemli rahatsızlığın ön belirtisi olabilir. Bu yüzden uzun adet kanaması yaşayanlar mutlaka bir uzmana başvurmalıdır.  Bu sürecin 7 günden daha uzun sürmesinin altında yatan neden araştırılarak bir tedavi planlanmalıdır.

  Adet Kanaması Neden Uzun Sürer?

  Adet kanamasının uzun sürmesinin altında birçok neden olabilir. Kadınlarda bir tedaviden önce adet kanamasının neden uzun sürdüğü bulunmalıdır. Adet kanamasının uzun sürmesinin nedenleri şöyle sıralanabilir;

  • Doğum Kontrol Uygulamaları:

  Doğum kontrol uygulamaları kapsamında enjeksiyon, hap ya da deri altı implantı gibi durumlar adet kanamasının uzamasına sebep olabilir. Kadınlarda hormonların etkisine dışarıdan müdahale eden her süreç adet kanamasını etkiler.  Bu durum karşısından farklı doğum kontrol yöntemleri denemelisiniz.

  • Polikistik Over Sendromu:

  Söz konusu sendrom doğurganlık dönemine gelen her  10 adından 1 tanesinde görülebilen bir durumdur.  Yumurtalıklarda oluşan yumurtaların olgunlaşmasına engel olan ve kısırlık gibi birçok soruna yol açan kistler olarak tanımlanabilir. Polikistik Over Sendromu olduğu kesinleşen birçok kadın adet kanamalarının uzadığından şikayet eder.

  Detaylarıyla anlattık: Polikistik Over Sendromu

  • Erken Dönemde Girilen Menopoz:

  Menopoz dönemi kadınlarda ortalama 50 yaşlarda ortaya çıkar. Ancak 35 yaşını geçmiş her kadının erken dönemde menopoza girme riski vardır. Bu durum hormonlar üzerinde bir dengesizlik yaratır. Buna bağlı olarak da adet kanamaları daha uzun sürmeye başlayabilir.

  • Endometriozis:

  Rahim çevresini kaplayan hücrelerin rahim dışında da büyümeye başlamasıdır. Genel olarak periton boşluğu ya da yumurtalık yüzeyinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kısırlık, adet düzensizliği gibi sonuçları olabilen bir rahatsızlıktır.

  Bu içeriği mutlaka okuyun: Endometriozis Tanısı ve Tedavisi

  • Polip ve Myom:

  Myom, rahim içinde yer alan iyi huylu tümörlerdir. Ancak adet döngüsünde bazı düzensizliklere yol açabilir. Bu durumda tedavi edilmesi gerekebilir. Polipler ise rahim iç duvar dokusunda ortaya çıkan kitleler olarak karşımıza çıkar.  Bu kitleler myomlara göre daha risklidir.  Adet döneminin uzun sürmesinin sebebi olabilirler.

  İlginizi çekebilir: Miyom Nedir, Miyomlar Kısırlık Yapar mı?

  • Kullanılan Bazı İlaçlar:

  Kan pıhtılaşma işlemini engelleyen ilaçlar, antipsikotik yatıştırıcı olarak bilinen fenotiyazidler ve serotonin alımını etkileyen antidepresan  ilaçlar  adet kanamasının daha uzun sürmesine yol açabilir. Bu sorun olması durumunda kullandığınız ilaçları gözden geçirmelisiniz.

  • Kanser:

  Bazı kanser türleri adet dönemini uzatabilir. Rahim, rahim ağzı ya da yumurtalık bölgelerinde yer alan kanserli hücreler adet dönemini etkileyebilir.

  • Enfeksiyon:

  Cinsel yolla bulanan pelvik inflamatuar hastalıklar adet kanamalarının uzamasına ya da daha yoğun olmasına yol açabilir.

  Adet Kanaması 10 Günden Fazla Sürerse Ne Olur?

  adet kanaması neden uzun sürer

  Her anne adayı ya da kadın belirli dönemlerde düzensiz adet döngüsü yaşayabilir.  Bu durum büyük bir sorun olabilir. Kadınlarda adet döngüsüne doğrudan etki eden çok sayıda etmen vardır. Bu faktörlere yoğun olarak maruz kalma durumu olduğu için hormon seviyelerindeki düzensizlikler adet kanamasının uzun sürmesine yol açabilir.  Kadınlarda adet kanaması 10 gün ya da daha fazla sürmesi durumunda altında çok ciddi sebepler olabilir.  Bu durumda mutlaka uzmana başvurmak gerekir.

  Adet kanamanız 10 gün sonunda hala yoğun ve şiddetli olarak devam edebilir. Bu durumda ortaya çıkabilecek sorunların araştırılması adına bir uzmana başvurmanız gerekir.  Yapılan muayene sonuçları ve değerlendirmeler sonrasında kanamanın kesilmesi ve adet döngüsünün düzene girmesi için belirli bir reçete verilir.  Ayrıca polip ya da myom gibi durumlar varsa cerrahi işlemler uygulanabilir.

  Adet Kanaması Uzun Sürmesi Belirtileri Nelerdir?

  Adet kanamasının uzun sürmesi durumu belirli belirtileri de beraberinde getirir.  Bu belirtiler şu şekildedir;

  • Vajinal kanamanın çok sık hale gelmesi ve yoğun bir ped ile tampon değişikliği yapılması
  • Çift ped kullanımına sebep olacak uzun süreli kanamalar
  • Kan akışının bir haftadan daha uzun sürdüğü kanamalar
  • Gece uykudan kalkarak ped ya da tampon değiştirmek zorunda kalmak
  • Yoğun pıhtı boşalması olması
  • Kanamaya bağlı olarak günlük aktivitelerini yapamamak
  • Yorgunluk, halsizlik nefes darlığı gibi sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan anemi belirtileri
  • Sabit olarak yaşanan alt karın ağrısı ve pelvik ağrılar bu belirtiler arasındadır.

  Adet Kanaması Uzun Sürmesi Durumunda Tedavi Seçenekleri

  Adet kanaması uzun sürmesi durumunda tedavi seçenekleri sizin durumunuz ve isteğinize göre şekillenir.   Öncelikle ilaç tedavisi tercih edilecektir. Demir takviyesi, kan kaybını azaltmak adına kanama anında alabileceğiniz ilaçlar, adet döngüsü ve kanama süresini azaltacak ilaçlar, hormonal dengesizliğinizi ortadan kaldıracak ilaçlar, kanama ve krampları azaltarak rahim iç duvarını inceltecek ilaçlar kullanılabilir. Belirli durumlarda cerrahi müdahaleye de ihtiyaç duyulabilir. Cerrahi müdahale gerektiren durumlarda durumun ciddiyeti de belirleyici olacaktır.

  İlginizi Çekebilir: Az Gelen Adet Kanaması

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız