Mikro TESE İşlemi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Mikro TESE İşlemi

  Mikro TESE İşlemi

  Kısırlık üzerine yapılan araştırmalara göre, erkeklerdeki sperm kalitesinde geçmiş yıllara oranla düzenli olarak düşüş yaşanmaktadır.  Bu durum, günümüzde daha fazla çiftin androloji ve üreme uzmanlarından yardım aldığını kanıtlar niteliktedir.

  Erkek kısırlığının, fiziksel bir engelden yaşam tarzı faktörlerine kadar birçok nedeni vardır. Doğal yöntemlerle hamilelik sağlanamıyorsa, yeterli sayıda kaliteli spermlerle yardımcı üreme teknikleri uygulanabilir. Ancak semen sıvısında spermin bulunamadığı durumlarda, Mikro TESE gibi bir sperm toplama işlemi gerçekleştirilebilir.

  Mikro TESE nedir?

  Mikro TESE, spermi toplamak için testislerden birinin veya her ikisinin kapsamlı bir araştırmasını içerir. Prosedür, spermlerin bulunması ve en iyi potansiyele sahip olanların örneklenmesi ve testis hücrelerini besleyen kan damarlarındaki yaralanmayı sınırlamak için özel bir ameliyat mikroskobu yardımıyla gerçekleştirilir.

  Mikro TESE kimlere uygulanır?

  Bazı erkeklerde cinsel aktivite sonrası ejakülat meydana gelse de, semen sıvısı içerisinde sperm bulunmamaktadır. Buna azospermi denir ve erkek faktörlü kısırlığın en yaygın nedenlerindendir. Spermin üretildikleri testislerden penisin ucuna taşınmasını önleyen bir tıkanıklık varsa, obstrüktif azospermi olarak adlandırılır. Obstrüktif nedenlerle oluşan tıkanıklık, genellikle cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir.

  Testislerde belirgin şekilde bozulmuş sperm üretimi mevcutsa ve semen sıvısı içerisinde spermin bulunamaması zayıf sperm üretiminden kaynaklanıyorsa obstrüktif olmayan azospermi tanısı konulur. Spermatogenez, erkek testislerinde sperm üretim sürecidir. Bu sürecin ilk aşamaları, testislerin seminifer tübüller adı verilen bir bölümünde ortaya çıkar. Obstrüktif olmayan azospermi durumunda spermlerin üretimi, testisin birkaç kısmı ile sınırlı olabilmektedir.

  Sperm olgunlaşma sürecinin durması,  sperm üretmek için gereken leydig hücrelerinin bulunmaması, radyasyon, bazı ilaçlar, testisin bükülmesi, enfeksiyonlar, kromozomal veya genetik nedenler, hormonal problemler obstüktif olmayan azosperminin başlıca nedenleridir.

  Mikro TESE işleminin uygun olduğu durumlar şöyledir:

  • Erkekte obstrüktif olmayan azospermi varsa,
  • Sperm testi sonuçlarında yeterli testosteron seviyesi mevcutsa,
  • Testosteron seviyeleri düzeltilmiş olmasına rağmen azospermi devam ediyorsa Mikro TESE operasyonu ile olumlu sonuçlar alınabilir.

  Mikro TESE nasıl yapılır?

  mikro tese ameliyatı

  Herhangi bir cerrahi operasyon için genel sağlık durumunun iyi durumda olduğundan emin olunmalıdır. İşlemden önce reçete edilen gereken ilaçlar talimatlara uygun bir şekilde alınmalıdır.

  Mikro TESE, 15 ile 25 kat büyütme gücüne sahip optik kameralar yardımıyla, seminifer tübüllerin boyutuna ve görünümüne dayanarak testislerde sperm üretim alanlarını tanımlamaktır. Obstrüktif olmayan azosperminin en şiddetli vakalarında dahi önerilir. Mikrodiseksiyon mikroskobu kullanarak yapılan teknik, klasik TESE operasyonuna göre mini invaziv bir alternatiftir.

  Mikro TESE için testis cildi gerilir, daha sonra orta hat üzerinde 2-3 cm boyutunda tek bir kesi yapılır. Kesi, dartos kası ve tunica vaginalis boyunca uzanır. Tunica açılır ve tanımlanabilir kanamalar koterize edilir. Gerekirse, yüzeysel ve derin testis bölgeleri incelenebilir. Mikrocerrahi; kılavuzlu testis biyopsileri, mikrocerrahi forsepsleri kullanılarak büyütülmüş tübüllerin dikkatlice çıkarılmasıyla gerçekleştirilir. Sperm içeren tübüller dolu görünür ve altın sarısı rengindedir. Genellikle kan damarlarının yakınında veya arasında bulunur.

  Alınan testis doku örnekleri, sperm ortamı içeren kaba yerleştirilir ve araştırması için laboratuvara gönderilir. Tüm dokular ve cilt sırayla emilebilir dikişlerle sütürlerle kapatılır. Testislere pansuman yapılır, skrotal destekleyici yerleştirilerek işlem sonlanır.

  Mikro TESE ameliyatı sonrası kaç günde iyileşir?

  Mikro TESE prosedürü detaylı bir işlem olduğu için birkaç saat sürebilir. Hasta, tamamen kendini hissedince ve herhangi bir komplikasyon oluşmazsa hastaneden taburcu edilebilir. Enfeksiyonu ve ağrıyı önlemek adına antibiyotikle birlikte ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

  Kesi bölgesinde az miktarda kan görülmesi beklenen bir durumdur. Operasyondan sonraki günlerde şişlik ve hassasiyet oluşması normaldir. Genellikle, ameliyattan 48 saat duş alımına izin verilir. Bu süreç boyunca pansuman sürekli olarak temiz ve kuru tutulmalıdır.  Ameliyat sonrası 2 hafta boyunca ağır iş ve ağır egzersiz yapılması yasaktır. Aynı şekilde, en 2 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Daha sonraki dönemde, kişi kendini iyi hissedebildiği sürece günlük yaşantısına geri dönebilir. Cilt tarafından emilebilen dikişler kullanıldığı takdirde, dikişlerin alınmasına gerek yoktur.

  Mikro TESE ameliyatı olanlar için riskler nelerdir?

  Mikro TESE, oldukça güvenilir ve başarılı bir prosedürdür. Operasyon sonrasında hiçbir ciddi olumsuz etki yayınlanmamıştır. Teorik olarak, klasik testis biyopsilerine oranla daha az komplikasyon ihtimali vardır. Bunun nedeni, daha iyi görüntüleme teknikleri kullanılarak testis arterlerinin korunmasıdır.

  Mikro TESE ile alınan spermler nasıl kullanılır?

  Mikro TESE ile toplanan spermler oldukça detaylı işlemler sonucunda elde edilmektedir ve az sayıdadır. Bu nedenle en başarılı doğurganlık tedavilerinde kullanılarak değerlendirilmelidir. Tüp bebek tedavisi, başarı oranı en yüksek doğurganlık tedavisidir; ayrıca mikroenjeksiyon gibi başarı prosedürlerle desteklenebilmektedir.

  Mikro TESE ile elde edilen spermler, kadından alınan her bir yumurta hücresine enjekte edilerek döllenmenin gerçekleşmesi beklenir. Döllenen embriyolar içerisinden en kaliteli olan bir veya iki embriyo rahime transfer edilir. Hamileliğin sonucu yaklaşık 2 hafta sonra test edilebilir.

  Tüp bebek döngüsü ile birlikte sperm toplama işleminin zamanlamasının ayarlanması bazı durumlarda komplikedir. Hem yumurta hem de sperm alımı cerrahi tekniklerle yapılır ve birçok çiftin aynı gün ameliyat prosedürlerine tabi tutulması zordur. Öncelikle yumurtaların alınması, spermler elde edilene dek yumurtaların dondurulması söz konusu olabilir. Tüp bebek laboratuvarları, donmuş spermlerin yanı sıra taze spermlerle çalışmanın daha avantajlı olduğunu belirtmektedir.

  Mikro TESE için en uygun zamanlama, yumurta alımından bir gün öncesidir. Bu işlemin koordine edilmesi ve zamanlamanın planlanması önemli bir etkendir.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız